Sněžku dnes zasáhl vítr o síle orkánu, v nárazu měl 135,7 km/h

foto Ilustrační foto -

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Zhruba v 7:30 tam podle informací meteorologů uvedených na webu dosáhl vítr v nárazu 135,7 km/h (37,7 m/s). Hranice orkánu je 118 km/h. Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku v úseku Růžová hora - Sněžka. Podle webu vlekařů může být kabinová lanovka na Sněžku v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Lanovka má dva úseky, spodní z Pece na Růžovou horu byl dopoledne v provozu.

Sněžka nemá podle zástupců Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a je pro středoevropské horstvo vzácný. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších. Odborníci takový typ hory nazývají karlingem nebo také matterhornem, podle názvu alpské hory.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo dnes ráno podle informací Horské služby Krkonoše oblačno, devět stupňů nad nulou, okolo 30 centimetrů sněhu a vítr dosahoval rychlosti 36 km/h.

Podle meteorologů má být dnes v Královéhradeckém kraji polojasno až oblačno, večer od jihozápadu přibývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 22 až 25 stupni Celsia, na horách do 17 stupňů. Vítr může místy v nárazech dosahovat rychlosti okolo 54 km/h, večer zeslábne.

V české části Krkonoš ve středu 11. května pominulo lavinové nebezpečí, uvedla dnes na webu Horská služba Krkonoše. Trvalo nepřetržitě v různých stupních pětibodové stupnice od 2. prosince. V polské části Krkonoš neplatí lavinové nebezpečí již několik dní. Loni lavinové nebezpečí na české straně Krkonoš pominulo 17. května.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je čtvrtek 26. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď