Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení, otevře všechny obchody

foto Prodejna dětské obuvi - ilustrační foto.

Bratislava - Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci například všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít znovu fungovat také provozy služeb i hotely či penziony a pobyt lidí v přírodě již nebude omezen na region jejich bydliště. Novinářům to dnes řekl ministr financí a expremiér Igor Matovič na společné tiskové konferenci s novým předsedou vlády Eduardem Hegerem a ministrem zdravotnictví Vladimírem Lengvarským.

Uvolnění však budou dál provázet některá omezení. V obchodech tak bude platit limit počtu zákazníků, a to v závislosti na velikosti prodejny. V ubytovacích zařízeních zůstanou mimo provoz restaurace. Lidé budou k některým aktivitám i nadále potřebovat potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus.

Otevřít budou moci také knihovny, zoo, muzea a kostely. V nich bude podobně jako v prodejnách platit, že na jednoho návštěvníka musí připadat alespoň 15 metrů čtverečních podlahové plochy budovy.

"Klesáme z kopce, dosahujeme dobrá čísla i v nemocnicích. Situace se nadále zlepšuje. Ještě nemáme vyhráno," řekl premiér Heger s tím, že první data po velikonočních svátcích ukazují opětovný růst reprodukčního čísla. Předseda vlády proto obyvatele vybídl k zodpovědnosti a nošení roušek.

K uvolnění restrikcí Slovensko přistupuje v souladu s národním protiepidemickým systémem. Od příštího týdne země odvolá stávající nejvyšší stupeň varování v souvislosti s koronavirovou nákazou. K tomuto kroku mohly úřady přistoupit zejména po poklesu počtu hospitalizovaných s nemocí covid-19 a s podezřením na toto onemocnění. Pokud se stávající epidemická situace nezhorší, od 26. dubna by Slovensko mohlo přistoupit k dalšímu uvolňování.

Heger dnes na tiskové konferenci neodpověděl na otázku, do kdy bude o opatřeních informovat veřejnost jeho stranický kolega a expremiér Matovič, který v závěru března rezignoval v zájmu řešení vládní krize z čela vlády a nyní má na starosti ministerstvo financí.

Lengvarský řekl, že do virtuální čekárny na očkování proti nemoci covid-19 se mohou na Slovensku přihlašovat již lidé starší 40 let. Termín očkování je zájemcům bez ohledu na čas jejich registrace přidělován zpravidla v závislosti na jejich věku, starší obyvatelé mají přednost. Slovenské úřady dříve opakovaně upozorňovaly na volné termíny k očkování v některých regionech země.

Slovenští politici zatím neoznámili další postup ohledně očkování ruskou vakcínou Sputnik V, k jejímuž vrácení minulý týden vybídl Bratislavu Ruský fond přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí. Zdůvodnil to tím, že Slovensko porušilo smlouvu o dodávkách očkovací látky, neboť ji testovalo v necertifikované laboratoři. Lengvarský řekl, že v nejbližších dnech by země měla dostat stanovisko certifikované laboratoře. Slovensku v této souvislosti dříve slíbilo pomoc Maďarsko, které ale podle médií čeká na oficiální žádost Bratislavy.

Předseda slovenské vlády řekl, že cílem kabinetu je, aby se v zemi začalo očkovat zmíněnou ruskou vakcínou, která dosud nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Slovensko na začátku března dovezlo 200.000 dávek Sputniku V, celkově objednalo dva miliony těchto vakcín.

V Česku se protiepidemická opatření částečně uvolnila v pondělí. Do škol se vrátili žáci prvního stupně a předškoláci. V souvislosti s tím byl obnoven provoz papírnictví a obchodů s dětským oblečením a obuví. Také se zase otevřely čistírny, prádelny či farmářské trhy i knihovny nebo zoo. S koncem nouzového stavu, který trval do dneška, je nyní znovu povoleno cestování mezi okresy nebo noční vycházení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď