Smejkal: Otevírání části obchodů od 12. dubna s námi nikdo nekonzultoval

foto Ilustrační foto - Zákazníci v pražském nákupním centru Nové Butovice mohli 19. ledna 2021 znovu nakupovat také papírnické zboží či dětské oblečení a obuv.

Praha - Otevírání části obchodů od 12. dubna, které dnes schválila vláda, s epidemiologem Petrem Smejkalem a jeho skupinou odborníků nikdo nekonzultoval. Sdělil to na dotaz ČTK. Jím vedená Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) před tím, aby se otevření škol považovalo za signál k většímu rozvolňování varovala ve stanovisku před Velikonocemi. Připomněla to viroložka Ruth Tachezy a další členové MeSES. Podle epidemiologa Rastislava Maďara souvisí otevření papírnictví a obchodů pro děti právě s návratem dětí do škol. Podle právníka Jana Kysely by především bylo třeba přijmout koncepci a parametry pro systematické zmírňování opatření.

Vláda schválila, že se od pondělí otevřou papírnictví, obchody s dětskými oděvy a obuví, prádelny a čistírny, zámečnictví nebo prodejny náhradních dílů do automobilů. Spolu s nimi se také otevřou venkovní prostory zoologických a botanických zahrad a farmářské trhy. To podle Smejkala a Tachezy skupina s ministrem projednávala.

"Pokud chceme postupně otevírat výuku, není možné zároveň uvolňovat jiná opatření. Zvláště když nebylo schváleno frekventnější testování ve firmách," sdělila Tachezy, která je vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Skupina ve čtvrtek označila epidemickou situaci v ČR za stále velmi závažnou. Za bezpečné pro návrat další skupiny dětí do škol považuje přibližný počet 100 nových případů na 100.000 obyvatel, tedy asi 1400 nových případů denně.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který byl šéfem poradní skupiny ministra Adama Vojtěcha pro uvolňování opatření do loňského srpna, je zřejmě otevření obchodů s dětským oblečením, obuví a papírnictví motivováno prakticky. "Děti od podzimu nemusí mít už oblečení a obuv, které by mohly na jaře použít pro školní docházku. Jak víme, za půl roku některé děti fakt hodně vyrostou," napsal ČTK. Nakupovat drobné školní pomůcky přes internet podle něj není příliš efektivní.

Vedoucí katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela uvedl, že sám by předpokládal především schválení koncepce podobné dřívějšímu protiepidemickému systému. Z ní by mělo být patrné, při jakých hodnotách a za jakých podmínek se bude která oblast rozvolňovat. "Bez toho může rozvolňování opět připomínat tak trochu tahání zajíců z klobouku," napsal ČTK.

S otevřením škol jako prioritou by podle něj měly být ostatní segmenty pod kontrolou. "Zahájení postupného otvírání služeb bylo v závislosti na vývoji epidemické situace plánováno spíše na přelom dubna a května, když už bude zřejmé, jestli se negativně projevily Velikonoce," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 23. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď