Škoda provozuje čtvrtou největší síť dobíječek

foto Dobíjecí stanice Škoda-Energo před leteckým muzeem Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.

Dceřiná společnost automobilky Škoda Auto – Škoda Energo – provozuje čtvrtou největší síť dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice. Vyplývá to z oficiálního sčítání veřejných dobíjecích stanic, které k poslednímu dni loňského roku provedlo Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Škoda má tak v Mladé Boleslavi a dalších lokalitách, v nichž má své výrobní podniky, rozmístěno aktuálně 36 dobíjecích stanic. Většina z nich však umožňuje jen pomalejší dobíjení s využitím střídavého proudu.

Zdaleka největší sít rychlých dobíječek, u nichž je možno nabíjet stejnosměrným proudem obvykle výkonem 50 kW, provozuje v současnosti energetická firma ČEZ. Ke konci loňského roku jich bylo 195. Pražská energetika jich má 69 a E.ON přesně 51. Za nimi pak následují společnosti MOL, Lidl a zmíněná Škoda Energo.

Největší část z existujících 734 veřejných dobíjecích stanic v Česku (41 procent) umožňuje dobíjení výkonem 50-74 kW. Stanic s výkony do 22 kW je 25 procent a těch, které nabíjejí výkonem od 23 do 49 kW bylo k poslednímu prosincovému dni 24 procent.

V Česku již ale existuje také 57 dobíječek s výkony od 75 do 149 kW a jedenadvacet těch, kde je instalován výkon nad 150 kW.

Každá dobíjecí stanice má nyní zpravidla dva dobíjecí body, což znamená, že u nich lze teorerticky nabíjet dvě vozidla. Jenže, v minulosti byly rozmisťovány rychlodobíjecí stojany, od nichž vede jeden kabel s konektorem typu CCS Combo 2 a druhý s koncovkou CHADeMo. Ten se ale pro vozy používané v Evropě již prakticky přestal používat. Dříve jím byly vybavené zejména japonské a korejské automobily. I ty už ale od něj upustily.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď