Slováckou tradici pískem vysypávaných ornamentů se v Šardicích učí i děti

foto Ludmila Zajícová ze Šardic na Hodonínsku udržuje starobylý zvyk vysypávání chodníků moukou a pískem. Folklorní ornamenty pak zdobí cestu do kostela a chodník před domem hlavního stárka. 2. října 2022 Šardice.

Šardice (Hodonínsko) - Už v sedm hodin ráno se dnes Ludmila Zajícová v Šardicích vydala postupně před dům hlavního stárka, tedy vůdce krojované družiny, a před kostel, aby chodník před oběma budovami vyzdobila tradičními ornamenty. K jejich vytváření používá směs písku a mouky, maluje pramínkem této směsi vypouštěným ze sevřené pěsti.

Fotogalerie

Tradici, která se téměř vytratila, se naučila od své babičky. "Když jsem byla malá holka, v sobotu se zametla celá dědina a naše stařenka a ostatní tetičky v neděli brzy ráno pokropily hlínu na cestách vodou, a než se šlo do kostela, všechno vymalovaly," řekla Ludmila Zajícová ČTK.

Tehdy ženy zdobily chodníky pouze pískem, který se za Šardicemi těžil, dnes používají směs písku a mouky. Na rozdíl od minulosti totiž nevlhčí podklad pro malování, ale kropí vodou až hotové ornamenty. Mouka s vodou pak ornamenty zpevní tak, že vydrží na chodníku i několik týdnů.

"Jaký je přesný poměr, se nám s maminkou nějak nedaří zjistit. Nesmí tam být mouky ani málo, ani moc. Když je jí málo, teče písek z ruky rychle, a když je jí zas moc, tak směs hrudkuje a lepí se," popsala Alena Kožíková, dcera Ludmily Zajícové, která se udržování tradice aktivně věnuje.

Ještě před deseti lety bylo malování pískových ornamentů spíš mizející tradicí. Díky podpoře obce se ale v posledních deseti letech malování začaly věnovat mladší ženy a tuto dovednost se učí i žáci na základní škole v Šardicích.

"Namalovala jsem vzory, obec je nechala namnožit a kdokoliv si může přijít, dostane vzor i písek. Je dobré, když si lidé nechají od tetiček vysvětlit způsob, jak ornamenty sypat, jak pracovat s dlaní. Chce to trochu cviku, ale pak si může před domem zdobit každý," podotkla Kožíková.

Původně si lidé tradiční vzory malovali v domcích na hliněné podlahy. Když původní hlínu ve světnicích nahradily dřevěné podlahy, malování pískem se přestěhovalo před dům, "před žudra", jak říkají místní.

"Dřív se malovalo neustále. Ve svátky, na hody, když byl křest nebo svatba v domě, ale i jen tak v neděli. Postupně se to omezilo, malovalo se jen na hody, Velikonoce a zůstala i tradice májového malování. V posledních letech i díky medializaci a podpoře obce se ale o tento zvyk zajímají mladší generace," dodala Kožíková.

Loni se sypané ornamenty dostaly na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď