Školské odbory: Návrh rozpočtu neodpovídá slíbenému růstu platů

foto Předseda školských odborů František Dobšík.

Praha - Návrh státního rozpočtu na příští rok je zřejmě v rozporu se slibovaným růstem platů ve školství. Pro učitele i nepedagogy počítá s navýšením o 9,3 miliardy korun, ačkoli ministr školství Robert Plaga po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba za ANO) v září potvrdil pro samotné pedagogy růst o 11 miliard. Pro nepedagogy slíbil ministr zhruba 1,5 miliardy navíc proti letošku, návrh rozpočtu ale peníze pro ně zvlášť nezmiňuje. Nejasné zatím zůstává také rozdělení peněz do pevné části platů a odměn. ČTK to dnes řekl předseda školských odborů František Dobšík. Podle ministerstev financí i školství závazek vlády na růst platů ve školství bude naplněn.

Vládní koalice by měla začít o rozpočtu jednat v pátek. Dobšík proto v pondělí vyzval Plagu k projednání připomínek odborářů k návrhu v nejbližším možném termínu. Podle odborového předáka ale ministr na jeho dopis zatím neodpověděl. "Navrhované objemy finančních prostředků na příští rok jsou v rozporu s podklady, které jsme obdrželi vloni v souvislosti s přípravou rozpočtu na rok 2020," napsal Dobšík ministrovi. Dopis má ČTK k dispozici.

"Objem prostředků na platy (včetně zákonných odvodů) zaměstnanců v regionálním školství roste pro rok 2021 oproti schválenému rozpočtu roku 2020 celkem o 15,1 miliardy korun. Co se týče procentuálního vyjádření růstu tohoto ukazatele, objem prostředků na platy určený pro pedagogy roste meziročně o 10,7 procenta, v nepedagogické části pak o 7,9 procenta," sdělilo dnes ČTK ministerstvo financi. Dodalo, že v případě učitelů je pro příští rok zajištěn průměrný plat 45.495 Kč, v případě nepedagogických pracovníků je pro rok 2021 zajištěn průměrný plat 24.076 Kč. Úřad upozornil, že jde o průměrné rozpočtované platy.

Proti informacím o nesrovnalostem v návrhu se ohradil i Plaga. "Můžu ubezpečit pedagogickou i nepedagogickou veřejnost, že prostředky, které jsme slíbili, tedy devítiprocentní nárůst platů pedagogů v rozpočtu obsažen je," řekl. Odboráři podle něj manipulují s čísly a vyvolávají zbytečnou paniku.

Plaga v září informoval, že se se Schillerovou domluvil na avizovaném devítiprocentním navýšení platů učitelů v příštím roce. Potvrdil, že to bude představovat zhruba 11 miliard korun navíc, jak už loni předpokládal výhled rozpočtu na rok 2021. Dodal, že se s ministryní shodl rovněž na růstu platů nepedagogů. Podle výhledu rozpočtu měli dostat přidáno zhruba 1,5 miliardy korun, tedy přibližně sedm procent.

Podle školských odborářů se ale v současném návrhu státního rozpočtu píše o menším objemu peněz. Mají tak pochybnosti, zda vláda dodrží svůj programový závazek, že platy pedagogů v příštím roce vzrostou na 150 procent průměrného platu z roku 2017, což by mělo být zhruba 47.000 Kč. Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38.951 Kč hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR byla 34.077 Kč.

Návrh navíc nezmiňuje sumu peněz pro nepedagogické pracovníky a píše se v něm o navýšení jejich výdělků o 4,3 procenta místo sedmi procent, řekl Dobšík. Odboráři to považují za nedostatečné pro splnění vládního slibu zvednout příjmy nepedagogů v příštím roce na přibližně 26.000 korun.

Podle Dobšíka zatím ministerstvo odborům neposkytlo ani podklady k výši platů za první pololetí letoška, na základě kterých se měla vést debata o rozdělení peněz navíc v příštím roce do tarifů a nadtarifů. Poslední školská tripartita se sešla na konci srpna. Další podle odborového předáka zatím naplánovaná není. K jednání už vyzvala vládu i centrála Českomoravské konfederace odborových svazů. Pro učitele žádají odboráři navýšení tarifů o deset procent.

Odborářům v návrhu rozpočtu také vadí snížení peněz na asistenty pedagoga o 0,9 miliardy korun. Asistentů pro handicapované v běžných školách by mělo ubýt v důsledku novely vyhlášky o inkluzi, která ale ještě není schválena a je k ní řada připomínek. Nesouhlasně se odbory staví i k tomu, že návrh nezohledňuje záměry připravované Strategie vzdělávání 2030+, mezi které by mělo patřit mimo jiné snižování nerovností ve vzdělávání. Podle Dobšíka ministerstvo financí odborářům sdělilo, že finanční dopady strategie budou nad možnosti státního rozpočtu. Školské odbory očekávají, že vláda cíle strategie finančně zajistí, řekl předák.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď