Sněmovna schválila nový zákon o bezpečnosti práce s rizikovými stroji

foto Průmyslový podnik, skladovací hala - ilustrační foto.

Praha - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon. Dnes ho schválila Sněmovna. Týká se zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí. Nová norma kromě jiného ruší zákon o státním odborném dozoru nad bezpečností práce z roku 1968. Zákon musí ještě projednat a schválit Senát.

"Jedná se o modernizaci tohoto velmi starého zákona," řekla dnes poslancům ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Již loni v lednu při prvním čtení zákona uvedla, že za posledních víc než 50 let se vzhledem k technologickému pokroku změnila řada zařízení a přístrojů, na což je potřeba v technických standardech reagovat. Podle ministryně nejde o zákon, který by měnil bezpečnost a ochranu práce, ale jde o změnu technických standardů. Zavádění nových technologií podle ní naráží na zastaralé požadavky vyhlášek a technických norem.

Konkrétní zařízení, která představují zvýšenou míru ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob, bude vláda stanovovat nařízením. Stejně tak bude stanovovat i požadavky například na jejich bezpečnost, umístění, montáž nebo revize. Novou povinností, kterou zákon zavádí, je ohlašování závažných nehodových situací u technických zařízení, kde zjevná škoda na majetku překročí pět milionů korun, pokud vznikla v souvislosti s provozem uvedených zařízení nebo pokud jsou tato zařízení přímo příčinou havárie. Provozovatelé budou muset hlásit havárie bez zbytečného odkladu oblastnímu inspektorátu práce podle místa, kde se havárie stala.

Zákon vymezuje také postavení kontrolního orgánu, kterým je Státní úřad inspekce práce, a takzvané pověřené organizace, kterou je v současnosti Technická inspekce ČR.

Poslanci odložili náběh účinnosti nového zákona až na 1. červenec příštího roku, aby vláda měla dostatek času na přípravu potřebných vyhlášek. Firmy by tím také měly získat dostatek času na přípravu na nová pravidla. Ministryně Maláčová tento odklad účinnost přivítala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď