Slovenská policie navrhla obžalovat muže, který střílel na premiéra Fica

foto Ilustrační foto - Policejní vůz odváží muže obviněného z atentátu na premiéra Roberta Fica od Specializovaného trestního soudu, kde byl vyslechnut, 18. května 2024, Pezinok, Slovensko. Podezřelému, jímž je podle médií spisovatel a aktivista Juraj Cintula, hrozí za pokus o vraždu 25 let vězení až doživotí.

Bratislava - Policejní vyšetřovatel na Slovensku navrhl prokuratuře, aby podala obžalobu na muže, který loni střílel na premiéra Roberta Fica. Vyplývá to z dnešního oznámení generálního prokurátora Maroše Žilinky. Krok policie znamená, že skončilo vyšetřování útoku z loňského května, při kterém byl šéf vlády zraněn. Policie navrhla obžalovat střelce z trestného činu teroristického útoku, za který mu hrozí až doživotí.

Slovenský nejvyšší soud loni při rozhodování o vazebním stíhání obviněného zpochybnil, že atentát na Fica byl teroristickým činem.

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok stíhání střelce za terorismus obhajuje. "Nebyl to útok na Roberta Fica, byl to útok na premiéra a demokracii. Cílem útočníka bylo svrhnout vládu, neboť s ní byl politicky nespokojen, on sám to řekl," prohlásil podle médií ministr před dnešním jednáním vlády.

Podle Žilinky nyní návrh vyšetřovatele posoudí žalobkyně generální prokuratury. Spis v případu má přes 6200 stran, obsahuje věcné důkazy a zajištěná elektronická data.

Fica podle slovenských médií několika výstřely zranil důchodce, spisovatel a aktivista Juraj Cintula. Na ministerského předsedu zaútočil z bezprostřední blízkosti poté, co Fico po výjezdním zasedání vlády v Handlové přišel pozdravit lidi na místní náměstí. Střelec čin podle dostupných informací zdůvodňoval nesouhlasem s politikou Ficovy vlády. Tvrdil rovněž, že premiéra nechtěl zabít. Pracovníci bezpečnostních složek ho zadrželi bezprostředně po útoku.

Fico dříve označil střelce za aktivistu slovenské opozice. Uvedl rovněž, že nemá důvod věřit, že se jednalo o útok "osamělého pomatence". Také někteří další slovenští politici včetně Šutaje Eštoka tvrdili, že útočník nemusel jednat sám. Tuto verzi pak úřady nepotvrdily.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 15.12.2025 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 15. prosince 2025

Očekáváme v 09:00 1°C

Celá předpověď