Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut

foto Automobilka Škoda Auto, znak - ilustrační foto.

Mladá Boleslav - Škoda Auto loni vyrobila ve svých českých závodech 753.013 vozů, což je o 17 procent méně, než v roce 2019. Důvodem bylo přerušení výroby na 39 dní a opatření proti koronaviru. Automobilka to oznámila v tiskové zprávě.

V hlavním závodě v Mladé Boleslavi společnost vyrobila 480.000 vozů z modelových řad Fabia, Scala, Octavia, Kamiq, Karoq a Enyaq iV. Jedničkou byla s produkcí 187.000 vozů Octavia. Z montážní linky v Kvasinách sjelo celkem 270.000 vozů Superb, Kodiaq, Karoq a Seat Ateca.

"V našem hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi navíc přesně podle plánu naběhla výroby modelu Enyaq iV. Na této montážní lince souběžně vyrábíme vozy na bází modulární elektrifikované platformy (MEB) i modulární platformy s příčně uloženým motorem (MQB). Tento koncept je vcelém koncernu VW jedinečný," uvedl člen představenstva Škody za výrobu Michael Oeljeklaus.

Vedle hotových vozů vyrobila loni automobilka v tuzemsku 411.000 motorů, 383.000 manuálních převodovek typů MQ200 a MQ100, 76.000 vysokonapěťových trakčních akumulátorů a 151.1000 náprav.

Do výroby nového modelu Enyaq iV, která začala koncem listopadu, investovala automobilka 32 milionů eur. Na montážní lince vyrobí 250 až 350 těchto SUV s čistě elektrickým pohonem denně. Do nové obráběcí linky pro ultra jemnou povrchovou úpravu bloků nových tříválcových motorů EVO řady EA211 plazmou investovala společnost zhruba 29 milionů eur.

V Kvasinách v červnu firma nasadila robota, který z palet odebírá startovací akumulátory a v režimu just-in-sequence je dodává na výrobní linku. V závodě také testuje automatizované vysokozdvižné vozíky.

V továrně na výrobu komponentů ve Vrchlabí Škoda vyrobila 470.000 automatických přímo řazených převodovek DQ200, které se dodávají i do modelů jiných značek koncernu Volkswagen. Vrchlabí jako první výrobní závod Škody na světě vyrábí komponenty s neutrální uhlíkovou bilancí.

Kvůli pandemii automobilka v loňském roce dodala zákazníkům po celém světě jen 1,005 milionu vozů, což je meziročně o 19,1 procenta méně.

VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur

Německý automobilový koncern Volkswagen předpokládá, že za loňský rok vykáže provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek v rozsahu kolem deseti miliard eur (zhruba 261 miliard Kč), a to navzdory negativním dopadům šíření koronaviru. Informovala o tom dnes firma na základě předběžných údajů. Provozní zisk by tak měl sice klesnout téměř o polovinu z 19,3 miliardy eur v roce 2019, ale zároveň překonat očekávání analytiků, upozornila agentura Reuters. Volkswagen je největším výrobcem aut na světě a jeho součástí je rovněž Škoda Auto.

Akcie Volkswagenu dnes po zveřejnění předběžné výsledkové zprávy smazaly své počáteční ztráty a vyšplhaly se až na 11měsíční maximum. Analytici dříve podle údajů společnosti Refinitiv Eikon předpokládali, že provozní zisk Volkswagenu za loňský rok bude činit pouze 4,8 miliardy eur, píše Reuters.

Automobilový průmysl po celém světě v loňském roce těžce zasáhla pandemie covidu-19, která měla dopad na výrobní aktivity i poptávku. Volkswagen již minulý týden uvedl, že vloni dodal zákazníkům 9,3 milionu aut, tedy o 15 procent méně než v předchozím roce. V samotném čtvrtém čtvrtletí již ale meziroční pokles činil necelých šest procent.

"Dodávky koncernu Volkswagen zákazníkům pokračovaly ve čtvrtém čtvrtletí v silném oživování a překonaly dodávky ze třetího kvartálu. Výrazně proto vzrostly také tržby," upozornil podnik v dnešní zprávě. Akcie Volkswagenu si odpoledne připisovaly zhruba tři procenta.

Konečné finanční ukazatele za loňský rok zveřejní Volkswagen společně s výhledem pro budoucí vývoj koncem února. Další podrobnosti pak koncern poskytne na výroční tiskové konferenci v polovině března.

Údaje ohledně celoročních tržeb a čistého zisku Volkswagen v dnešní zprávě neposkytl. V roce 2019 vykázal koncern čistý zisk 13,3 miliardy eur při tržbách 252,6 miliardy eur, připomněla agentura DPA.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď