Sněmovna přes odpor ANO podpořila vyšší příplatek za třídnictví

foto Učitel vypisuje na tabuli. Ilustrační foto.

Praha - Sněmovna podpořila v úvodním kole lidovecký návrh, který má zvýšit příplatek pro třídní učitele a pedagogy se specializací až na 3500 korun měsíčně. Proti se dnes postavili poslanci hnutí ANO, zamítnutí novely zákoníku práce ale neprosadili. Vláda se k novele, kterou nyní projedná sněmovní školský výbor, postavila neutrálně.

Třídní učitelé, jichž je zhruba 60.000, mají nyní podle vládního nařízení nárok na příplatek 400 až 1300 korun. Příplatky za výkon specializovaných činností se mohou podle zákoníku práce pohybovat od 1000 korun do 2000 korun měsíčně. Lidovci navrhli u obou příplatků rozmezí 2500 korun až 3500 korun.

Zvýšení zákonem bude podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška adekvátním nástrojem, jak ocenit práci učitelů. Státní výdaje by mělo prohloubit o zhruba dvě miliardy korun, což podle Bartoška není likvidační pro státní rozpočet.

Právě rozpočtovými dopady zdůvodnila návrh na zamítnutí novely Miloslava Rutová (ANO). Uvedla, že vláda plánuje zvýšení platů učitelů na 150 procent průměrného platu. Ředitelé škol proto podle ní budou moci práci třídních učitelů sami náležitě ocenit

Specializační činnosti se týkají koordinace v informačních a komunikačních technologiích, tvorby vzdělávacích programů, prevence sociálněpatologických jevů, environmentální výchovy, logopedie a prostorové orientace zrakově postižených.

Zvýšení obou příplatků obsahovala v minulém volebním období novela o pedagogických pracovnících, která zejména zaváděla kariérní řád učitelů. Vládní předloha tehdy nakonec nebyla přijata. Narazila ve Sněmovně potom, co ji s úpravami vrátila horní komora. Sociální demokraté podali v nynějším volebním období novelu, která některé části zamítnuté předlohy přejímala, a to včetně zvýšení příplatků učitelům zejména od roku 2021. Protože ale obsahovala některé chyby, ze Sněmovny ji stáhli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 29. října 2020

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď