Sněmovna podpořila zrušení desítky tisíc nadbytečných předpisů

foto Ilustrační foto - Mimořádná schůze Sněmovny svolaná s podnětu koalice ke schvalování vládního návrhu na úplné zrušení elektronické evidence tržeb, 25. listopadu 2022, Praha. Zprava předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, ministr financí Zbyněk Stanjura.

Praha - Zrušit více než 10.000 zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou formálně platné, ale už nepoužívané, má návrh zákona, který v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Úplný zánik těchto právních předpisů povede podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) k pročištění a zpřehlednění právního řádu. Předloha nyní zamíří k posouzení ústavně-právnímu výboru.

Návrh ruší 6667 takzvaných vyhaslých právních předpisů, které jsou sice platné, ale reálně se neuplatňují. Dalších 3616 předpisů už v minulosti zrušilo některé obecné ustanovení, ale v právním řádu se nadále objevovaly. Nadbytečné předpisy se podle předlohy ministerstva vnitra mimo jiné stávají zátěží pro systém eSbírka, ve kterém by lidé měli mít v budoucnu možnost elektronicky vyhledat veškeré zákony a mezinárodní smlouvy v jejich závazné podobě.

Rakušan uvedl, že mezi rušenými předpisy je například zákon z roku 1919 o zrušení celibátu učitelek, zákon z roku 1924 o zrušení odměn udavačů daňových přestupků, zákon z roku 1930 o výrobě chleba a zákon o čtvrté pětiletce z roku 1966. "Zrušením právního předpisu nebudou dotčeny právní vztahy, které na jeho základě již dříve vznikly. Tedy ani učitelky se po této právní úpravě nebudou muset obávat žádných neblahých konsekvencí," řekl ministr.

Poslankyně opozičního hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová předlohu ocenila, připomněla ale, že vznikala už v minulém volebním období. Zrušení několika stovek nadbytečných předpisů navrhovalo vnitro už v roce 2019, návrh schválila tehdejší vláda ANO a ČSSD, poslanci jej však do konce volebního období projednat nestihli. Letos proto vnitro navrhlo zákon znovu, tentokrát však na základě rozboru odhalilo několik tisíc nadbytečných nařízení.

Mezi předpisy, které ministerstvo navrhuje ke zrušení, jsou zákony i vyhlášky z období od první republiky po současnost. Z novější doby jde třeba o zákon o zahájení činnosti jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně z roku 2008 a o zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu z roku 2006.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď