Sněmovna schválila v daňovém balíčku nižší DPH na teplo

foto Zleva ministr dopravy Dan Ťok, první místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček a ministr životního prostředí Richard Brabec 21. prosince 2018 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny.

Praha - Sněmovna schválila vládní daňový balíček, který mění deset zákonů týkajících se daní. Na návrh poslanců v něm od roku 2020 snížila daň z přidané hodnoty na teplo na deset procent a zvýšila limit pro využití výdajových paušálů u živnostníků z jednoho milionu na dva miliony korun. Ministerstvo financí s tím souhlasilo, s většinou ostatních poslaneckých návrhů však ministryně Alena Schillerová (za ANO) nesouhlasila a Sněmovna je odmítla.

Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání. S návrhem na jejich zvýšení přišli poslanci ODS Zbyněk Stanjura a Vojtěch Munzar a také poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný.

"Předpokládáme, že podnikatelům zůstane díky tomuto opatření v peněženkách o 1,5 miliardy korun ročně více. Výpadek bude plně kompenzován náběhem zbývající fáze elektronické evidence tržeb," uvedla ministryně financí. "Opětovné zvýšení hranice je dobrou zprávou především pro menší podnikatele a živnostníky, kteří mají s narůstající byrokracií největší starosti," komentoval výsledek poslanec Munzar.

Snížení DPH na teplo navrhla skupina poslanců, kteří tak chtěli zabránit hrozícímu tlaku na růst cen tepla. Hrozí kvůli zdražení emisních povolenek. Už dříve varovali před tím, že v případě prudkého zdražení tepla hrozí to, že lidé budou přecházet k lokálnímu vytápění, což zhorší emise skleníkových plynů.

Sněmovna naproti tomu nepodpořila řadu poslaneckých návrhů, které se týkaly třeba sazeb daní. Neprošel například návrh Zbyňka Stanjury (ODS) a Jiřího Dolejše (KSČM) na snížení spotřební daně z piva. Sněmovna odmítla i návrh Jana Skopečka (ODS) a Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka z nynější roční částky 24.840 korun na rovných 30.000 korun. Neuspěl ani Miroslav Kalousek (TOP 09) s návrhem na opětovné zavedení dvou sazeb daně z přidané hodnoty 20 a deset procent, nebo 19 a deset procent.

Podle Pirátů Sněmovna rezignovala na hašení palčivých problémů. Neuspěli třeba s návrhem na prodloužení lhůty pro podávání elektronického daňového přiznání. "Náš návrh podpořený také Komorou daňových poradců ČR odstraňoval zbytečné riziko v případě neúmyslných pochybení poplatníků či nestihnutí lhůt z důvodu jejich zaneprázdnění," uvedl pirátský poslanec Tomáš Martínek. Piráti také neúspěšně navrhovali, aby si poplatníci mohli odečíst od základu daně částky darované České televizi, Českému rozhlasu a České tiskové kanceláři. Neprošel ani další Ferjenčíkův návrh, aby celníci při kontrole dodržování elektronické evidence tržeb nemohli používat krycí doklady.

V daňovém balíčku zůstal původní návrh vlády na zdanění zahřívaného tabáku. Spotřební daň 2236 korun za kilogram na něj dopadne během příštího roku, zhruba měsíc a půl poté, co toto ustanovení nabude účinnosti. Z původní vládní předlohy vypadlo sporné ustanovení, které měnilo v zákoně o dani z přidané hodnoty pojem dotace k ceně. Samosprávy se obávaly toho, že by v jeho důsledku podléhaly platby například autobusovým dopravcům nebo sociálním zařízením této dani.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď