Slovenská centrální banka čeká pokles HDP o 1,4 až 9,4 %

foto Slovensko - vlajka - ilustrační foto.

Bratislava - Slovenská ekonomika letos podle odhadu tamní centrální banky (NBS) vykáže kvůli pandemii způsobené koronavirem pokles o 1,4 až 9,4 procenta. Nejpravděpodobnějším scénářem je propad nejméně o 4,5 procenta. NBS to uvedla v nejnovější prognóze, do které nezahrnula opatření vlád a centrálních bank na zmírnění krize. Na příští rok NBS očekává, že exportně orientované slovenské hospodářství se začne zotavovat.

Nejpesimističtější ze tří scénářů předpokládá kvůli pandemii výrazné narušení globálního obchodu, mimořádnou situaci, která potrvá do léta, a trvalé dopady na celosvětovou ekonomiku. Slovensko naposledy zaznamenalo propad hrubého domácího produktu v roce 2009 během globální ekonomické krize, a to o 5,5 procenta.

"Všichni se shodujeme v tom, že tato krize jak rychle přišla, může rychle odejít. Na rok 2021 už předpokládáme výrazné zotavení našeho života," řekl novinářům guvernér NBS Peter Kažimír.

Dříve NBS na letošek odhadovala růst exportně orientované slovenské ekonomiky o 2,2 procenta po loňském růstu o 2,3 procenta.

Pokles výkonu slovenské ekonomiky podle NBS povede ke zrušení 75.000 až 130.000 pracovních míst, což by znamenalo zvýšení míry nezaměstnanosti podle mezinárodní metodiky na 7,5 až deset procent z nynějších šesti procent. V domácí ekonomice NBS předpokládá omezující opatření v trvání dvou měsíců hlavně v sektoru služeb.

Kvůli pandemii už na Slovensku například přerušily výrobu vozidel všechny čtyři továrny automobilek, na které je navázána řada výrobců součástek. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě.

Slovensko v rámci preventivních opatření proti šíření koronaviru přerušilo výuku na školách, které podle nejnovějšího rozhodnutí zůstanou uzavřeny až do odvolání. Mimo provoz je řada maloobchodních prodejen kromě například prodeje potravin, drogistického zboží či lékáren. Zakázáno je i pořádání hromadných sportovních, kulturních či společenských akcí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď