Sociální demokracii povede i v dalším období Michal Šmarda

foto První den dvoudenního sjezdu ČSSD, 10. června 2023 Plzeň. Křeslo předsedy obhajuje Michal Šmarda.

Plzeň - Předsedou Sociální demokracie zvolili dnes delegáti sjezdu opět starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. V tajné volbě porazil místopředsedu Břetislava Štefana, který je starostou městské části Brno-Líšeň, a někdejšího stranického místopředsedu Lubomíra Zaorálka, který v byl minulosti také ministrem zahraničí i kultury. Na sjezdu v Plzni to oznámilo vedení strany.

Fotogalerie

Šmarda dostal 97, tedy zhruba 56 procent hlasů. Zaorálka volilo 58 delegátů, což představovalo přes 32 procent. Štefan získal 20 hlasů, asi 11 procent. Celkem 179 delegátů odevzdalo 176 platných hlasů, jeden nevolil žádného z kandidátů. Šmarda tak povede sociální demokracii i do příštích sněmovních voleb, jejichž řádný termín připadá na podzim 2025.

Šmarda po volbě delegátům poděkoval a řekl, že sociální demokracie má skvělou historii a před sebou ještě lepší budoucnost. "Sociální demokracie už totiž dobře ví, jaké nikdy nesmí opakovat chyby. Sociální demokracie už nikdy nesmí ztratit důvěru českého národa," zdůraznil Šmarda.

Na následní tiskové konferenci uvedl, že strana dnešní změnou názvu z ČSSD na Sociální demokracii a novou zkratkou SOCDEM a novým logem odstartovala svou etapu, která povede k jejímu návratu do Sněmovny. Má připravený vlastní postup jak reformovat veřejné finance. "Sociální demokracie je schopná dát do pořádku hrozivé deficity, kterých současná vláda dosahuje. Máme připravená opatření, která způsobí, že během dvou let od jejich přijetí Česká republika může ve svém rozpočtu dosáhnout ročně výsledku až o 200 miliard lepším," uvedl Šmarda. O těchto postupech bude teprve sjezd jednat, sociální demokraté podle svého předsedy mají připravený program jak reagovat na změny na trhu práce, jak reagovat na nástup umělé inteligence, má připravený postup pro rozvoj bydlení. Pokud by se podařilo straně prosadit její plán, znamenalo by to výstavbu 400.000 nových bytů, uvedl Šmarda.

Za jednoznačný cíl strany označil návrat do Sněmovny a získání vlivu na řízení státu. Sociální demokraté se ale podle něj poučili z předchozích chyb a slíbil, že za jeho vedení strana už nikdy nebude prodávat svůj program za pár funkcí. "Sociální demokracie potřebuje vstoupit do Poslanecké sněmovny, aby skončilo období přešlapování ČR na místě. Potřebuje vstoupit do Sněmovny proto, aby nabídla realistický program, který ukončí nesmyslnou chaotickou politiku současné pravicové vlády a zároveň nepřipustí, aby se moci v České republice chopili nacionalisté, populisté nebo nepřátelé demokracie," uvedl Šmarda. Někteří delegáti současnému vedení vytýkali, že strana a její názory nejsou zatím moc slyšet. I to plánuje Šmarda změnit, mimo jiné větší aktivitou na sociálních sítích, pravidelnými tiskovými konferencemi, výjezdy do krajů.

V minulých volbách strana ze Sněmovny vypadla. V porovnání s dobou před zhruba deseti lety podstatně ztratila také v Senátu, v němž má jednoho zástupce. Šmarda řekl, že delegáti sjezdu dali nahlas najevo, "že se sociální demokracie vrací a Česká republika má velkou šanci na lepší budoucnost".

V současnosti se preference Sociální demokracie pohybují podle průzkumů kolem čtyř procent hlasů. Hranice pro vstup do dolní komory je jeden procentní bod výše.

Česká strana sociálně demokratická změní název na Sociální demokracie

Česká strana sociálně demokratická změní po 30 letech název na Sociální demokracie i současnou zkratku ČSSD na SOCDEM. Rozhodl o tom dnes stranický sjezd v Plzni značnou většinou delegátských hlasů. O změně názvu se rozpoutala debata, ozývaly se i kritické hlasy. Sociální demokraté představili na sjezdu rovněž nový vizuální styl.

Pro změnu názvu byly nutné hlasy nejméně dvou třetin, tedy aspoň 119 delegátů sjezdu. Návrh podpořilo 152 delegátů, tři byli proti a 14 se hlasování zdrželo.

Předseda sociální demokracie Michal Šmarda při představování změn uvedl, že jednou z definic šílenství je opakovat stejné chyby se stejnými lidmi a zároveň očekávat jiný výsledek. "Už takoví být nechceme. Nechceme opakovat staré chyby, chceme jít dopředu," zdůraznil.

Nad změnou názvu se pozastavoval někdejší stranický místopředseda, bývalý ministr i senátor Zdeněk Škromach. "My jsme volby vyhrávali," poznamenal. O jiném pojmenování strany by podle něho měli rozhodovat členové v referendu. Naopak například rovněž bývalý místopředseda ČSSD a ministr Jiří Dienstbier označil představené návrhy za svěží a moderní. "Celek dává smysl" řekl Diensbier, který byl i poslancem a senátorem.

"Sjezd je suverén a může odhlasovat cokoli," zaznělo v debatním vystoupení Petra Pavlíka. Šmarda poukazoval na to že o změně názvu z Československé sociální demokracie na Českou stranu sociálně demokratickou se před třemi desítkami let rozhodovalo také na sjezdu.

V diskusi zaznívaly i obavy o to, zda voliči strany přijmou změnu jejího názvu dobře, či výzvy, že sociální demokracie by se spíše měla věnovat debatě o programu než o vizuálním stylu.

Návrhy nových log podle autorů ze spolupracující agentury zachovávají podstatu sociálnědemokratických hodnot. Abstraktní tvar by měl podle nich připomínat okvětní lístek růže, kterou ČSSD používala jako logo v minulosti. Barevné provedení pak bude cihlové. Sociální demokracie chce obyvatele oslovovat sloganem Lidskost místo sobectví jako variantou na motto Lidskost proti sobectví, s nímž šla ČSSD do voleb v roce 1996, kdy ji vedl Miloš Zeman.

Sjezd sociální demokracie zvolil sedm místopředsedů, mezi nimi Zaorálka

Pozice řadových místopředsedů Sociální demokracie obhájili dnes na sjezdu v Plzni Karel Machovec, Martin Netolický, Daniela Ostrá a Břetislav Štefan. Do stranického vedení se na sjezdu vrátil po zhruba pěti letech Lubomír Zaorálek, a také Josef Říha. Delegáti dále zvolili místopředsedou Lukáše Ulrycha, který vede Mladé sociální demokraty.

Ke zvolení bylo nutné získat nejméně 79 delegátských hlasů. Nejvíce jich dostali hejtman Pardubického kraje Netolický a Ostrá, každý shodně 131. O dva hlasy méně obdržel Machovec, Zaorálka podpořilo 121 delegátů. Říha získal 116, Ulrych 114 a Štefan 113 hlasů.

Zaorálek a Štefan neúspěšně kandidovali na předsedu sociální demokracie proti znovuzvolenému Michalu Šmardovi. Funkci prvního místopředsedy obhájil Igor Bruzl.

Ve volbě řadových místopředsedů neuspěl Vladimír Vlk se ziskem 55 hlasů. Z dosavadního vedení nebude pokračovat Robin Šín, který místopředsednickou pozici neobhajoval.

Řadových místopředsedů má sociální demokracie nově sedm, dosud jich bylo pět. Sjezd sice původně odhlasoval pětici těchto pozic i pro další funkční období, ze Šmardova podnětu počet později navýšil. Šmarda s odvoláním na debaty s delegáty uvedl, že řada z nich byla rozezlena kvůli tomu, že podpořil zachování dosavadního počtu. Chtěli podle něho zapojit kandidáty na předsedu a zástupce Mladých sociálních demokratů a zároveň nepřijít o nynější místopředsedy.

Sociální demokraté odmítli vládní konsolidační balíček i důchodovou reformu

Sociální demokraté odmítli v programových rezolucích dnes na sjezdu v Plzni vládní konsolidační balíček i důchodovou reformu. Chtějí zavést mimo jiné progresivní daň z příjmů firem i jednotlivců, zdanit velké majetek a zatížit jej i dědickou daní, obnovit elektronickou evidenci tržeb a vyjednat digitální daň. Slibují také ale také třeba zkrácení pracovní doby na čtyři dny v týdnu. Teze písemných dokumentů představil delegátům někdejší premiér a eurokomisař Vladimír Špidla.

"Odmítáme destrukci průběžného důchodového systému," uvedl Špidla. Vláda Petra Fialy (ODS) pod záminkou důchodové reformy podle něho tento systém zásadně oslabuje. "Podle výpočtů, které máme, každých deset let se zdvojnásobí počet důchodců pod hranicí chudoby," prohlásil Špidla. Za 20 let bude stát podle něho vyplácet důchody, z nich nebude možné vyžít, což otevře cestu k privatizaci.

Konsolidační balíček označují sociální demokraté za daňový, kabinet podle nich navíc nabízí jen tupé škrty. "Je třeba, abychom zásadně odmítli pravicové hrátky s daní z přidané hodnoty," zdůraznil ekonomický expert sociálních demokratů Michal Pícl. Zvýšením snížené sazby daně podle něj utrpí rodiny s dětmi, senioři a zaměstnanci. "Vláda touto změnou vlastně říká, že je pro ni daleko přednější tiché víno než kojenci, než podpora rodin s dětmi, než výdaje domácností za vodu a energie," uvedl Pícl.

Zdanění tichého vína vyvolalo debatu po návrhu, aby sjezd odmítl nulovou sazbu, která má zůstat. Proti se stavěl někdejší vrcholný politik Zdeněk Škromach, jde podle něho o dětinskou záležitost. "To poškozuje naši politiku na jižní Moravě a v jiných oblastech, kde vinaři podporují sociální demokracii," řekl. Z pléna se pak ozval dotaz, zda "chlastáme, nebo nechlastáme". "Chlastat se může, jak jsem pochopil, ale nebude to v tento okamžik mít daňové důsledky," reagoval Špidla.

Rezoluce se týká i přežití moderní civilizace, která se podle Špidly dostává na ekologické meze, nebo umělé inteligence. Dotýká se podle Špidly toho, že umělá inteligence je nejen technologický objev a radikální kulturní změna, ale také proces, který může ovlivňovat politiku a případně i ohrozit demokracii.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď