Škoda začíná prodávat elektromobil s pohonem všech kol

foto Škoda: Enyaq iV 80x Sportline

Po verzi verzích Enyaq iV 60 a 80, které jsou poháněny pouze jedním elektromotorem umístěným u zadní nápravy, začíná mladoboleslavská automobilka nabízet také verzi Enyaq iV 80x. Písmeno “x” na konci označení symbolizuje právě pohon všech kol.

Současně se jedná o nejvýkonnější motorizaci tohoto bateriového elektromobilu, který byl vyvinut v Mladé Boleslavi a také se v tomto městě vyrábí. Řidič má k dispozici 195 kW výkon a 425 Nm nejvyššího točivého momentu. Vlastně se tak jedná o nejvýkonnější Škodu všech dob. Toto prvenství však modelu 80x nevydrží dlouho. Již brzy se totiž odtajní parametry modelu Enyaqu iV RS.

Hlavní roli při pohonu vozu má nadále zadní elektromotor, který má výkon 150 kW. V případě potřeby se využije také výkonu motoru na přední nápravě. Na rozdíl od synchronního zadního motoru je tento agregát asynchronní. Má nízké strány při tření a navíc je ho možné krákdobobě přetížit. Díky tomu ho lze rychle využít v okamžicích, kdy dochází ke ztrátě adheze na kluzkém povrchu a je vhodné připojit kola přední nápravy.

Maximální rychlost této verze je stejně jako u jiných variant 160 kilometrů v hodině. Zrychlení z nuly na sto trvá jen 6,9 sekundy

Baterie má využitelnou kapacitu 77 kWh a lze ji dobíjet výkonem až 130 kW.

Enyaq iV 80x může být dodávan v klasické výbavě Loft. V takovém případě bude stát 1 277 900 Kč. Druhou možností je varianta Sportline v ceně od 1 357 900 Kč. Takový vůz má například snížený sportovní podvozek a lepší výbavu. Například se jedná o větší kola s velikostí 20 palců, Matrix LED přední světla, volič jízdních režimů, sportovní volant a sedačky.

Sportline se liší také designem exteriéru. Celé boky jsou lakovány barvou karosérie a příď I záď zdobí lesklou černou barvou lakované prvky.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď