Slovenská sněmovna neodvolala ministra vnitra, opozice chce odvolat celou vládu

foto Ilustrační foto - Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec na neformálním zasedání ministrů spravedlnosti a vnitra v rámci českého předsednictví v Radě EU, 11. července 2022, Praha.

Bratislava - Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec přečkal dnes další pokus části opozice o odvolání ve sněmovně, v níž vládní koalice premiéra Eduarda Hegera dříve ztratila většinu. Pro vyslovení nedůvěry ministrovi dnes hlasovalo ve 150členném parlamentu 71 poslanců, k prosazení návrhu byla potřebná podpora aspoň 76 zákonodárců. Předseda bývalé vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík následně ohlásil, že strana vyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry celé vládě.

Hlavně opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica chtěli nyní odvolat Mikulce za to, že podle nich nezvládl migrační krizi, během které Česká republika i Rakousko na konci září zavedly kontroly na hranicích se Slovenskem. Mikulec pochybení odmítl a tvrdil, že pro omezení nelegální migrace je třeba posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Ministr v naposledy v listopadu také řekl, že Česko zavedením kontrol na hranicích se Slovenskem porušila takzvaný schengenský kodex. Praha už předtím tuto výtku odmítla.

Návrh na Mikulcovo odvolání nepodpořila ani celá opozice ani všichni nezařazení poslanci. Naopak, odvolání ministra při hlasování podpořili i čtyři poslanci z klubu vládního hnutí Jsme rodina. Pokusům opozice o vyslovení nedůvěry čelil Mikulec už v minulosti, předchozí podobné hlasování sněmovny bylo v září.

Hegerova vláda po odchodu SaS z koalice sice přišla v září o většinu ve sněmovně, následně ale v parlamentu dokázala prosadit většinu svých návrhů, a to i díky podpoře některých nezařazených poslanců.

Šéf SaS a exministr hospodářství Sulík ohlásil podání návrhu na vyslovení nedůvěry celé vládě, kterou strana opustila po sporech s ministrem financí a šéfem nesilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) Igorem Matovičem. "Tato vláda ztratila důvod existence, škodí Slovensku," řekl Sulík.

Ke svolání mimořádné schůze parlamentu o odvolání vlády pomohli SaS poslanci strany Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho; SaS totiž k takovému kroku nemá sama potřebný počet zákonodárců.

Stejně jako k odvolání ministra i k vyslovení nedůvěry celé vládě je potřeba, aby příslušný návrh při hlasování sněmovny podpořila většina z celkového počtu poslanců.

Sulík řekl, že pro případ odvolání kabinetu se může zformovat nová vládní koalice, případně prezidentka jmenuje takzvanou úřednickou vládu nebo budou vypsány nové parlamentní volby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď