Sněžení zkomplikovalo sjízdnost v několika krajích, uzavřelo D1

foto Na většině území republiky začalo sněžit, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, zejména v horských oblastech. Na snímku je situace z 11. prosince 2018 na silnici u Svoru na Českolipsku.

Praha - Sněžení v úterý zkomplikovalo dopravu v Libereckém, Karlovarském kraji a na Vysočině. Jihočeské silnice jsou hlavně ve vyšších polohách sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Řidiči však musí být opatrní i v nižších nadmořských výškách. Silnice v Moravskoslezském kraji jsou kvůli sněžení sjízdné s opatrností. Ve Zlínském kraji je na několika místech i ledovka. Večer policisté na víc než hodinu uzavřeli dálnici D1 ve směru na Prahu mezi 141. a 125. kilometrem, aby ji silničáři mohli posolit.

Jihočeský kraj

Silnice jsou především ve vyšších polohách sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Řidiči však musí být opatrní i v nižších nadmořských výškách. Dopravu mohou na některých místech komplikovat sněhové přeháňky. ČTK to řekl Otakar Zich z dispečinku správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

"V noci na dnešek jsme kvůli sněžení museli vyjíždět například na vozovky v okolí Hojné Vody na Českobudějovicku, Černé v Pošumaví, Světlíku nebo Želnavy na Českokrumlovsku," uvedl. Dodal, že sjízdnost s opatrností platí pro silnice všech tříd. "V pondělí večer jsme upravovali třeba vozovku první třídy číslo 4 na Prachaticku, která vede na Strážné," řekl.

Teploty v Jihočeském kraji se drží kolem nuly, na většině místech klesly i pod ní. Proto vozovky mohou namrzat. Podle předpovědi meteorologů má být dnes přes den zataženo a občas sněžit. Na horách potom očekávají vydatnější a soustavnější sněžení.

Jihomoravský kraj

Kvůli nočnímu občasnému sněžení jsou některé silnice druhé a třetí třídy sjízdné jen se zvýšenou opatrností, někde leží vrstva rozbředlého sněhu. Situaci komplikuje ranní mrznoucí mrholení a teploty kolem nuly. V některých výše položených částech na severu kraje jsou silnice nesjízdné pro autobusy, vyplývá z webů krajských silničářů a krajské správy silnic. Policisté řešili ráno spíš jen menší nehody bez zranění.

Konkrétně neprojede ráno po své trase linka 275 v úseku Lhota u Olešnice - Křtěnov, linka 167 mezi Drnovicemi a Ježkovicemi a linka 340 mezi Lomnicí, Ochozem u Tišnova a Doubravníkem. Zdržení je potřeba očekávat na lince 272 mezi Velkými Opatovicemi a Brťovem kvůli špatně sjízdné silnici. Městská doprava v Brně jezdí bez problémů, podle provozního ředitele Brněnských komunikací Leoše Chasáka jsou v terénu všechny posypové vozy od 4:00.

Teploty se mají přes den pohybovat jen mírně nad nulou a občas má sněžit, až k večeru mají srážky ustávat. Problémy tak mohou přetrvávat i během dne.

Karlovarský kraj

Dopravu komplikuje sněžení. Zejména na vedlejších silnicích a ve vyšších polohách sníh na silnicích zůstává. Nad ránem už policisté zaznamenali první nehody, informovala ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Nehoda se stala například na silnici 210 ze Sokolova na Kraslice. Řidička tam sjela s autem mimo silnici. Mezi Černavou a Tatrovicemi na Sokolovsku skončilo osobní auto na střeše. Obě nehody se obešly bez zranění, uvedla Týřová.

Silničáři upozorňují na nebezpečnou vrstvu čerstvého sněhu hlavně na silnicích nižších tříd. Hlavní tahy jsou ošetřené, ale i na nich mohou zůstávat zbytky sněhu.

Královéhradecký kraj

Většina silnic byla dnes ráno sjízdná se zvýšenou opatrností. Teploty se pohybovaly kolem nuly. Řidiči by si měli dávat pozor především v horských oblastech Trutnovska, Rychnovska a Náchodska. Vyplývá to z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic.

V Krkonoších i dnes vál silný vítr a silnice byly většinou po chemickém ošetření mokré nebo na vozovkách ležel rozbředlý sníh. V Orlických horách se držel na silnicích nový sníh do jednoho centimetru a v oblasti Šerlichu byla ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na horách padal déšť se sněhem, ve vyšších polohách sněžilo.

Meteorologové na dnešek v Královéhradeckém kraji předpovídají zataženo, občas sněžení, pod 300 metrů i srážky smíšené. Na horách by mělo být sněžení trvalejší a vydatnější. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat do plus tří stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách má být kolem minus tří stupňů. I dnes by měl vát silný vítr, na horách by mohl v nárazech dosahovat až 70 kilometrů v hodině. Večer má slábnout. Meteorologové dnes v horských oblastech varují před tvorbou sněhových jazyků.

Liberecký kraj

Sněžení dnes komplikovalo dopravu v Libereckém kraji. Projevilo se to i na mírně větším počtu nehod, jež se ale většinou obešly bez zranění. Vydatné sněhové srážky byly především na horách. V nejvyšších polohách napadlo přes 30 centimetrů, řekl dnes ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která zajišťuje údržbu krajských komunikací.

"Sněžit má až do středy. Předpověď, která mluvila o nějakých 40 centimetrech, tak je velmi reálná," uvedl Šén.

Problémy dnes měly hlavně kamiony ve stoupáních. Teploty se pohybovaly jen kolem nuly a sníh se na vozovkách uklouzával. Komplikace byly i na hlavních tazích, kamiony vázly ve stoupání na silnici 10 u Kořenova a ve stoupání na česko-polský hraniční přechod v Harrachově. Silnice do Polska přes Harrachov se v posledních letech při sněžení pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů preventivně uzavírá. K zablokování dopravy na tomto úseku stačí jediný kamion uvízlý v kopci. "Kvůli nenadálým změnám počasí doporučujeme řidičům nákladních vozidel, aby využívali cestu po silnici I/35 přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou," uvedl Šén.

Hlavní tahy v kraji byly odpoledne většinou holé a mokré, místy s rozbředlým sněhem. Šén nadále doporučuje zvýšenou opatrnost, a to i na mokrých silnicích. "Teploty budou klesat, to znamená, že se dá předpokládat, že mokré silnice budou namrzat," dodal. S vrstvou nového sněhu musí motoristé počítat na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a Krkonoších, přibývá ale sněhu i v ulicích měst.

Průjezdnost silnic dnes komplikovaly i nehody, většinou ale jen pomačkané plechy. "Dopravních nehod bylo lehce nadprůměr, ale žádná vážná. Bylo jedno lehké zranění při nehodě na Českolipsku," uvedl po 16:00 mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Podle předpovědi by v noci mělo být v Libereckém kraji zataženo až oblačno s občasným sněžením nebo přeháňkami. Na horách by měly být srážky trvalejší a vydatnější. Teploty v noci by měly být mezi nulou a minus třemi stupni Celsia, na horách by měly klesnout až k minut pěti. Postupné ubývání srážek a oblačnosti očekávají meteorologové ve středu odpoledne a večer.

Moravskoslezský kraj

Řidiči musí být dnes opatrní, protože po nočním sněžení může na některých vozovkách stále ležet vrstva sněhu, na silnicích po chemickém ošetření pak rozbředlý sníh. Místy navíc může sněžit, což snižuje i dohlednost. Vyplývá to z informací zveřejněných silničáři.

Hlavní tahy jsou ale většinou už holé nebo mokré a sjízdné bez výraznějšího omezení. V regionu se ale ráno stalo několik dopravních nehod. Většinou se obešly bez zranění, ale havarovaná vozidla mohou komplikovat provoz.

Ve vyšších polohách Beskyd silničáři varují také před výskytem námrazy se zbytky posypu. Místy mohou silnice namrzat. Pro těžká nákladní vozidla je od pondělí uzavřena i část silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou. Jedná se asi o dvacetikilometrový úsek, důvodem uzavírky je možnost tvorby ledovky. Silnice tam ale pro těžká vozidla nad 3,5 tuny bývá během zimy uzavřena poměrně často.

Olomoucký kraj

Silnice pokryl v noci na dnešek nový sníh. Silně sněží především na Šumpersku, kde sníh na vozovkách zůstává. Zvýšenou pozornost řízení by měli řidiči věnovat také na Jesenicku, kde musejí počítat s rozbředlým sněhem na všech silnicích. Na mnoha místech jsou stále sněhové přeháňky, které zároveň snižují viditelnost, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Šumpersku upozorňují správci silnic na silné sněžení v celém okrese, cesty tam pokrývá nový sníh. Viditelnost je snížena kvůli sněhovým srážkám, fouká také silný vítr. Vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, upozorňují silničáři. Na Jesenicku leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření na hlavních tazích i vedlejších cestách. Na silnicích, na kterých silničáři používají inertní posyp, leží vrstva nového sněhu krytá posypem. I tam jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Se sněžením musejí motoristé počítat i při cestě přes Červenohorské sedlo.

Sněhové přeháňky mohou zpomalit řidiče i v níže položených okresech. Na Olomoucku jsou silnice po chemickém ošetření mokré a holé, ve vyšších polohách v okolí Šternberku však některé úseky pokrývá nová sněhová vrstva. Podobná situace je také na Prostějovsku a Přerovsku. Tam správci silnic upozorňují na 291. kilometru D35 na nebezpečí námrazy.

Pardubický kraj

Na mnoha místech ve výše položených oblastech leží na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, někde i uježděný. Silničáři také varují před vznikem ledovky a namrzáním vozovky, všechny cesty jsou ale s opatrností sjízdné

Opatrní by měli být řidiči zvláště v okolí Hlinska, Lanškrounu, Litomyšle, Moravské Třebové, Svitav, Ústí nad Orlicí, Poličky nebo Třemošnice. V okolí Lanškrounu je ve vyšších polohách a lesních úsecích souvislá vrstva sněhu s možností vzniku ledovky. V Železných horách mohou vozovky místy namrzat.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, v oblasti Poličky foukal silný vítr. Ve východní části regionu sněžilo nebo padal déšť se sněhem. Teploty se pohybovaly mezi minus dvěma a plus třemi stupni.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou dnes kvůli mokrému sněhu a náledí místy obtížně sjízdné. Večer policisté na víc než hodinu uzavřeli dálnici D1 ve směru na Prahu mezi 141. a 125. kilometrem, aby ji silničáři mohli posolit. Zledovatělá je dálnice i ve směru na Brno. Kolem 18:00 byla nejhorší situace na Havlíčkobrodsku, problémy byly také na silnici I/19 mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě. Zledovatělý sníh je také na silnicích nižších tříd. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla policie a silničáři.

Úsek D1 byl uzavřen před 20:45. "Provedena údržba dálnice, provoz obnoven s maximální opatrností," uvedlo kolem 22:00 Národní dopravní informační centrum. Na Havlíčkobrodsku byly večer po hustém sněžení zablokované hlavní tahy kolem Ždírce nad Doubravou i v kopci u Jitkova, doprava vázla také ve směru z Havlíčkova Brodu na Humpolec a na Habry. Pokud řidiči nemusí, neměli by zatím raději vyjíždět, uvedl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený.

Mokrý sníh se ujíždí a na namrzlých vozovkách se vytváří zledovatělá vrstva, auta někde nemohou vyjet do kopce nebo sjet. Sypače místy stojí v kolonách aut, uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Dopravních nehod zaznamenali policisté od rána 33, lehce se při nich zranilo pět lidí.

Na Vysočině sněží od pondělního večera. Silničáři jezdí se sypači i s traktory. "Všechno, co je k dispozici, je venku," řekl Hubený. K večeru byly největší problémy na tazích I/38 a I/34 na Havlíčkobrodsku.  

Na Vysočině dnes mělo podle Českého hydrometeorologického ústavu místy napadnout i 15 centimetrů sněhu. Večer a v noci na středu se místy může tvořit náledí a zmrazky, teplota klesne až čtyři stupně pod nulu.

Zlínský kraj

Některé silnice jsou nesjízdné. Na mnoha místech blokují provoz uvízlé kamiony nebo dopravní nehody, sdělila dnes ČTK policejní mluvčí Lenka Javorková. Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, někde je dohlednost kvůli srážkám snížená. Vyplývá to z aktuálních informací silničářů.

Kvůli sněžení a havárii osobního a nákladního automobilu byla ráno dočasně uzavřená silnice u Březnice na Zlínsku. "Komunikaci mezi Horní Lhotou a Zádveřicemi blokují od půl šesté ráno dvě uvízlá nákladní vozidla. Uzavřená je silnice I/57 v Horní Lidči ve směru na hraniční přechod se Slovenskem z důvodu havarovaného kamionu a v Bystřici pod Lopeníkem je uzavřená silnice I/50 ve směru na Starý Hrozenkov z důvodu uvízlých kamionů," uvedla Javorková.

Policisté řeší několik dopravních nehod v kraji. "Kamiony stojí na namrzlé vozovce i v Záhorovicích ve směru na Bojkovice. Apelujeme na řidiče, aby byli maximálně opatrní a obezřetní," uvedla Javorková. Silničáři varují do dnešního dopoledne také před ledovkou mezi obcemi Zborovice a Zdounky na Kroměřížsku.

V kraji je dnes ráno zataženo, vane slabý vítr, teploty se pohybují od minus dvou do dvou stupňů Celsia. Přes den by v kraji mělo občas sněžit, večer by srážky měly slábnout, místy se může tvořit náledí. Teploty by odpoledne měly být od nula do čtyř stupňů Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď