Sněmovna schválila novelu služebního zákona, která mj. ruší odborné náměstky

foto Ilustrační foto - Poslanci hlasují na schůzi Sněmovny k návrhu části opozice na vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD 3. června 2021 v Praze.

Praha - Funkce odborných náměstků na ministerstvech zřejmě zaniknou a zruší se omezení v počtu náměstků členů vlády. Předpokládá to koaliční novela služebního zákona, kterou dnes schválila s některými úpravami Sněmovna. Část změn ve státní službě opět kritizovali opoziční poslanci, zamítnutí předlohy ale neprosadili. Opoziční hnutí ANO neuspělo ani s různými variantami ponechání omezení v počtu takzvaných politických náměstků. Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Spory vyvolalo v dolní komoře zejména zrušení omezení, podle kterého člen vlády může mít nejvýše dva politické náměstky. Hnutí ANO neprosadilo návrhy, podle nichž by takové pozice mohly být nejvýše čtyři, nebo pět, či na ministerstvech tolik, kolik na nich působí vrchních ředitelů sekcí, přičemž ministři bez portfeje by mohli mít maximálně dva náměstky. Zuzana Ožanová (ANO) argumentovala tím, že zrušení omezení v počtu politických náměstků značně zvýší výdaje. Lídr SPD Tomio Okamura prohlásil, že koalice protlačuje změnu koaličního zákona silou, protože spolustraníci mají "hlad po korytech". Jde podle něho o "trafiky" za 100.000 až 150.000 korun měsíčně.

Naopak ministr dopravy Martin Kupka (ODS) poukazoval na to, že novela má učinit státní správu pružnější a otevřít klíčové funkce v ní lidem ze soukromého sektoru. "To je klíčový důvod pro změnu zákona o státní službě," zdůraznil.

Navrhované změny služebního zákona mají podle předkladatelů prohloubit odpolitizování státní služby tím, že stanoví jasnou hranici mezi politickým vedením ministerstev a jejich úřednickým aparátem. Naopak podle Ivety Štefanové (SPD) jde o krok k politizaci státní správy. Z odborných náměstků, tedy náměstků pro řízení sekcí, se mají podle novely stát od příštího roku vrchní ředitelé sekcí. Zavedení pětiletého funkčního období vrchních ředitelů sekcí a dalších vedoucích státních úředníků má podle předkladatelů přinést vnitřní konkurenci a motivaci ke zvyšování úrovně služby.

Poslanci ANO neprosadili omezení okruhu vedoucích úředníků s funkčním obdobím. Podle nich hrozí riziko "destabilizace a politizace státní správy". Berenika Peštová (ANO) upozornila na to, že vyměnění úředníci budou brát půl roku čtyři pětiny platu a pokud nedostanou nabídku přiměřeného pracovního místa, získají odchodné až 12 platů. Předseda poslanců ODS Marek Benda uvedl, že by byl pro omezení těchto takzvaných "bazénů", takové úpravy ale nikdo nepředložil.

Zrychlení výběrových řízení na pozice ve státní službě chce koalice dosáhnout například zkrácením některých lhůt, elektronickou komunikaci nebo rozšířením možností v omezení počtu uchazečů, kteří jsou přizváni na pohovor. Běžná úřednická místa by se obsazovala podle novely ve zjednodušeném výběrovém řízení. Předloha upravuje také služební studijní volno.

Sněmovna z předlohy vypustila rozšíření možností pro slaďování rodinného a osobního života se státní službou. Koalice chce počkat do příštího roku na návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který má v návaznosti na příslušnou evropskou směrnici záležitost řešit celkově.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď