Sněmovna schválila rozpočet na příští rok se schodkem 40 mld. Kč

foto Alena Schillerová, Jaroslav Faltýnek Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přijímá gratulaci od poslance ANO Jaroslava Faltýnka po schůzi Poslanecké sněmovny, která 4. prosince 2019 v Praze schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun.

Praha - Sněmovna dnes schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve Sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun. Celé dnešní projednávání rozpočtu včetně hlasování trvalo zhruba 11 hodin.

Fotogalerie

Prošly všechny pozměňovací návrhy, které předložila KSČM, z jiných návrhů ostatních opozičních stran neuspěl žádný. Neuspěla například ODS s návrhy na úspory výdajů v celkovém objemu 46 miliard korun nebo Piráti s obdobným převodem v objemu 12,7 miliardy korun.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

Sněmovna přidala na návrh rozpočtového výboru 600 milionů menším obcím na výstavbu a opravy škol a bytů. Stejně tak poslanci na návrh rozpočtového výboru přidali 600 milionů korun na sociální služby. S oběma návrhy v rozpočtovém výboru přišli komunisté.

Na návrh předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika přesunula Sněmovna 300 milionů v kapitole ministerstva zemědělství na nákup vlastnických práv ke kanalizacím a vodovodům. Návrh má podle něj vytvořit prostor pro obce, aby mohly dostat dotace pro výkup akcií vodárenských společností, budou-li to potřebovat. Na návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM) dostane policie navíc 120 milionů korun na munici k výcviku střelby a na neprůstřelné vesty. Jeho stranický kolega Miroslav Grebeníček prosadil převod 50 milionů na činnost Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Uspěl také sociální demokrat Roman Onderka s návrhem přidat obcím a městům 60 milionů korun na sociálně právní ochranu dětí. Naproti tomu jeho straničtí kolegové Václav Votava a Kateřina Valachová neuspěli s návrhem přesunout tři miliardy Kč ze státního dluhu na platy učitelů. Podle Votavy to mělo přidat tři procenta v nárůstu platů k vládou navrženému zvýšení o deset procent. Valachová argumentovala tím, že návrh neboří strukturu rozpočtu. Peníze z kapitoly státní dluh je podle ní možné použít bez ohrožení obsluhy státního dluhu. Neprošel ani žádný jiný návrh na přidání peněz na platy učitelům.

"Ten návrh rozpočtu je velice dobrý. Je proinvestiční, je to pro lidi, pumpujeme peníze do ekonomiky, nízký deficit, snižujeme dluh, navyšujeme skutečně veškeré položky," shrnul premiér Andrej Babiš (ANO) návrh rozpočtu. Označil ho i za prorůstový. V dopoledním projevu ho představoval asi tři hodiny, opozice odpoledne rozpočet naopak kritizovala. "Já si stojím za tím, že ten rozpočet je dobrý," oponovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Premiér za svůj projev, který vyplnil dopolední část jednání o rozpočtu, sklidil od opozice kritiku. Jan Skopeček (ODS) ho nazval neuvěřitelným plácáním, které nemělo hlavu ani patu, Radek Holomčík (Piráti) ho nazval obstrukčním defilé hnusu a lží.

Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Návrh rozpočtu počítá se zpomalením tempa reálného růstu hrubého domácího produktu z letošních 2,4 na 2,2 procenta. Hlavním tahounem růstu by měla zůstat domácí poptávka. Babiš ujistil, že pokud vývoj ekonomiky bude nepříznivý, nebude vláda výdaje škrtat, ale bude naopak do ekonomiky pumpovat peníze.

Rozpočet se setkal s tradiční kritikou opozice. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nemá žádnou vizi. Podle předsedy SPD Tomia Okamury neobsahuje dostatečné množství priorit SPD i jejích voličů. "Čtyřicet miliard schodku je smutná vizitka hospodaření vlády," řekl předseda ODS Petr Fiala k navrhovanému schodku. Předložit takový rozpočet po tolika letech bezprecedentního hospodářského růstu je prostě ostuda a je to neschopnost vlády, dodal. Kritikou nešetřili ani Starostové a lidovci.

Babiš mluvil k rozpočtu asi tři hodiny, vyplnil dopolední jednání

Téměř celé do polední jednání Sněmovny ke státnímu rozpočtu na příští rok vyplnil svým projevem premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho projev trval asi tři hodiny a svojí délkou překonal i Babišovo vystoupení z loňského července. Tehdy před hlasováním Sněmovny o vyslovení důvěry vládě hovořil asi hodinu a 40 minut. Ke slovu se asi na pět minut dostal ještě předseda Pirátů Ivan Bartoš, který řekl, že Babiš trochu zobstruoval dopolední program. Debata o rozpočtu bude pokračovat odpoledne.

Poslanci ještě před jednáním o rozpočtu stihli schválit dva zákony. Týkaly se digitalizace stavebního řízení a přístupu ke službám státní správy.

"Jsem kritizován, že málo vystupuji, tak dnes se to budu snažit dohnat," řekl Babiš hned v úvodu. Poté představoval rozpočet, označil ho za prorůstový a ujistil, že pokud se ekonomický vývoj zhorší, bude stát pumpovat peníze do ekonomiky. Vyzdvihoval úspěchy vlády a její kroky v plánovaných investicích, ve školství, zdravotnictví nebo digitalizaci veřejné správy. V úvodu se věnoval i závěrům auditní zprávy Evropské komise o svém údajném střetu zájmů. Odmítl, že by Česko kvůli tomu muselo vracet do Bruselu jakékoli peníze.

Věnoval se i plánovaným armádním nákupům, výdajům na obranu nebo boji s klimatickou změnou. Hovořil třeba o plánech na zadržování vody v krajině, o odpadovém hospodářství nebo o plánu vysadit miliardy sazenic stromů.

"Premiérův proslov je jak toulavá kamera. Už jsme projeli celou republiku. Snad bude na konci divácká soutěž o hodnotné ceny," komentoval délku projevu na sociálních sítích poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Babiš kritizoval i bývalé vlády vedené ODS. Vytkl jim například, že zavinily prudký nárůst solární energetiky, která si vyžaduje desítky miliard podpory ze státního rozpočtu. "Andrej Babiš ví, že předkládá špatný rozpočet. Tak mu nezbývá nic jiného, než během svého projevu kritizovat minulost. Dělá to tak, jak je zvyklý: používá polopravdy a lži," reagoval na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Opozice podpoří všechny návrhy navyšující platy učitelů

Opoziční poslanci při dnešním hlasování o státním rozpočtu na příští rok podpoří všechny pozměňovací návrhy, které se týkají navýšení platů učitelů. Chtějí tak dosáhnout patnáctiprocentního růstu platů. Shodli se na tom zástupci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN i SPD, řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Opozice vyzvala vládní sociální demokracii, aby se k ní přidala a některý z pozměňovacích návrhů podpořila.

Vláda na jaře plánovala zvýšení částky na výdělky učitelů o 15 procent. Navržený rozpočet předpokládá desetiprocentní růst, tedy zhruba o 11 miliard korun. Kabinet schválil navýšení tarifního základu platů učitelů o osm procent, což představuje osm miliard korun. Zbytek má jít na odměny a příplatky. Odbory žádaly růst tarifů o deset procent, na začátku listopadu kvůli tomu zorganizovaly stávku.

Strany, které se dohodly na hlasování pro návrhy, mají dohromady ve Sněmovně 87 poslanců. Sociální demokracie jich má 15. Zbytek tvoří vládní hnutí ANO (78 poslanců), KSČM (15), jež kabinet toleruje, pět zákonodárců je nezařazených.

"Poslanecká sněmovna v roce 2017 svým usnesením vyzvala vládu k tomu, aby navýšila platy učitelů alespoň na 130 procent průměrné mzdy do roku 2020. Nyní projednáváme rozpočet na rok 2020 a ministerstvo školství spočetlo, že pro to, aby bylo naplněno toto usnesení, mu chybí v rozpočtu 26 miliard. Pozměňovací návrhy, které jsou na rozpočet na platy učitelů, jsou v řádech tří až pěti miliard korun. Je to alespoň částka, která nás posune k vytyčené minimální hranici, kde bychom chtěli být," řekl místopředseda sněmovního školského výboru Lukáš Bartoň (Piráti).

STAN, ODS a TOP 09 dříve hovořily o požadovaném přesunu 5,5 miliard korun do rozpočtu ministerstva školství, lidovci a Piráti o pěti miliardách. Bartoň minulý týden uvedl, že Piráti předloží kompromisní návrh na třímiliardové navýšení. Opozice podpoří také návrh části poslanců ČSSD navýšit v rozpočtu sumu na platy učitelů o tři miliardy korun, se kterým přišli Kateřina Valachová a Václav Votava. Návrh ale odmítli premiér a předseda ANO Andrej Babiš i komunisté. Babiš také uvedl, že neočekává podporu iniciativy z řad sociální demokracie. Ubezpečil ho o tom podle jeho slov předseda ČSSD Jan Hamáček.

Vláda ve svém programu slíbila, že do roku 2021 zvýší průměrný plat učitele minimálně na 45.000 korun. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) současný návrh rozpočtu počítá s tím, že vláda slib dodrží. Průměrný plat učitelů v ČR byl podle ministerstva školství v prvním pololetí letošního roku 37.235 korun. Průměrná mzda v ČR tehdy činila 34.105 Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 20. září 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď