Slovensko může za předání stíhaček Ukrajině dostat z USA vrtulníky se slevou

foto Ilustrační foto - Vrtulník Bell AH-1Z Viper americké armády, 21. září 2019.

Bratislava - Spojené státy nabídly Slovensku dodávku 12 nových bitevních vrtulníků AH-1Z Viper a příslušenstvím s výraznou slevou poté, co se Bratislava rozhodla předat Ukrajině nevyužívané stíhačky MiG-29 a další materiál. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dnes na sociální síti napsal, že nabídku na vrtulníky dostala země jako první. Hodnotu balíčku ministr vyčíslil na více než jednu miliardu dolarů (22,1 miliardy korun), Slovensko by za něj zaplatilo přibližně 340 milionů dolarů (7,5 miliardy korun), jak o tom psal list Denník N.

"Tato nabídka je obrovsky výhodná a zásadním způsobem zvýší obranný potenciál SR. Bojové vrtulníky v současnosti vůbec nemáme, šlo by tedy o zcela novou bojovou schopnost," uvedl Naď. Podle něj nabídku na vrtulníky lze považovat také za kompenzaci toho, že USA se opozdí s dodávkami stíhaček F-16 na Slovensko.

Součástí nabídky USA kromě dodávky vrtulníků je také výcvik pilotů a techniků, jakož i 500 protitankových řízených střel.

Podle informací Denníku N má celý projekt začít po odevzdání slovenských migů Ukrajině, po kterém bude moci Slovensko podepsat příslušnou smlouvu s USA.

Kabinet premiéra Eduarda Hegera minulý týden rozhodl, že země odevzdá válkou zasažené Ukrajině 13 migů, z toho tři stroje bez motorů, dále náhradní díly, 200 protiletadlových raket, jakož i části raketového systému Kub. Představitelé vlády současně ohlásili, že Bratislava za to dostane kompenzaci z unijního fondu zvaného Evropský mírový nástroj (EPF) a také techniku od Spojených států, kterou tehdy neupřesnili. Celý proces předání migů by měl podle nich trvat několik týdnů.

Slovensko předčasně vyřadilo z provozu stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce loni po invazi Ruska na Ukrajinu a dohodlo se s Českem a Polskem na tom, že obě země mu pomohou s ochranou vzdušného prostoru. První objednané stíhačky F-16 by Slovensko mělo dostat v příštím roce, země dříve od USA koupila také víceúčelové vrtulníky Black Hawk.

Vrtulníky AH-1Z Viper bude mít také česká armáda. V roce 2019 Česko podepsalo smlouvu s USA o nákupu 12 vrtulníků od společnosti Bell za 14,6 miliardy Kč, mezi nimi i čtyř strojů AH-1Z Viper. Spojené státy navíc Česku darují osm dalších už provozovaných strojů, šest bojových a dva transportní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď