Sněmovna by dnes mohla opět volit svoje místopředsedy

foto Premiér v demisi Petr Fiala (ODS), předseda dolní komory Tomio Okamura (SPD) na druhé řádné schůzi Sněmovny v novém volebním období, 11. listopadu 2025, Praha.

Praha - Poslanci se dnes dopoledne sejdou na pokračování druhé schůze Sněmovny v jejím novém volebním období. Měli by především potvrdit ve funkcích nově zvolené předsedy výborů. Patrně také budou volit další místopředsedy Sněmovny a schvalovat návrh na úhradu volebních nákladů politickým stranám, politickým hnutím nebo koalicím za letošní sněmovní volby. Má jít o víc než půl miliardy korun.

Poslanci zatím stihli zvolit dva nové místopředsedy Sněmovny, kteří budou pomáhat s řízením schůze novému předsedovi dolní komory Tomio Okamurovi (SPD). Místopředsedy se stali Patrik Nacher z ANO a Jiří Barták za Motoristy. Neuspěli však kandidáti opozice a bývalí místopředsedové Jan Skopeček (ODS) a Olga Richterová (Piráti). Dalším kandidátem do vedení Sněmovny je předseda STAN a ministr vnitra v demisi Vít Rakušan. Jeho by Sněmovna mohla volit ale až poté, co skončí ve své vládní pozici.

Poslanci také musí v souladu s jednacím řádem potvrdit ve funkcích nově zvolené předsedy sněmovních výborů. Členové výborů je volili v tomto týdnu. Vedení výborů si na základě povolebních dohod rozdělily koaliční i opoziční strany. Žádnou předsednickou funkci ve výborech nezískali Piráti, kteří to ale považují za porušení pravidel a poukazují na to, že mají čtvrtý nejsilnější poslanecký klub.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 14.11.2025 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 14. listopadu 2025

Očekáváme v 03:00 3°C

Celá předpověď