Sněžení ráno zkomplikovalo dopravu v Praze i ve středních Čechách

foto Žena prochází po namrzlém chodníku na Dejvické, 30. prosince 2025, Praha.

Praha - Ranní sněžení dnes zkomplikovalo provoz MHD zejména v severní části Prahy, problémy měly autobusy hlavně v kopcovitých úsecích. Některé městské i příměstské autobusové spoje nabíraly podle pražského dopravního podniku velká zpoždění, na linkách 223 a 316 byl provoz zastaven, na některé zastávky autobusy nezajížděly. V hlavním městě a okolí podle meteorologů brzo ráno vydatně sněžilo, později už sněžení ustalo. Sněžení zkomplikovalo hromadnou dopravu i ve středních Čechách, řada spojů je zpožděná. Sněhové jazyky a závěje hrozí v části republiky až do nedělního odpoledne.

"Z důvodu silného sněžení dochází ke zpoždění linek v severní části Prahy, na Kladensku, Mělnicku a v severní část Prahy-východ a Prahy-západ. Některé spoje jsou vysoce zpožděné nebo nejedou," informovaly dnes ráno dopravní podnik a Pražská integrovaná doprava na webu. Sněžení zkomplikovalo provoz hromadné dopravy také ve Středočeském kraji.

Meteorologové zaznamenali v centrální části Ústeckého kraje, na Kladensku, Mělnicku, v Praze a okolí ráno intenzivní sněžení, za hodinu napadlo kolem tří centimetrů sněhu. Postupně sněžení sláblo.

Sněhové jazyky a závěje hrozí až do nedělního odpoledne

Kvůli kombinaci prachového sněhu a silnějšího větru se budou v části republiky místy nadále tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) potrvá do nedělního odpoledne, kdy začne vítr výrazně slábnout.

Varování před sněhovými jazyky platí do neděle 15:00 zejména v horských pohraničních oblastech, na Českomoravské vrchovině i na Příbramsku ve středních Čechách.

Meteorologové upozornili na to, že některé některé vozovky mohou být nesjízdné. Řidiči by měli být maximálně opatrní a sledovat dopravní zpravodajství. Návštěvníci hor mají dodržovat pokyny Horské služby. Sněžení a sněhové jazyky komplikovaly dopravu v části země i dnes ráno.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji dnes v horských oblastech bude ojediněle sněžit nebo budou sněhové přeháňky. Mohou se také tvořit sněhové jazyky a závěje. Vyplývá to z informací meteorologů a krajských cestářů.

Teploty dnes budou od minus jednoho do dvou stupňů Celsia, na horách od minus šesti do minus tří stupňů Celsia. Bude vát silný vítr, který bude postupně slábnout.

Bez omezení jsou sjízdné dálnice a většina hlavních silničních tahů. Na horských silnicích a některých vedlejších cestách v kraji zůstává vrstva sněhu.

Liberecký a Ústecký kraj

Na severu Čech dnes ráno mrzne, teploty hlavně v Libereckém kraji klesají až k minus osmi stupňům Celsia, v Ústeckém kraji je naproti tomu většinou jen do minus pěti stupňů. Přes noc nasněžilo a stále se objevují sněhové přeháňky, i na hlavních tazích zejména ve vyšších polohách mohou být zbytky rozbředlého sněhu, které kloužou. Silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost.

Na Jablonecku zůstává pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřený horský úsek silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska. Autobusy a osobní auta po silnici projedou. Osmnáctikilometrový úsek silnice je pro nákladní vozy uzavřený od středečních 14:00, omezení mělo skončit v pátek, silničáři ho ale kvůli očekávanému dalšímu sněžení a špatné sjízdnosti prodloužili až do nedělních 18:00. Doporučená alternativní trasa do Polska pro nákladní vozidla vede po silnici I/35 přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou.

Pro kamiony nad šest tun zatím zůstává na Liberecku zavřená také silnice třetí třídy z Mníšku přes Oldřichov v Hájích na Raspenavu a Hejnice na Liberecku, autobusy a osobní auta tudy projedou. Objízdná trasa pro nákladní auta vede po silnici I/13 přes Frýdlant. Silnice III/2904 přes Oldřichovské sedlo vede chráněnou oblastí, silničáři ji proto nemohou solit, používají jen kamennou drť a písek a vozovka ve stoupání může klouzat. Hrozí tak, že kamion na úzké silnici plné zatáček uvízne a cestu zablokuje.

Na severu Čech je dnes většinou oblačno nebo zataženo, teploty se pohybují od minus osmi do minus jednoho stupně, místy sněží. Hlavní tahy s výjimkou horských oblastí jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré, pozor by si měli dát řidiči na silnicích nižších tříd, kde po předchozím sněžení zůstala uježděná vrstva zledovatělého sněhu. Podobné počasí bude podle meteorologů i přes den, teploty se dostanou maximálně k nule, na horách bude celý den mrznout. Kvůli nárazovému větru se ve vyšších polohách mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Olomoucký kraj

Na některých vozovkách na severu Olomouckého kraje zůstávala dnes ráno uježděná, místy i zledovatělá vrstva sněhu. Týká se to především silnic druhé a třetí třídy ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka, které přes zimu nejsou udržované solením. Na vozovkách na Jesenicku, které silničáři udržují chemicky, leží zbytky rozbředlého sněhu. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, vyplývá z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Opatrnost při jízdě je namístě také v jiných částech kraje. Na Prostějovsku a Přerovsku se v některých úsecích tvoří kvůli silnému větru sněhové jazyky. Před náledím varují silničáři na dálnici D35 u Olomouce a také Lipníka nad Bečvou na Přerovsku. Se sněhem na vozovce musejí motoristé počítat při jízdě po silnici I/44 přes Červenohorské sedlo na rozhraní Šumperska a Jesenicka. Provoz na silnici II/447 u obce Pňovice na Olomoucku komplikuje sražená srna ležící na vozovce.

Dnes ráno bylo v Olomouckém kraji převážně oblačno až zataženo. Na některých místech foukal silný vítr, na Šumpersku a Jesenicku se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se nejčastěji pohybovaly mezi minus pěti až plus jedním stupněm Celsia.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes v regionu polojasno až oblačno, v Jeseníkách až zataženo s občasným sněžením. Nejvyšší teploty vystoupají na nulu až plus tři stupně Celsia, na horách se budou pohybovat od minus šesti do minus dvou stupňů Celsia. Vát by měl mírný, od vyšších poloh čerstvý vítr s nárazy kolem 55 kilometrů v hodině. V místech se silnějším větrem se podle meteorologů mohou tvořit sněhové jazyky.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji se dnes kvůli silnému a nárazovému větru tvoří sněhové jazyky. Krajští cestáři upozorňují na oblast Skutče, Lanškrouna, Holic, Hlinska a Železných hor, vyplývá z jejich informací.

Na komunikacích druhé a třetí třídy v regionu Železných hor a Vysokého Mýta udržovaných inertně zůstávají zbytky sněhu s posypem. Zbytky sněhu po pluhování jsou v oblasti Skutče a zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření v oblasti Poličky.

Dnes ráno je minus pět až jeden stupeň Celsia, na většině území fouká silný a nárazový vítr. Sněhové přeháňky jsou na Orlickoústecku.

Středočeský kraj

Sněžení zkomplikovalo provoz hromadné dopravy ve Středočeském kraji, řada spojů má zpoždění. V noci napadlo několik centimetrů sněhu, silnice v regionu jsou sjízdné s opatrností. V terénu je 110 sypačů krajských silničářů. Od pátku je kvůli závějím uzavřená silnice třetí třídy mezi Mšenem a obcí Stránka, během dneška by měla být opět v provozu, řekl dnes ráno ČTK Petr Tyl ze středočeské krajské správy a údržby silnic (KSÚS).

Kvůli sněžení jsou zpožděné linky hromadné dopravy v severní části Prahy, na Kladensku, Mělnicku a v severní část Prahy-východ a Prahy-západ. Provoz je přerušený na lince 316 mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou, informoval PID na webu.

Silnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Řidiči by jízdu měli přizpůsobit podmínkám, které se mohou v jednotlivých úsecích lišit. "Odstraňujeme lokální závěje," uvedl Tyl.

Sněhové jazyky a závěje se tvoří například na některých silnicích na Příbramsku a na Mladoboleslavsku, ale i v dalších částech kraje.

V regionu se dnes ráno objevují sněhové přeháňky i sněžení, teploty jsou od minus tří stupňů po jeden stupeň Celsia. Kvůli sněžení může být snížená i dohlednost.

Zlínský kraj

Silnice ve Zlínském kraji byly dnes ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Většinou jsou vlhké, případně mokré po chemickém ošetření. Na některých dopravně méně vytížených vozovkách, které silničáři přes zimu neudržují solením, zůstává uježděný sníh či jeho zbytky. Platí to například pro vyšší polohy Beskyd. Vyplývá to z informací zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Před náledím opětovně varují silničáři na silnici I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku, která v tomto úseku vede přes vrch Syrákov. Namrzlá je silnice II/493 u Petrůvky na Zlínsku a silnice II/150 u Komárna na Kroměřížsku.

Teploty v regionu se aktuálně pohybují mezi minus čtyřmi až plus jedním stupněm Celsia. Většinou je polojasno až oblačno, v některých lokalitách i skoro zataženo, avšak bez srážek. Fouká slabý vítr.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes ve Zlínském kraji proměnlivá oblačnost. Více slunečního svitu lze očekávat na jihozápadě kraje, na severovýchodě bude naopak naopak více oblačnosti. Ráno a dopoledne se mohou ojediněle objevit sněhové přeháňky, spíše ve vyšších polohách Vsetínska. K večeru bude na většině území přechodně i skoro jasno.

Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat mezi minus jedním až plus dvěma stupni Celsia, na severovýchodě kraje a ve vyšších polohách Bílých Karpat kolem minus dvou stupňů Celsia. Vát bude mírný vítr, který postupně zeslábne.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 3.01.2026 ČTK

Reklama

-2°C

Dnes je sobota 3. ledna 2026

Očekáváme v 21:00 -2°C

Celá předpověď