Sníh zaměstnával silničáře i energetiky, lyžaře nadchl

foto Fréza městských služeb se snaží uvolnit ulice v centru Božího Daru na Karlovarsku na snímku z 12. ledna 2019. Krušnohorské lyžařské středisko se v těchto dnech potýká s velkým přívalem sněhu, ve městě platí kalamitní stav.

Praha - S přívalem sněhu se některé výše položené obce v Česku potýkaly i o víkendu. Zatímco v Jablonci nad Nisou se situace od pátku výrazně zlepšila, centrum Božího Daru na Karlovarsku zůstává přes nasazení těžké techniky pro dopravu uzavřené. Pro část krušnohorské Moldavy na Teplicku dnes navečer starosta obce Marcel Münzberger odvolal kalamitní stav. Nadále platí jen pro lokalitu Kapsa. Těžký a mokrý sníh spolu s větrem stále láme na řadě míst stromy a větve, které padají do elektrického vedení. Bez proudu jsou kvůli tomu tisíce domácností.

Na Božím Daru za poslední dny napadlo asi 25 centimetrů sněhu. V nejvýše položeném městě České republiky proto od pátku platí kalamitní stav a do odklízení sněhu se o víkendu zapojili hasiči. Na pomoc si přivezli speciální frézu z karlovarského letiště, určenou k odstraňování sněhu z přistávací dráhy.

Centrum Božího Daru přesto zůstává uzavřené pro motoristy, kteří nemají vyhrazená místa k parkování. "Žádáme, aby řidiči dbali pokynů dopravní policie. Parkoviště před vjezdem a naproti čerpací stanici jsou uklizena s dostatečnou kapacitou," apeloval dnes starosta Božího Daru Jan Horník (STAN).

Dnes večer město navíc zakázalo vstup do obecních lesů, což platí i pro běžkaře. V pondělí se nebude lyžovat na Klínovci ani v Božím Daru. Kromě sněžení se totiž očekává silný vítr. Policie následně kvůli počasí uzavřela i další silnice ve vyšších partiích Krušných hor.

Výrazně lepší je po víkendu situace v Jablonci nad Nisou. Kalamitní stav, který město vyhlásilo ve čtvrtek, proto zřejmě v pondělí radnice odvolá.

Jablonecké technické služby odvezly z města 3800 tun sněhu. Obtížně schůdné jsou ale nadále chodníky, komplikace přetrvávají na sídlištích. "Pořád platí, že situaci s úklidem na sídlištích komplikují zaparkovaná auta. Je to taková kličkovaná a není to ideální," řekla mluvčí radnice Markéta Hozová. Nadále zdarma je možné ve městě parkovat na městských parkovištích.

Problémy způsobené počasím řeší i na dalších místech v Libereckém kraji. Dnes dopoledne komplikovaly dopravu popadané stromy, které nevydržely nápor mokrého sněhu. Hasiči k nim vyjeli ve zhruba 70 případech, řekla dnes ČTK krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Nejvíce vyjížděli hasiči na Jablonecko a Semilsko.

S popadanými stromy od soboty bojují i hasiči v Pardubickém kraji. Do dnešního odpoledne zasahovali u 78 událostí z toho 70 výjezdů se týkalo popadaných stromů.

Dodávky elektřiny v některých částech země dnes komplikovaly padající stromy, které nevydržely nápor sněhu. Bez proudu bylo dnes až 18.000 odběrných míst, k 21:30 to bylo ještě zhruba 4500 domácností. ČTK to řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Podle ní by energetici chtěli většinu poruch odstranit ještě dnes, pokud nenastanou komplikace. Meteorologové ale vydali výstrahu, že v noci a v pondělí bude v celém Česku foukat silný vítr. V nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Zejména na severních horách ale může foukat rychlostí až 110 kilometrů v hodině. "Uvidíme, co to s tím udělá," dodala Holingerová.

Nejvíce domácností bez proudu bylo v 21:30 v Libereckém kraji, zhruba 2000 odběrných míst. Problémy jsou hlavně na Jablonecku a Semilsku

V Krkonoších za celý týden přibylo asi 115 centimetrů sněhu a na hřebenech ho leží asi 160 centimetrů. Správa Krkonošského národního parku vydala v sobotu varování před vstupem do lesů, kde hrozí pády stromů a větví. Právě pád vzrostlého stromu v dnes těžce zranil běžkařku v Beskydech.

Jihočeský kraj

Většina silnic je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Na Prachaticku nebo Jindřichohradecku se mohou vyskytovat sněhové přeháňky. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Na řadě míst v regionu vane silný nárazový vítr. Na všech vozovkách na Jindřichohradecku leží vrstva nového sněhu. Podle předpovědi meteorologů se teploty dnes budou pohybovat od nuly do minus pěti stupňů Celsia. Srážky lze očekávat i v dalších dnech.

Karlovarský kraj

Kalamitní stav na Božím Daru zůstává v platnosti. Centrum krušnohorského města je i nadále pro dopravu uzavřeno. Dnes večer město navíc zakázalo vstup do obecních lesů, což platí i pro běžkaře. V pondělí se nebude lyžovat na Klínovci ani v Božím Daru. Kromě sněžení se totiž očekává silný vítr o síle orkánu, sdělil ČTK starosta města Jan Horník (STAN).

"Z důvodu meteorologické předpovědi, která předpovídá velmi silný vítr o síle orkánu zůstane v pondělí 14. ledna celý Skiareál Klínovec a Boží Dar mimo provoz," uvedl starosta.

Na Božím Daru napadlo za poslední dny asi 25 centimetrů sněhu. To způsobilo problémy hlavně ve městě. Radnice proto zakázala vjezd návštěvníkům, kteří nemají vyhrazená místa k parkování. Pro lyžaře jsou k dispozici odstavná parkoviště na kraji města.

"Žádáme, aby řidiči dbali pokynů dopravní policie. Parkoviště před vjezdem a naproti čerpací stanici jsou uklizena s dostatečnou kapacitou. Všechny tři lyžařské areály ve městě Boží Dar mají vynikající sněhové podmínky," popsal ještě dnes ráno situaci Horník. Město ale už ráno nedoporučovalo vjezd na běžecké tratě právě kvůli riziku pádu stromů.

Příjezd na vrchol Klínovce je prozatím pro veřejnost uzavřen, než se podaří vyčistit silnice a parkoviště na vrcholu hory. "Vzhledem k totálnímu vyčerpání lidských zdrojů město Boží Dar negarantuje nikomu vjezd a výjezd z centra obce. Přitom 90 procent všech potíží vzniklých při úklidu sněhu na Božídarsku způsobují řidiči osobních vozidel, kteří jsou neskutečně arogantní a agresivní. Bohužel nedbají ani pokynů Polici ČR," konstatoval Horník.

Na Božím Daru i nadále sněží a podle předpovědi má od odpoledne napadnout dalších 30 centimetrů sněhu. V okolí silničáři dnes uzavřeli i silnici II/219 z abertamské křižovatky ve směru na Plešivec - rozcestí. Uzavírka byla vyhlášena kvůli nebezpečí pádu stromů přetížených sněhem a má trvat nejméně do pondělí. Do odvolání byla večer uzavřena i silnice od kruhového objezdu u hraničního přechodu u Božího Daru směrem na Vejprty. Pouze pro místní a vozy záchranného systému je využitelná silnice z Božího Daru na Ryžovnu, Myslivny a Zlatý Kopec.

Královéhradecký kraj

Na vedlejších silnicích na Trutnovsku, Náchodsku, Rychnovsku a Jičínsku leží rozbředlý či ujetý sníh. Řidiči musejí být opatrní hlavně na Trutnovsku a v Krkonoších, kde po nočním sněžení leží sníh i na hlavních silničních tazích. Na horách se dnes čeká vydatnější sněžení. V nižších polohách hradeckého kraje byly dnes ráno silnice většinou mokré. Dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové byla mokrá a sjízdná bez omezení. ČTK to zjistila u silničářů a meteorologů.

Teploty se ráno v kraji pohybovaly od minus tří do plus dvou stupňů Celsia. Ve vyšších polohách kraje padal déšť se sněhem nebo sněžilo. Na Sněžce bylo minus pět stupňů.

Přes den by měla být v hradeckém kraji zpočátku proměnlivá oblačnost místy s přeháňkami. Postupně meteorologové čekají déšť a přeháňky, které budou ve vyšších polohách smíšené nebo sněhové. Teploty by se měly pohybovat od dvou do pěti stupňů, na hřebenech hor má být kolem nuly. Na horách by mohl vát vítr rychlostí až 70 kilometrů v hodině.

Liberecký kraj

Dopravu v Libereckém kraji dnes výrazně komplikovaly popadané stromy, které nevydržely nápor mokrého sněhu. Hasiči k nim vyjeli ve zhruba 70 případech, řekla dnes ČTK krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Problémy jsou i v dodávkách elektřiny, bez proudu bylo v 17:00 zhruba 9000 odběrných míst.

Hasiči vyjížděli hlavně na Jablonecku a Semilsku. "Nejčastěji rozřezávají stromy a větve, které padly na komunikace, a brání tak plynulému provozu, nebo odstraňují polámané větve stromů z drátů elektrického vedení," uvedla Bílková. Popadané stromy podle ní likvidovali v Desné, krkonošských Vítkovicích, Kořenově, Železném Brodě či v Jilemnici. Silničáři varují, že se navíc ve vyšších polohách mohou tvořit sněhové jazyky. Vítr by měl zesilovat. Meteorologové očekávají, že v nárazech by mohl mít v noci až 70 kilometrů v hodině, na horách až 110 kilometrů.

Stromy padaly přes den i do drátů elektrického vedení a narušovaly dodávky proudu, hlavně na Jablonecku a Semilsku. "Na vedení vysokého napětí je v Libereckém kraji sedm poruch, další na vedení nízkého napětí," uvedla k 17:00 mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Podle ní se poruchy opakují, stromy padají znovu i do opraveného vedení. "Je to komplikované, protože se oteplilo a začalo i mrholit. Posílili jsme počty pracovníků v terénu i na dispečinku," dodala.

Silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, na vozovkách nižších tříd v západní části Krkonoš a Jizerských hor je vrstva nového sněhu. Na silnicích nižších tříd udržovaných štěrkovým posypem je ve vyšších polohách Liberecka vrstva měknoucího sněhu. Sjízdné jsou i místní silnice v Jablonci, kde ve čtvrtek vyhlásilo město kalamitní stav, protože se nedařilo odklízet sníh ve lhůtách daných plánem zimní údržby. Problémy byly hlavně s údržbou chodníků a sídlišť. Kalamitní stav prvního stupně by měl v Jablonci trvat do pondělí.

Podle předpovědi by mělo být v kraji nadále zataženo až oblačno s deštěm. V polohách nad 600 metrů by měly být večer a v noci srážky smíšené nebo sněhové, k ránu ve všech polohách. Teploty v noci by měly být mezi jedním a minus dvěma stupni Celsia, na horách mezi minus jedním až minus čtyřmi stupni.

Moravskoslezský kraj

V horských oblastech zůstávají komunikace sjízdné jen se zvýšenou opatrností. V dalších místech kraje jsou už silnice sjízdné bez omezení. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Pro kamiony je stále uzavřená silnice I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Pro nákladní vozidla nad 12 tun je uzavřen rovněž úsek silnice I/48 Rybí - Příbor na Novojičínsku, kde se pracuje na dálnici.

Olomoucký kraj

Silnice jsou nyní většinou holé a mokré. Na rozbředlý sníh narazí řidiči pouze na Šumpersku a vedlejších cestách ve vyšších polohách, na ostatních místech je sjízdnost bez větších potíží. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Sněhové přeháňky se již na většině území proměnily v déšť.

Na Jesenicku sníh zmizel z hlavních tahů i vedlejších silnic. Pouze na inertních úsecích leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, tam je obezřetnost na místě. Podobná situace je na Šumpersku, kde však mohou řidiči narazit na rozbředlý sníh ještě i na hlavních tazích. Na Olomoucku, Prostějovsku i Přerovsku jsou silnice holé a mokré, vyplývá z informací ŘSD.

Pardubický kraj

Na silnicích ve vyšších polohách kraje leží rozbředlý či ujetý sníh. Řidiči musejí být opatrní zejména na Orlickoústecku, Chrudimsku a Svitavsku. V Železných horách na Chrudimsku si řidiči musejí dát pozor na námrazu, na v okolí Lanškrouna může vítr na výše položených silnicích tvořit sněhové jazyky. Teploty se dnes ráno v kraji pohybovaly od minus jednoho do plus tří stupňů Celsia. Ráno v kraji většinou pršelo nebo padal déšť se sněhem, informovali silničáři.

V sobotu večer silničáři odklízeli sněhové bariéry na hlavní silnici číslo 34 mezi Svitavami a Poličkou. Sněhem zúžené jízdní pruhy rozšiřovali na více než dvoukilometrovém úseku u obce Pomezí.

Přes den by měla být v Pardubickém kraji proměnlivá oblačnost s deštěm nebo přeháňkami. Ve vyšších polohách lze čekat sněžení. Teploty by se měly pohybovat několik stupňů nad nulou.

Středočeský kraj

Na některých středočeských silnicích leží dnes ráno rozbředlý sníh, místy se objevují sněhové jazyky. Vozovky mohou namrzat nebo se může tvořit náledí, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Dálnici D4 u Kytína nedaleko Prahy uzavřela dnes ráno nehoda tří aut. Čtyři lidé utrpěli zranění, směr na Příbram byl více než pět hodin neprůjezdný, vyplynulo z informací policie, hasičů a záchranné služby.

Nehoda se stala kolem 6:30 na 22. kilometru ve směru na Příbram. Podle prvotních zpráv bouralo pět aut, později byl počet upřesněn na tři. "Jedno auto dostalo smyk a havarovalo, cestující při vystupování srazilo jiné vozidlo a potom se k tomu dostalo ještě třetí auto," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Sněhové či dešťové přeháňky jsou po ránu hlášeny na dálnicích D1 a D11 nebo na silnicích druhé a třetí třídy na Kolínsku, Kladensku, Berounsku, Nymbursku a v okolí Prahy. Na menších cestách na Příbramsku či Benešovsku se může vyskytovat vrstva rozbředlého, místy ujetého sněhu krytá posypem.

Ústecký kraj

Zvýšenou opatrnost nadále doporučují silničáři při cestě po některých částech Ústeckého kraje. Meteorologové varují před silným větrem. Místy může mít v nárazech kolem 55 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů, vyplývá z jejich předpovědi.

Pro část krušnohorské Moldavy na Teplicku dnes navečer starosta obce Marcel Münzberger odvolal kalamitní stav, který platil od čtvrtka. Důvodem byly neprůjezdné komunikace kvůli silnému větru a vydatnému sněžení. Kalamitní stav zůstává v lokalitě Kapsa v dolní Moldavě, kde je nadále neprůjezdná přístupová cesta. ČTK to dnes řekl starosta obce.

Podle něj se zatím nedá odhadnout, kdy se podaří tuto část zprůjezdnit. "Velká těžká technika, kterou máme, na tu úzkou silnici nemůže. Už máme objednanou menší frézu, nicméně počítáme, že přijde koncem týdne. Holt to musíme vydržet," uvedl starosta.

Podle něj jde o chatovou oblast, kde trvale žije asi pět lidí. "Nabízíme jim obecní čtyřkolku, kdykoliv bude potřebovat někdo zásobování nebo cokoliv důležitého. V každém případě jim pomůžeme," řekl Münzberger.

Silnice na většině území kraje jsou mokré či vlhké, vrstva nového sněhu je na některých silnicích nižších tříd na Chomutovsku a rozbředlý sníh na vozovkách II. a III. třídy na Ústecku. Odtávající sníh je i na krušnohorských silnicích. Teploty byly ráno mezi šesti stupni Celsia a nulou.

Podle předpovědi by dnes mělo být zataženo až oblačno s deštěm. Smíšené nebo sněhové srážky by měly být jen v polohách nad 900 metrů nad mořem. denní maxima by měla být mezi čtyřmi až sedmi stupni, na horách mezi jedním a čtyřmi stupni.

Zlínský kraj

Se zvýšenou opatrností by dnes měli počítat motoristé při cestě ve vyšších polohách Zlínského kraje. Ačkoliv se kvůli vyšším teplotám proměnily sněhové přeháňky v déšť, na řadě míst stále leží na cestách rozbředlý sníh. Plat to především pro vedlejší úseky na Zlínsku i Vsetínsku, obezřetnost je tam na místě, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Vsetínsku leží zbytky rozbředlého sněnu na vedlejších silnicích, na inertně udržovaných vozovkách musejí řidiči počítat se zajetým sněhem a s nebezpečím namrzání vozovky, opatrnost je tam na místě. Rozbředlý sníh hlásí na vozovkách silničáři i na silnicích druhých a třetích tříd na Zlínsku, ve vyšších polohách okresu sněží.

Na Uherskobrodsku jsou silnice většinou holé a mokré, opatrnost je však nutná v oblasti Bílých Karpat. Podle silničářů tam sněží a sníh se drží i na vozovce. Na Kroměřížsku jsou silnice naopak holé a mokré, sjízdnost by tam měla být bez problémů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď