Sníh a led brzdil dopravu hlavně na východě republiky

foto Sněžení komplikovalo 28. ledna 2019 dopravu ve Zlínském kraji. Na snímku je havarovaný kamion u obce Branky na Vsetínsku.

Praha - Vydatné sněžení a náledí dnes komplikovaly dopravu hlavně na východě republiky. Policisté vyjížděli k desítkám převážně lehčích nehod, některé silnice museli kvůli nesjízdnosti dočasně uzavřít. Počasí způsobilo kalamitu v hromadné dopravě na jihu Moravy. Hraniční přechod v Mikulově na Břeclavsku byl několik hodin uzavřen. Situace byla dopoledne kritická hlavně na Znojemsku, Břeclavsku, Vyškovsku či na Brněnsku kolem Ivančic a Tišnova. Problémy hlásí silničáři také v dalších moravských krajích, na Vysočině i na východě Čech. Odpoledne sněžení ustávalo a situace se zklidnila.

V Brně vyjely do terénu všechny posypové vozy. Od prvních výjezdů ve 03:15 zhruba do 14:30 silničáři vyčistili podle provozního ředitele Brněnských komunikací Leoše Chasáka 3500 kilometrů silnic, jen v Brně spotřebovali 470 tun posypové soli. "Při dnešním sněžení napadlo v několika málo hodinách kolem 20 cm sněhu, což je jeden z největších spadů za poslední roky," upozornil Chasák. Sníh v Brně brzdil mnohé autobusy a trolejbusy, některé krajské linky se zpožďovaly až o 70 minut, například linka 105 v oblasti Mikulova.

Silničáři dopoledne vyzývali řidiče k opatrné jízdě prakticky na celém území jižní Moravy. Na okresních silnicích ve vyšších polohách ležel sníh, i na hlavních tazích byla snížená viditelnost. Silnice mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku byla uzavřena pro auta nad 12 tun. Kamion uvízl například na silnici 380 u obce Borkovany na Břeclavsku, v Nádražní ulici v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku nebo v brněnské Bohunické ulici. Policie eviduje desítky především drobnějších nehod.

Video: Sněžení způsobilo na jihu Moravy kalamitu
28.01.2019, 10:37, autor: Veronika Skálová, zdroj: ČTK

K nehodám vyjížděli také hasiči, kteří navíc pomáhali odstraňovat spadané stromy. Kvůli nesjízdnosti silnic a kolonám měli problém dostat se k pacientům zdravotničtí záchranáři. Žena, pro kterou jeli k Veverským Knínicím, porodila v sanitce.

Na několik hodin se uzavřel kvůli sněžení hraniční přechod v Mikulově, rakouská strana přestala do obce Drasenhofen pouštět kamiony, následně také osobní vozy. Příjezdová silnice I/52 od Mikulova se ucpávala, kolony podle policie pomalu popojížděly už od Mušovských jezer.

Ve Zlínském kraji policie zaznamenala dvě desítky dopravních nehod. Kvůli havarovanému kamionu, který se vzpříčil na vozovce, policisté dočasně uzavřeli část silnice II/150 z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku do Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Ledovka a uvízlé kamiony ztěžovaly průjezdnost silnic mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku či na kopci Petrůvka mezi Luhačovicemi a Slavičínem. Na kluzké dálnici D55 se ráno tvořily kolony. Většina autobusových linek v kraji se vinou špatného počasí zpožďovala. Potíže byly také v městské hromadné dopravě, mnohé úseky ve Zlíně a okolí byly dočasně nesjízdné.

Video: Ve Zlínském kraji dopravu brzdí uvízlé kamiony
28.01.2019, 15:00, autor: Dalibor Glück, zdroj: ČTK/Video

V Pardubickém kraji byly kvůli náledí a sněhu uzavřeny tři státní silnice - doprava ráno stála u Svitav ve směrech na Brno a Poličku a u Přelouče. Všechny úseky se podařilo znovu zprovoznit už dopoledne.

Ráno hustě sněžilo také v některých částech Moravskoslezského kraje, například na Frýdecko-Místecku. Před kluzkou vozovkou silničáři varovali například pro oba směry silnice D56 mezi 40. a 52. kilometrem. Podobné upozornění vydali také pro D1 mezi 376. a 296. kilometrem nebo na D48 mezi 69. a 38. kilometrem.

I silnice v Olomouckém kraji dopoledne kvůli hustému sněžení pokryl sníh. Například na Přerovsku napadlo během čtyř hodin osm centimetrů sněhu. Dopoledne se staly asi dvě desítky dopravních nehod. Kolony vozidel se objevily na silnici I/35 z Mohelnice na Moravskou Třebovou. Po 15:00 už byly hlavní tahy většinou holé a na silnicích druhých a třetích tříd zůstával rozbředlý sníh. Postupně z vozovek mizel i díky vyšším teplotám.

Video: Sníh komplikoval dopravu v Olomouci
28.01.2019, 12:12, autor: Peřina Luděk, zdroj: ČTK

Na Vysočině i přes sněžení byly hlavní tahy včetně dálnice D1 po chemickém ošetření mokré. Špatně sjízdná byla ale podle policie silnice mezi Humpolcem a obcí Rozkoš na Pelhřimovsku nebo u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Některé úseky blokovaly kamiony, nehod policie dopoledne zaznamenala asi 15. Vlakovou dopravu ve Žďáru nad Sázavou omezovalo drážní vozidlo, které vykolejilo při posunu. Nikdo nebyl zraněn.

Jihočeský kraj

Na některých jihočeských silnicích se dnes může tvořit náledí. Kvůli dešťovým a sněhovým přeháňkám vyjeli silničáři po 3:00 s veškerou technikou. ČTK to dnes řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Martin Šulista.

Přeháňky začaly kolem 3:00 po celém kraji. V nižších polohách dešťové, ve vyšších sněhové. "Od těch tří máme veškerou techniku venku. Tam, kde se teploty blíží nule, je sjízdnost se zvýšenou opatrností, někde se může tvořit náledí," řekl dispečer.

Podle meteorologů bude dnes v jižních Čechách zataženo až oblačno, odpoledne místy přechodně polojasno, v polohách nad 500 metrů sněžení nebo srážky smíšené. Nejvyšší denní teploty od jednoho do čtyř stupňů, v 1000 metrech na horách kolem minus dvou.

Jihomoravský kraj

Vydatné noční sněžení způsobilo kalamitu v hromadné dopravě na jihu Moravy. Většina autobusových linek v kraji jezdila nepravidelně, zpoždění byla i víc než hodinová. Situace byla kritická hlavně na Znojemsku, Břeclavsku, Vyškovsku, dále na Brněnsku kolem Ivančic a Tišnova. Několik hodin byl uzavřený hraniční přechod v Mikulově. Policie eviduje desítky především drobnějších nehod. Situace se začala uklidňovat kolem poledne s ustávajícím sněžením.

V Brně vyjely do terénu všechny posypové vozy. Od prvních výjezdů ve 03:15 zhruba do 14:30 silničáři vyčistili podle provozního ředitele Brněnských komunikací Leoše Chasáka 3500 kilometrů silnic, jen v Brně spotřebovali 470 tun posypové soli. "Při dnešním sněžení napadlo v několika málo hodinách kolem 20 cm sněhu, což je jeden z největších spadů za poslední roky," upozornil Chasák.

"Policisté od rána evidují desítky dopravních nehod, povětšinou skončily bez vážnějších následků. Lidé si je i řeší sami prostřednictvím euroformulářů," řekl ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb. Například u Rajhradu a Ivančic na Brněnsku i Uherčic na Břeclavsku skončila nad ránem auta v příkopu. U Velké nad Veličkou se srazila dvě osobní auta s nákladním vozem. Policie evidovala také řadu hlášení o nesjízdných komunikacích nebo o uvízlých kamionech, které blokovaly silnici například u Borkovan na Břeclavsku nebo v Hrušovanech nad Jevišovkou.

K dopravním nehodám ve zvýšené míře vyjížděli i hasiči, celkem asi k dvěma desítkám. Pomáhali odstraňovat i spadané stromy nebo sníh z nafukovací sportovní haly v brněnské Sportovní ulici.

"V souvislosti se sněhovou nadílkou na střechách budov připomínáme, že za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů. Měli by tedy i průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nebyli ohroženi kolemjdoucí lidé nebo majetek," upozornil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

K dopravním nehodám dnes častěji vyjížděli i záchranáři, zranění však podle mluvčí Michaely Bothové nebyla vážná. Podle mluvčí měli i záchranáři problém dostat se k pacientům kvůli nesjízdnosti silnic a kolonám. Kuriózní byla cesta sanitky za rodící ženou u Veverských Knínic, kdy musela osádka sanitky nasazovat na zasněžené silnici sněhové řetězy. Žena začala rodit v autě odstaveném u křižovatky, do nemocnice nestihla dojet. "Inspektor provozu jí poskytl tepelný komfort a zatímco monitoroval životní funkce, dorazila lékařská posádka. V sanitce pak zdravotníci pomohli na svět miminku, byl to zdravý kluk," uvedla Bothová na webu záchranné služby.

Sníh brzdil autobusy a trolejbusy některých linek v Brně, potíže měly především s kopci v Útěchově, Kohoutovicích nebo v Líšni i jinde. Zpoždění u některých linek byla i hodinová. Problémy měly i krajské linky, některé z nich se zpožďovaly o více než hodinu, například linka 105 u Mikulova. Před 13:00 měly už jen některé linky zpoždění do 20 minut, poté už jezdily bez zpoždění.

Dopoledne byl na několik hodin zavřený kvůli sněžení hraniční přechod v Mikulově na Břeclavsku, rakouská strana přestala do obce Drasenhofen pouštět kamiony, následně i osobní vozy.

Královéhradecký kraj

Na řadě silnic nižších tříd v Královéhradeckém kraji leží zbytky rozbředlého sněhu. Dnes ráno v kraji místy sněžilo, v nižších polohách padal déšť se sněhem. Dálnice a hlavní silnice byly po chemickém ošetření mokré. Teploty ráno klesly až k minus čtyřem stupňům Celsia. Někde by se ráno mohly objevit mrznoucí srážky. ČTK to zjistila u silničářů a meteorologů.

Dnes by mělo být v hradeckém kraji oblačno až zataženo, k večeru přechodně polojasno. Místy by se mohlo objevit sněžení. Nejvyšší denní teploty budou mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia, v 1000 metrech na horách má být kolem minus jednoho stupně.

Liberecký kraj 

Silnice v Libereckém kraji jsou nadále sjízdné se zvýšenou opatrností. Přes noc místy slabě sněžilo v horských oblastech, viditelnost snižují mlhy, vyplývá z údajů na dopravním webu. Pod bodem mrazu byly ráno teploty jen na horách, v ostatních částech kraje bylo většinou kolem jednoho stupně Celsia.

Ujetá vrstva sněhu krytá posypem je na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a západní části Krkonoš a Podkrkonoší, jinak jsou povrchy silnic mokré. Pro nákladní vozy nad šest tun je nadále uzavřená silnice III. třídy přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku. Silnice se v zimě nesolí, řidiči kamionů musí k cestě do Raspenavy a Hejnic využít silnici 13, která se udržuje chemicky.

Podle předpovědi by dnes mělo být v Libereckém kraji zataženo až oblačno, místy sněžení. Večer by měly být srážky na většině území. Nejvyšší denní teploty budou mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia, na horách mezi minus dvěma a jedním stupněm.

Moravskoslezský kraj

Sněžení komplikuje sjízdnost v Moravskoslezském kraji, řidiči by proto měli být opatrní. V některých částech kraje, například na Frýdecko-Místecku, ráno hustě sněžilo a na silnicích tak leží nová vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Kvůli srážkám navíc může být snížená dohlednost. V regionu se aktuálně řeší i několik dopravních nehod, například v Ostravě. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Například na silnici D56 mezi 52 a 40 kilometrem ve směru na Ostravu i v opačném směru na Frýdek-Místek silničáři varují před kluzkou vozovkou. Kvůli sněhu jsou v místě ztížené jízdní podmínky. Podobné upozornění je v platnosti i na D1 mezi 376 a 296 kilometrem nebo na D48 mezi 69 a 38 kilometrem.

Meteorologové upozorňovali, že v kraji dnes bude sněžit na jihovýchodě kraje i vydatněji. V polohách pod 400 metrů bude padat spíše déšť se sněhem nebo déšť. Srážky by měly ustávat až k večeru. Teploty stoupnou maximálně na čtyři stupně Celsia, na horách ale naopak mohou klesnout až k minus čtyřem.

Olomoucký kraj

Silnice v Olomouckém kraji dnes od rána zasypával sníh, který pokryl nejen vozovky nižších tříd, ale místy i hlavní tahy. Například na Přerovsku napadlo za čtyři hodin osm centimetrů sněhu. Odpoledne husté sněžení ustalo, po 15:00 jsou hlavní tahy většinou holé a na silnicích druhých a třetích tříd zůstávají místy zbytky rozbředlého sněhu. Sníh postupně z vozovek zmizel i díky vyšším teplotám, techniku však mají silničáři stále v terénu.

Podle nich je možné, že silnice mohou s poklesem teplot místy na večer namrzat, opatrnost je stále na místě. Počasí dopoledne způsobilo řadu dopravních komplikací, kolony ale i dvě desítky nehod.

"Už se to uklidnilo, přestalo nám sněžit. Hlavní tahy už jsou vesměs holé a mokré se zbytky rozbředlé kaše, případně zbytky rozbředlého sněhu kryté posypem. Na inertních vozovkách leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Několik vozidel máme ještě v terénu," řekl dnes ČTK dispečer olomoucké správy silnic. Srážky už by podle něj měly v okrese ustat, teplota půjde mírně dolů. "Možná bude k večeru hrozit namrzání vozovek, ale provedli jsme všude chemický posyp," řekl dnes po 15:00 dispečer olomoucké správy silnic.

Na Přerovsku hustě sněžilo několik hodin, nyní se i tam situace uklidnila. "Už je to lepší. Objeté, upravené a odplužené máme vše. Maximálně mohou být ještě někde zbytky sněhové kaše na komunikacích druhých a třetích tříd ve vyšších polohách, to znamená na Pavlovicku a Výklecku," řekl dnes v 16:00 ČTK dispečer přerovské správy silnic.

"Momentálně máme teploty do jednoho stupně, vozovky tají. Teploty by měly jít opět pod nulu, ale vzhledem k tomu, jak jsme to ošetřili, věřím, že vozovky nebudou namrzlé," doplnil dispečer.

Vrstva nového sněhu pokryla přes den také silnice na Prostějovsku. Stejně jako sousedních okresech ani tam nejsou žádné silnice uzavřeny, sjízdné jsou však se zvýšenou opatrností. Na Šumpersku a Jesenicku pokrývají vedlejší i hlavní cesty zbytky rozbředlého sněhu, na inertních cestách je ujetá zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Policisté dopoledne řešili zhruba dvě desítky dopravních nehod v celém kraji. Husté sněžení zkomplikovalo dopravu na silnicích všech tříd.

"Kolony vozidel se objevily na silnici I/35 z Mohelnice na Moravskou Třebovou. Z tohoto důvodu zesílil provoz v Mohelnici, a to převážně při příjezdu z dálnice D35 od Olomouce. Další komplikace čekaly řidiče jedoucí na komunikaci I/46 ze Šternberka na Opavu. Řidiči nákladních vozidel museli odstavit vozidla na krajnici ve Šternberku na ulici Jívavské, aby neblokovali průjezd osobních vozidel na Opavu," řekl dnes ČTK krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Před polednem se již kolony zvolna rozjížděly. Policisté i nadále apelují na řidiče, aby řídili s maximální opatrností.

Pardubický kraj 

Všechny silnice, které byly dnes ráno v Pardubickém kraji uzavřené kvůli náledí, už jsou sjízdné. ČTK to řekla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Doprava byla přerušena u Svitav ve směrech na Brno a Poličku a u Přelouče. V jednom směru byl uzavřen i tunel na silnici I/35 u Hřebče na Svitavsku.

"Všechny úseky už lze s opatrností projet," uvedla Vilímková.

Kvůli náledí bylo možné projet pouze jedním směrem tunelem u Hřebče na silnici I/35 ze Svitav směrem na Moravskou Třebovou, opačný byl uzavřen. Náledí zcela zablokovalo dopravu ze Svitav na Poličku u obce Vendolí a frekventovanou výpadkovku na Brno. Od rána byla asi tři hodiny nesjízdná státní silnice I/2 v úseku mezi Přeloučí a obcí a Valy. Zprovoznit se ji podařilo po 10:00.

Počasí už způsobilo několik dopravních nehod. Policie je vyšetřuje například v Březové nad Svitavou, několik právě u Přelouče. Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové tam postupně havarovaly tři osobní vozy a dva nákladní automobily. Aby jeden z nich vyprostili, museli hasiči pořezat i několik stromů.

Středočeský kraj

Jízdu po středočeských silnicích dnes místy ztěžuje déšť se sněhem, ve vyšších polohách se mohou objevit sněhové přeháňky. Cestáři na některých úsecích nabádají ke zvýšené opatrnosti, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dešťové přeháňky či déšť se sněhem jsou po ránu hlášeny na dálnicích D1, D5, D11, Pražském okruhu nebo na silnici I/3. Jízdu po dálnici D8 či silnici I/16 řidičům znepříjemňuje mrholení.

Na řadě silnic první třídy na Kolínsku a Kutnohorsku cestáři varují před mrznoucím deštěm. Na silnicích druhé a třetí třídy na Benešovsku a Příbramnsku se může objevit ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Teploty ve středních Čechách se pohybují od minus jednoho do čtyř stupňů Celsia, na většině území vane slabý vítr.

Kraj Vysočina

Na silnicích nižších tříd na Vysočině leží vrstva nového sněhu, hlavní tahy včetně dálnice D1 jsou po chemickém ošetření mokré. Od rána se na Vysočině stalo asi 15 dopravních nehod, některé úseky silnic blokovaly kamiony. Dopravu na železnici ve Žďáru nad Sázavou omezuje vykolejené drážní vozidlo. Nehoda se obešla bez zranění. V provozu je jen jedna ze dvou kolejí, osobní vlaky i rychlíky mají asi desetiminutové zpoždění. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala bude provoz omezený asi do 13:00.

Drážní vozidlo vykolejilo v 10:00 při posunu, bylo bez cestujících. "Nemáme tam hlášené žádné zranění, může být nějaká hmotná škoda, která zatím nebyla vyčíslena," řekl Drápal.

Nejvíc nehod na silnici se podle mluvčí policie Dany Čírtkové dnes stalo na Třebíčsku. Ve Žďáru nad Sázavou ráno srazilo auto člověka. "Byl převezen na ošetření do nemocnice, takže by to mohlo být lehké zranění," řekla Čírtková. Ostatní nehody v kraji se dnes obešly bez zranění.

Špatně sjízdná byla podle Čírtkové od rána silnice mezi Humpolcem a obcí Rozkoš na Pelhřimovsku nebo u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Ráno žádala policie Národní dopravní informační systém, aby prostřednictvím informačních tabulí na dálnici D1 upravil rychlost na 80 kilometrů za hodinu. "Problém byl už od Brna, kde je situace zřejmě horší. Kolem 9:30 jsme omezení odvolávali, protože situace na vysočinském úseku D1 je příznivá, problém se sjízdností není," řekla Čírtková.

Podle meteorologů bude dnes na Vysočině zataženo, během dne bude od západu srážek ubývat. Nejvyšší odpolední teploty budou od nuly do tří stupňů Celsia.

Zlínský kraj

Sněžení dnes výrazně komplikovalo dopravu ve Zlínském kraji. Na silnicích ležela rozbředlá vrstva sněhu, cesty také namrzaly, případně se na nich tvořila ledovka. Odpoledne na většině území sněžení přestávalo a hlavní tahy v kraji byly mokré po chemickém ošetření. Místy však ležely zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách je na silnicích uježděná vrstva sněhu, vyplývá z aktuálních informací silničářů. V kraji se staly desítky nehod. Na řadě míst uvízly kamiony.

Nákladní vozidla měla problémy zejména v krizových místech jako silnice mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku, Zádveřicemi-Rakovou a Horní Lhotou na Zlínsku či na kopci Petrůvka mezi Luhačovicemi a Slavičínem. Kvůli havarovanému kamionu, který se vzpříčil na vozovce, byla několik hodin uzavřená silnice II/150 z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku do Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Havarovaný nákladní automobil blokoval silnici u Tlumačova na Zlínsku.

Na řadě míst se vytvořila ledovka, u Valašského Meziříčí spadl na silnici strom. Kluzká byla dálnice D55, ráno se tam tvořily kolony. Pro vozidla nad 3,5 tuny zůstává nesjízdná silnice 4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku, kterou silničáři přes zimu neudržují. Pro osobní vozidla je sjízdná pouze se řetězy.

Většina autobusových linek v kraji nabírala vinou špatného počasí zpoždění. Potíže byly i v městské hromadné dopravě (MHD), mnohé úseky byly ve Zlíně a okolí byly pro MHD dočasně nesjízdné a některé spoje byly vynechány.

Velké množství sněhu musely kromě silničářů řešit také radnice. S rekordním přívalem sněhu se potýkají například Luhačovice. "Abychom předešli vzniku kalamity, povolali jsme na pomoc s odklízením sněhu také dobrovolné hasiče. Podařilo se tak zachovat plynulý provoz a problém byl spíše na některých příjezdech do města než přímo v Luhačovicích," uvedl starosta Marian Ležák. V terénu byla veškerá technika tamních technických služeb. Před budovou radnice se pod tíhou sněhu polámaly stromy, škody na zdraví ani majetku nezpůsobily.

V krajském Zlíně napadlo kolem 15 centimetrů sněhu. "Technické služby Zlín začaly komunikace chemicky ošetřovat ještě před začátkem sněžení, během rána pak vyjela veškerá technika - čtyři velké sypače, sedm menších, dva traktory s radlicemi a čtyři speciální vozy pro údržbu chodníků," uvedl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Prioritu měly hlavní tahy a trasy MHD. Desítky pracovníků ručně uklízely zastávky. Dnešní zásah si vyžádal asi 300.000 korun. Kvůli hustému sněžení se dnes nesvážel komunální odpad. Technické služby Zlín se v zimním období starají o 265 kilometrů místních komunikací a 164 kilometrů chodníků a cyklostezek. Udržují i točny MHD, přechody či parkovací plochy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 16. července 2019

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď