Sněmovna asi umožní vládě odvolávání státních tajemníků

foto Ilustrační foto - Poslankyně za ČSSD a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová vystoupila na schůzi Poslanecké sněmovny 19. ledna v Praze. Poslanci by měli jednat o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a poslance Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

Praha - Sněmovna asi umožní vládě odvolávat státní tajemníky na ministerstvech. Sporný pozměňovací návrh k vládní novele služebního zákona dnes doporučil plénu schválit ústavně-právní výbor. Podle opozice to povede k politizaci státní správy. Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok.

Úpravu, která zároveň povede k zániku kárné odpovědnosti státních tajemníků, předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). "Jde proti principu státní služby," řekl Pirát Mikuláš Ferjenčík, který ve výboru neprosadil doporučení, aby Sněmovna zamítla novelu služebního zákona jako celek. Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil pozměňovací návrh Dostálové za neuvěřitelný. "Návrh je koncem zákona o státní službě, jak byl koncipován," soudí.

Zpravodajka Kateřina Valachová (ČSSD) ale míní, že se nezávislost státních tajemníků nesníží. Odvolání bude možné jen pro porušení úkolů, bude je moci přezkoumat soud, uvedla. Nynější možnost kárného řízení podle Valachové státní tajemníky nechrání, je tomu podle ní naopak.

Schválení předlohy s úpravami, které výbor podpořil, doporučili schválit členové za koaliční ANO a ČSSD a za KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Proti hlasovali přítomní poslanci ODS, Pirátů, TOP 09 a STAN.

Právní výbor také doporučil prodloužit ze 40 na 60 služebních dnů lhůtu, po níž by bylo možné úředníka hodnotit. Pokud by jeho působení bylo shledáno nevyhovujícím, měl by mít na nápravu 90 místo 40 dnů.

Novelu předložila ještě menšinová vláda ANO. Nová pravidla by podle vládního hnutí měla více otevřít státní správu odborníkům zvnějšku a usnadnit odvolání vedoucích pracovníků na základě nového systému hodnocení. Proti novele měl výhrady Odborový svaz státních orgánů a organizací, podle něhož novela přinese destabilizaci a posílení politického vlivu na státní správu.

Rozpočtový výbor doporučil schválit základní údaje rozpočtu

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Navrhovaný schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout z 50 na 40 miliard korun. První čtení rozpočtu má přijít ve Sněmovně na řadu na schůzi, která začne za dva týdny.

Pro doporučující usnesení hlasovalo deset poslanců z řad ANO, ČSSD a KSČM, což byl nejnižší nutný počet. Osm zbývajících členů výboru bylo proti.

Vláda počítá s rekordními investicemi, dá víc peněz do sociální oblasti, hlavně seniorům, víc peněz na školství, vědu a výzkum a na růst platů ve veřejné sféře, shrnula před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "To vše se nám v budoucnu vrátí," dodala. Návrh rozpočtu označila za dobrý. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy na 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021.

Výbor neschválil návrh předsedy klubu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, aby Sněmovna vrátila rozpočet vládě k přepracování. Vláda by podle Kalouskova návrhu měla snížit výdaje rozpočtu o 40 miliard korun tak, aby byl rozpočet vyrovnaný. Kabinet by podle něj měl také v rozpočtu navýšit peníze na investice z navrhovaných 122 alespoň na 150 miliard korun. Podíl investičních výdajů k celkovým výdajům rozpočtu se tak podle něj měl zvýšit na úroveň z posledního roku hospodářské krize, tedy z roku 2012.

Návrh se setkal s tradiční kritikou opozičních poslanců. Kalousek kritizoval současnou i předchozí vládu mimo jiné za to, že nenavrhly žádnou zdravotnickou nebo důchodovou reformu. "Vláda je totálně nekompetentní nějaký reformní program předložit," řekl. Vláda podle něj předložila "projídací čísla".

"Co myslíte tím prožíráním? Že jsme přidali důchodcům? Nebudu připomínat vlády, které jim přidaly 40 korun," reagovala ministryně Schillerová. S Kalouskem se shodla na tom, že důchodová reforma je zapotřebí.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že jeho klub bude na plénu hlasovat proti rozpočtu. Problém vidí v provozních výdajích. Dlouhodobým problémem všech rozpočtů jsou podle něj vysoké povinné výdaje rozpočtu, které umenšují prostor pro každou vládu. Piráti mají problém s deficitem při růstu ekonomiky v kombinaci s nízkým podílem investic a úspor, řekl poslanec této strany Mikuláš Ferjenčík. Proto rozpočet nepodpoří. "Úspory se nehledají, raketově rostou výdaje, přesto vyrábíme schodek. To mi nepřijde šťastné," poznamenal.

Roman Onderka (ČSSD) řekl, že jeho strana podpoří rozpočet, i když se mu nelíbí 40miliardový deficit. Řekl, že jde o křehký kompromis. Jiří Dolejš (KSČM) zdůraznil, že rozpočet je politickým zákonem, a připomněl, že odboráři přivítali návrh rozpočtu jako dobrý kompromis.

Ministryně financí Schillerová novinářům řekla, že zatím nepočítá s žádnými přesuny peněz v rozpočtu. "Ten rozpočet se vyjednával měsíce, věnovala jsem tomu spoustu času, jednali jsme s odbory velmi dlouho o navýšení platů ve veřejném sektoru, což se také podařilo," řekla. Počítá však s tím, že pozměňovací návrhy k rozpočtu dorazí a bude se o nich jednat. Chtěla by však jen minimum změn. S komunisty, kteří v létě hlasovali pro podporu současné koaliční vlády, o případných úpravách rozpočtu ještě nejednala, podle svých slov však vnímá, že poslanci KSČM dnes ve výboru pro rozpočet hlasovali.

Pokud poslanci v první čtení základní parametry rozpočtu schválí, nebudou je už moci měnit. Budou moci navrhovat pouze přesuny uvnitř rozpočtu. Rozpočet může předložit pouze vláda. Sněmovna ho nemůže zamítnout, může případně pouze vrátit vládě k dopracování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď