Slavná Konkolského loď Niké bude rok vystavena v Ostravě

foto Slavná loď Niké, na které mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski obeplul svět, bude od března vystavena v Malém světě techniky U6 v Dolních Vítkovicích (DOV). Loď 9. ledna 2020 dorazila do Ostravy a začala její instalace.

Ostrava - Slavná loď Niké, na které mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski obeplul svět, bude od března vystavena v Malém světě techniky U6 v Dolních Vítkovicích (DOV). Součástí interaktivní expozice bude exponát minimálně rok. Z Národního technického muzea si loď vypůjčil Nadační fond Historie dobrodružství, který si pak v Dolních Vítkovicích pronajal potřebné prostory. Loď dnes dorazila do Ostravy a začala její instalace. ČTK to řekla mluvčí DOV Eva Kijonková.

Fotogalerie

"Jsem poctěn, že loď bude vystavena v Ostravě. Že se lidé na ni budou moci podívat," řekl ČTK Konkolski, který si jachtu postavil sám ve sklepě panelového domu podle koupených plánů. V letech 1972 až 1975 na ní pak poprvé obeplul svět. Už během plavby napsal tři knihy a natáčel filmy. Z tříleté cesty vzniklo sedm filmových dokumentů. "Na Niké byla vždy sranda. Měl jsem tam bečku s rumem. A konzervy s hovězím masem, ze kterých se dal udělat výborný guláš," dodal rodák z Bohumína.

Loď v expozici Malého světa techniky nahradí historické hasičské auto. Jeho místo zaujme samotná jachta i lodní kontejner. V něm bude umístěný videomaping a maketa kajuty slavné lodi. "Otevření expozice se plánuje na začátek března. Loď u nás bude rok," dodala Kijonková.

Exponát podle ní nabídne ojedinělou možnost pro malé i velké návštěvníky, aby se seznámili nejen s lodí, ale i s dobrodružným příběhem Richarda Konkolského. Expozice bude interaktivní, příchozí se doslova ponoří do tajů námořního jachtingu. "Vzdáváme tak hold slavnému cestovateli a rodákovi z nedalekého Bohumína a těšíme se na nový přírůstek do expozice," řekl výkonný ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama