Skupina Laura a její tygři křtí nové album

foto Skupina Laura a její tygři

Praha - Pražská dnes už legendární kapela Laura a její tygři pokřtí 24. března v Lucerna Music Baru nové studiové album pojmenované „Nejsou malý věci“. Skupina s téměř pětadvacetiletou historií se v něm hudebně vrací ke svým kořenům, posluchači najdou přímočaré, energické rockové písničky.

"Ustoupili jsme od jazzových a popových vlivů a zjednodušili aranžmá. Ve spirále jsme se vrátili ke svým punkrockovým začátkům“, říká Karel Šůcha, kapelník a zakladatel kapely a dodává: „Laura je nyní ve výborné formě – technicky na výši, plná energie a neustrnulá v muzikantských dogmatech. Každý z nás má v kapele své nezastupitelné místo, rozumíme si a vzájemně se respektujeme. Baví nás tvořit, natáčet a hrát. Opravdu se těším na dalších 25 let hraní s touhle kapelou".

Na koncertě v Lucerna Music Baru bude mít premiéru animovaný klip k písni „Anna se ztrácí“ od režisérky Marie Procházkové a fanoušci se mohou těšit i na hosty známých tváří – například Ilonu Csákovou, která s Laurou také vystoupí.

Abeceda Karla Šůchy, kapelníka skupiny Laura a její tygři:

Karel Šůcha, kapelník skupiny Laura a její tygři

Ambice:

Slušně uživit sebe i rodinu písničkami, které mají názor.

Band:

V současnosti jsem jak po lidské, tak muzikantské stránce s naší „bandou“ maximálně spokojený.

Csáková:

Ilona je výborná zpěvačka a pro mne i dobrá kamarádka. Teď jí hlavně přeju spokojené těhotenství a zdravé miminko.

Dech kapely - dechy: 

Téměř čtvrt století patří dechová sekce neodmyslitelně ke zvuku Laury a jejích tygrů. Současnou dechovou sekci tvoří: Radek nebo Jirka Němec – trubka; Honza Šatra nebo Milan Král – trombon; Radek Kašpar nebo Marek Buble – alt saxofon. S „dechovou párou“ na věčné časy!

Energie:

I když máme také pohodové, pomalé písničky, od „tygrů“ posluchači očekávají především koncerty nabité pozitivní energií. „Vlny živočišné energie“, „energetická bomba“ nebo „energetická smršť“ takovými slogany častují recenzenti naše koncerty.

Funky:

Nikdy jsem se neorientoval na jeden hudební styl, ale funky bylo v naší muzice od prvopočátků. Směle mohu říci, že patříme k průkopníkům funky v Čechách, na Moravě i na Slovensku.

Gospel:

Asi na našich nahrávkách nehledejte, možná jeho ozvěnu v písni Lidi se shromáždí (album Síla v nás), kterou otevíráme slavnostní koncerty nebo v závěru písně Nenech je bejt (album Nebudeme).

Harmonie:

Harmonii nevnímám jen jako hudební termín. Bydlím nedaleko soutoku Sázavy s Vltavou a zdejší krajina ve mně vyvolává pocit opravdové harmonie, kterou se ani nepokouším dostat do svých písniček, protože klid, který z ní plyne by pohltil naši „energetickou smršť“.

Chlapci žijí v očekávání:

... "muži jsou zklamaní, starci se usmívají, vzpomínaj na lepší časy“ text písničky, kterou jsem napsal asi v roce 1987, se u mne naštěstí nenaplnil.

Image:

Černé kalhoty a funky drive; černé brýle a soulová naléhavost; černé kravaty a jazzová elegance; bílé košile a rocková energie.

Jazz:

Albem Nejsou malé věci se vracíme ke kořenům – přímočaré rockové energii, jazzové vlivy zde proto nejsou tak zřetelné jako například na albu Rytmus.

Klipy:

Náš zatím poslední klip je animovaný a má krásně nostalgickou atmosféru. Paní režisérka Maria Procházková si vybrala nejklidnější a nejpomalejší písničku nového alba: Anna se ztrácí.

Výjimka potvrzuje pravidlo – návrat ke kořenům !

Lenka Nová:

Odpočívá a připravuje se na roli maminky.

Martin Pošta:

Pokud vím, pracuje v muzikálech. Delší dobu jsme se neviděli, snad se uvidíme na křtu našeho alba.

Novinky - co se chystá:

Připravujeme křest nového alba Nejsou malé věci. 24. března od 21:00 hodin v pražském Lucerna Music Baru zahájíme písničkami z nového alba. Lenka Nová si s námi zazpívá jednu, možná i dvě písničky těšně před vlastním křtem - role kmotra se ujal Pavel Anděl. Po křtu promítneme klip Anna se ztrácí a budeme pokračovat v koncertu nejlepšími písničkami z dosavadní tvorby. Ve finále s námi vystoupí Ilona Csáková. V Lucerna baru také natočíme koncertní klip – na písničku Peníze (režie Zdeněk Suchý).

O novém CD:

Písničky pro album vznikaly skoro pět let. Připravili jsme demosnímky asi dvaceti nových písniček, provedli výběr a v listopadu 2007 ve Studiu Svárov jsme natočil 14 písní. Natáčeli jsme bicí, basu a kytary společně, žádné playbacky a prakticky jsme nestříhali, abychom dosáhli údernosti a syrovosti. Od ledna 2008 jsme v Sun studiu Tuchoměřice současně dokončovali album Koťata a jejich tygři, které jsme pokřtili 30. dubna v Lucerna baru a současně dotáčeli zpěvy, dechovou sekci a sóla pro album Nejsou malé věci. Přes léto jsem složil další písničky, jejichž základy jsme v říjnu 2008 opět točili ve Svárově. Celkem jsme tedy natočili 18 nových písní, ale na albu bude „jen“ 12 písniček, které vytváří kompaktní celek. Texty písní jsou napůl v rovině sociální, kde reagujeme na pokrytectví mediální společnosti a v rovině osobní – láska, peníze, vztahy, rozchody, samota.

Posun (hudební):

Na albu Nejsou malé věci a na koncertech uslyšíte přímočaré, energické rockové písničky. Ustoupili jsme od jazzových a popových vlivů a zjednodušili aranžmá. Také, jako v počátcích kapely, se nás u sólového mikrofonu vystřídalo více muzikantů a výsledkem je zvuková jednota a náladová pestrost alba.

Quintet (je málo?):

Základní rockové obsazení je kvartet, existují vynikající tria, quintet tedy znamená už „větší“ rockovou sestavu. Nám, protože máme dechovou sekci, ale quinta nestačí.

Rytmika:

Současná rytmika Laury je kvartet: Karel Šůcha – basa , Mirek Návrat – bicí, Bohouš Vitásek a Lukáš Pelikán nebo Ondřej Fišer – kytary. Příležitostně, jako např. na křtu v Lucerna baru se rozšiřujeme o hráče na conga, bonga a jiné perkusivní nástroje Zbyňka Tokhiho.

Saroyan:

Útlá kniha Williama Saroyana Tracyho tygr mne v roce 1985 inspirovala k založení skupiny Laura a její tygři - dívčí jméno Laura evokuje něhu a krásu, tygři jsou symbolem nezkrotnosti a divokosti. Kapela z „houpacího koníčku“ mosteckých horníků vyrostla v respektovaného „work horse“.

Díky pane Saroyane !

Tygři:

Nevím už která mediální hvězda prohlásila, že tygry miluje od přečtení Knihy džunglí. Já nikdy neměl rád kulhavého Šerchána, ale Baghíru jsem obdivoval. Až Tracyho tygr – černý panter, mi umožnil najít své tygry.

Úspěch:

Živím sebe i rodinu písničkami, které mají názor.

Vystoupení:

Laura její tygři odehráli hodně přes 1500 koncertů. Přesné číslo neznám, ale když mi v roce 2003 „zkolaboval“ počítač s databází, měli jsme za sebou více než 1000 koncertů.

Webovky:

Na našich webovkách: www.lauranet.cz najdete základní informace o kapele, stručnou historii, fotografie z koncertů i ze studia, texty všech písní i několik písniček volně ke stažení. Můžete se také volně vyjádřit k naší práci v rubrice DISKUZE, ve které pravidelně odpovídám.

X jako křižovatky:

Při tvůrčí práci v kolektivu stojíte před křižovatkou každou chvíli. Zvolený směr může znamenat rozchod s dosavadními partnery, můžete vjet do slepé uličky, můžete se točit v kruzích. Ukazatele a směrovky, pokud jsou najdete jen v sobě. „Nic není předem daný, hlavně, že nás baví....“

Youtube:

Najdete na něm i naše klipy a ukázky z koncertů.

Začátky:

„Učil jsem tygry zpívat a stepovat na vyvrácených hrobech kolem kaple. Můj strážný anděl se chvěl na slunci a ty jak matka moudrosti jsi mi našeptávala. Stačí jen chtít, vznesete se a odletíte spolu na jih.“

Žár trvá:

Žet-Á-eR Té-eR-Vé-Áá

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 27. července 2021

Očekáváme v 1:00 20°C

Celá předpověď