Slovenský premiér navštíví Prahu ve středu 3. června

foto Nový slovenský premiér Igor Matovič.

Praha - Slovenský premiér Igor Matovič přijede do Prahy za týden ve středu 3. června. V Kramářově vile se sejde s předsedou české vlády Andrejem Babišem (ANO). První zahraniční návštěvu slovenského premiéra po jeho jmenování potvrdil ČTK mluvčí Strakovy akademie Vladimír Vořechovský.

Matovič byl jmenován 21. března, kvůli epidemii koronaviru ale odložil zahraniční návštěvy stejně jako další evropští politici. S partnery včetně Babiše komunikoval Matovič dosud prostřednictvím videokonferencí. Je tradicí, že první cesta českých a slovenských premiérů vede do země, se kterou je pojí společná československá historie.

Předsedu protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Matoviče jmenovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová do čela nové slovenské vlády tři týdny po parlamentních volbách. Čtyřčlenná koalice pod vedením OLaNO tak v druhé polovině března nastoupila do úřadu v době rozšíření koronaviru, kvůli němuž Slovensko zavedlo řadu omezení. Pandemie poznamenala i ceremoniál jmenování členů vlády, všichni měli spolu s Čaputovou ochranné roušky a rukavice.

Koronavirus pak ovlivnil další první dva měsíce Matovičovy vlády. Matovič se na Slovensku řadí k zastáncům spíše opatrnějšího přístupu k uvolňování karanténních opatření. Zdůvodňuje to snahou o to, aby si země zachovala nízký počet nakažených koronavirem. O společném postupu při otevírání hranic jednal s Babišem naposled v pondělí. Dohodli se na omezeném režimu bez nutnosti testů a karantény pro výjezdy na dva dny, který platí ode dneška. Stejný režim funguje i pro Maďarsko.

Šestačtyřicetiletý Matovič vstoupil do slovenské politiky v roce 2010, kdy se stal poslancem a tento mandát vykonával až do jmenování premiérem. Hnutí OLaNO se ziskem 25 procent hlasů vyhrálo únorové parlamentní volby. V předvolební kampani se OLaNO zejména vymezovalo vůči tehdy nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica. Sociální demokraté po volební porážce skončili v opozici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď