Slavnostní vojenská přísaha dnes netradičně zazněla v Brně

foto V kasárnách Univerzity obrany v Brně 27. října 2021 slíbilo 462 nových studentů věrnost České republice. Slavnostní vojenská přísaha zazněla v Brně netradičně, až na výjimku se vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu.

Brno - V kasárnách Univerzity obrany v Brně po 10:00 zaznělo sborově "Tak přísaháme!" Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 462 nových studentů univerzity. Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se až na výjimku vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. V Brně se výjimečně konala v roce 2017, loni kvůli vývoji covidu nebyla vůbec.

Fotogalerie

Věrnost republice dopoledne odpřisáhlo 462 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení základního výcviku u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Včetně šesti studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z počtu bylo 20 procent žen.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že Univerzita obrany je jedna z nejmodernějších vysokých škol v České republice. "Své vědomosti budou předávat ti nejlepší profesoři a experti ve vojenských a dalších oborech," uvedl Metnar. Řekl, že na studenty při přechodu k vojenským útvarům už nebude čekat technika z dob studené války. Uvedl, že zahájili celkovou modernizaci armády, od osobních, terénní vozidel, lehkých obrněných vozidel až po vrtulníky. Budují se podle něj i kybernetické síly, prapor bezpilotních prostředků, peníze jdou i do vědy a výzkumu. Univerzitě Metnar předal záslužný kříž ministra obrany.

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Jana Zechmeisterová už dříve uvedla, že volba místa konání letošní říjnové přísahy v Brně v kasárnách byla motivována tím, že většina přísahajících jsou studenti univerzity. Bylo to podle podle ní avizováno dlouho dopředu. V Brně se přísaha uskutečnila i v roce 2017. Akce se na Moravu podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany přesunula na žádost regionů, aby se uskutečnila v místech, kde se nováčci na svoji další službu v armádě připravují. Konala se tehdy z části ve Vyškově a také na brněnském náměstí Svobody.

Letos se uskutečnila, také netradičně, v kasárnách, a to kvůli vývoji onemocnění covid. Byla tak bez přístupu veřejnosti, do areálu ale mohli rodinní příslušníci. Termín 27. října byl podle Zechmeistrové zvolen z důvodu pracovního programu ministra obrany, který se 28. října pravidelně účastní slavnostního nástupu u příležitosti oslav vzniku samostatného československého státu v Národním památníku na Vítkově.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 3. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď