Sněmovna asi schválí návrh na pomalejší růst platů politiků

foto Schůze Sněmovny v Praze, Sněmovna - ilustrační foto.

Praha - Sněmovna asi schválí návrh, který má od příštího roku zpomalit růst platů vrcholných politiků. Předlohu ještě jednobarevné vlády ANO dnes podpořily garanční rozpočtový výbor i ústavně-právní výbor. Rozpočtový výbor neschválil pozměňovací návrhy, se kterými přišli místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) a Jakub Michálek (Piráti). Michálkovy úpravy nepodpořil ani právní výbor. Ministerstvo práce zaujalo ke všem poslaneckým návrhům záporný postoj.

Okamura navrhl zmrazit platovou základnu představitelů státní moci na 70.195 korunách, a to až do konce roku 2021. Od platové základy se vypočítávají platy ústavních činitelů. S podporou se nesetkal ani Michálkův návrh, aby se mzdy ústavních činitelů odvíjely od průměrné mzdy v celé ekonomice a aby poslanci v době nemoci dostávali 60 procent svého platu. Oba poslanci budou mít možnost přednést své návrhy ještě v druhém čtení na plénu Sněmovny.

Druhé čtení může přijít na řadu až na říjnové schůzi, která začne za dva týdny. Závěrečné schvalování ve Sněmovně by mohlo přijít na řadu v půlce listopadu. Není jisté, zda zákon projde celým schvalovacím procesem tak, aby mohl začít platit od 1. ledna.

V právním výboru kritizoval vládní předlohu zejména Marek Benda (ODS). Podobně jako Jan Farský (STAN) poukazoval na rozevírání nůžek mezi platy představitelů jednotlivých mocí ve státě, případně i úředníky. "Úspora ze státního rozpočtu je nula, nula, nic. Ale zato my se tady budeme všichni bičovat," řekl Benda. Poslankyně ANO Helena Válková podotkla, že jde o politické rozhodnutí, s nímž nesouhlasí, ale které již prakticky nastalo.

Vládní předlohu podpořili v právním výboru z přítomných poslanců tři členové za ANO, dva Piráti a Dominik Feri z TOP 09. Proti byl Benda, dvě poslankyně ANO se hlasování zdržely.

Platy ústavních činitelů se podle návrhu od příštího roku sice mají zvýšit, ale pouze v návaznosti na růst průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Nezvýší se koeficient, kterým se tato mzda násobí. Plat poslance a senátora tak podle zástupců ministerstva vzroste asi o 6000 korun. Pokud by předloha schválena nebyla, vzrostl by o dalších 8000 korun.

Pro výpočet platů politiků je zásadní platová základna, od níž se odvíjí. Pro letošní rok se základna počítá jako 2,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. V minulých letech byl koeficient nižší a od roku 2015 postupně narůstal. Příští rok a v následujících letech měl vzrůst koeficient podle platného zákona na 2,75. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale navrhlo, aby do budoucna zůstal na letošních 2,5. Pokud Parlament předlohu schválí, bude se růst platů odvíjet pouze od růstu mzdy v nepodnikatelské sféře a platová základna se bude vypočítávat podle stejného koeficientu jako letos.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď