Školní skupiny by měly fungovat částečně i odpoledne

foto Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (vpravo) a koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar vystoupili 15. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci k uvolňování protikoronavirových opatření ve školství.

Praha - Školní skupiny, v nichž by se od 25. května mohli učit žáci prvního stupně základních škol, budou částečně fungovat i v odpoledních hodinách. Plynule se překlopí ze vzdělávacího bloku v něco jako školní družinu, i tak ale nebudou slučovány děti z různých skupin. Pro první i druhý stupeň nadále zůstává nosná vzdálená výuka, řekl dnes ministr školství Robert Plaga (ANO). Pokud rodiče umístí dítě do školní skupiny, neměli by mít podle Plagy nadále nárok na ošetřovné.

Fotogalerie

Učitelé, kteří patří do rizikových skupin, by se měli nadále věnovat vzdálené výuce a neměli by být ve školních skupinách. Rizikovými skupinami jsou zejména senioři a lidé, kteří mají dlouhodobé nemoci, jako jsou cukrovka nebo srdeční potíže.

O nošení roušek ve skupinách by rozhodoval učitel, ve společných prostorech školy by bylo povinné. Naopak pokud budou děti sedět v lavicích po jednom a s dostatečnými rozestupy, roušky by mít nemusely. Podle Plagy by stát měl zajistit, aby školy mohly ochranné prostředky a dezinfekci nakupovat za rozumnou cenu, sám by je ale přímo nakupovat neměl. Téma chce ministr projednat na Ústředním krizovém štábu.

Pro obnovení chodu školních jídelen bude hlavní hygienické hledisko, pokud je nebude možné přizpůsobit parametrům požadovaným epidemiology, bude lepší najít náhradní řešení, doplnil ministr. Do konce dubna budou podle Plagy vytvořeny manuály, podle kterých by následně ředitelé měli potenciální otevření jídelen vyhodnotit.

Pokud rodiče umístí dítě do školní skupiny, neměli by mít podle Plagy nadále nárok na ošetřovné. Stát vyplácí 60 procent redukovaného vyměřovacího základu rodičům dětí do 13 let věku. Vztahuje se na celou dobu uzavření škol, a to i zpětně.

Při hodnocení žáků by podle Plagy měli učitelé zohlednit jejich specifické podmínky a využívat spíše slovní hodnocení - zpětnou vazbu - nežli známky. Není nutné zvládnout veškeré učivo zahrnuté ve školních vzdělávacích programech, učitelé by se měli soustředit na znalosti a dovednosti nezbytné pro další vzdělávání, řekl Plaga.

Ministerstvo školství proto připravuje vyhlášku, kterou chce takzvaně vypnout školní řád, v němž je v některých případech uvedeno, kolik známek z daného předmětu musí žák dostat, aby byl klasifikován. Vyhlášku by měla v nejbližších dnech posoudit Legislativní rada vlády. Plaga ale nepočítá s tím, že by žáci nedostali na konci pololetí vysvědčení.

Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala se většina základních a středních škol snaží i na dálku držet stanovených rozvrhů. Šetření provedla Česká školní inspekce mezi zhruba 5000 řediteli základních a středních škol. Slovní hodnocení vykonané práce žáků využívají při výuce na dálku spíše základní školy než střední. Na prvním stupni základních škol hodnotí slovně zhruba dvě pětiny vyučujících. Obvyklým způsobem, jako jsou známky, tam klasifikuje děti kolem tří procent pedagogů.

Se stanovením termínu přijímacích zkoušek na střední školy je nutné počkat na epidemiologickou situaci, řekl dále Plaga. Vyhlásí jej v dostatečném předstihu, aby se studenti i školy dokázali nachystat, uvedl. Zkoušky byly epidemiology vyhodnoceny jako velmi riziková záležitost. Již platná mimořádná úprava zákona pro letošní rok počítá s tím, že se jednotné přijímací zkoušky uskuteční 14 dní po znovuotevření škol. Schéma vlády předpokládá, že by zkoušky byly někdy v červnu.

Ministerstvo zdravotnictví také vydá doporučení pro mateřské školy, jak v nich zajistit provoz. Na rozdíl od jiných škol, které musely být kvůli šíření nového typu koronaviru zavřené, resort od počátku nechal na zřizovatelích, zda nechají mateřské školy otevřené.

Dětské letní tábory by se mohly uskutečnit nejprve v druhé polovině prázdnin. Koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar ale zdůraznil, že experti nemohou dát jistotu, že se tábory skutečně v srpnu otevřou. Záviset to bude na vývoji počtu zasažených koronavirem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď