Škoda ode dneška odstaví výrobu na dva týdny kromě jedné linky v Kvasinách

foto Ilustrační foto - Závod Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku 18. září 2019 při sériové výrobě modelu Superb iV s plug-in hybridním pohonem.

Mladá Boleslav - Automobilka Škoda Auto ode dneška na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech tuzemských závodech, výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při této odstávce chce firma dokončit 10.000 rozdělaných aut, řekl ČTK vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

"Při této odstávce se budeme soustředit na dokončení zhruba 10.000 rozpracovaných vozů, které tak budeme moci rychleji dodat našim zákazníkům. V pátek 22. října rovněž proběhne plánovaná každoroční inventura zásob a obalů," řekl Kotera.

"Naší nejvyšší prioritou je a zůstane dlouhodobé zajištění pracovních míst i odpovídající výše náhrady mzdy našich zaměstnanců," řekl Kotera, Zaměstnanci automobilky Škoda Auto zůstávají doma za 80 procent průměrného platu, do kterého spadají například i mimořádné roční bonusy. Náhrada mzdy tak podle odborů zhruba odpovídá dennímu výdělku.

Náhradu mzdy dostávají také agenturní zaměstnanci. "Škoda Auto ve spolupráci se sociálním partnerem přistupuje k agenturním zaměstnancům stejně jako ke kmenovým, to znamená, že mají stejné náhrady. O dalších krocích budeme jednat zase tedy s uživatelem a v úzké spolupráci s odbory," řekla dnes ČTK generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová.

Kotera předpokládá, že dodávky polovodičů se v druhé polovině roku 2022 budou opět stabilizovat. Celá situace spojená se zásobováním by se měla následně zklidnit.

Škoda Auto již dříve uvedla, že kvůli nedostatku čipů výrazně omezí či zcela zastaví výrobu nových aut. Zaměří se na dokončení rozdělaných aut, jejichž počet se dlouhodobě pohybuje mezi 30.000 až 50.000.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.

Povšík: Zaměstnanci Škody jsou doma za 80 procent platu

Zaměstnanci automobilky Škoda Auto, která výrazně omezuje výrobu, už zůstávají doma nikoli za 85, ale za 80 procent průměrného platu, do kterého spadají například i mimořádné roční bonusy. Náhrada mzdy tak zhruba odpovídá dennímu výdělku, řekl dnes předseda podnikové rady a odborový předák Jaroslav Povšík na Radiožurnálu. Automobilka od dnešního dne zastavila na dva týdny kromě jedné linky v Kvasinách výrobu.  Za tu dobu dodělá asi 10.000 aut. Výrazné omezení výroby potrvá zřejmě do konce roku. Důvodem je nedostatek čipů, které se využívají v palubní elektronice.

"Zaměstnanci dostávají 80 procent průměrného výdělku, což jim v podstatě plus minus pokryje jejich denní mzdu," řekl Povšík. Dodal, že pro výrobu chybí především čipy do stahování oken zadních dveří, problémy jsou také s čipy do rádií.

V příštích dvou týdnech bude stát výroba až na výjimky ve všech tuzemských závodech Škody Auto, vyrábí pouze jedna linka v Kvasinách. Situace s čipy by se podle Povšíka měla zlepšovat, protože se zlepšuje koronavirová situace v dodavatelských zemích, především v Asii. "Celková situace v čipech nám pravděpodobně ani příští rok, určitě ne v první polovině roku, nedovolí plnou nebo nadstandardní výrobu," řekl Povšík.

Podle něj stále více zařízení potřebuje čipy, asijské trhy ale podle něj mají přednost. "Myslím si, že to bude dlouhodobý problém, který se bude muset vyřešit novými kapacitami, musí se postavit nové továrny, nevím, jestli to Evropa dokáže," řekl Povšík.

Zaměstnanci Škody si mohou po dobu odstávky přivydělávat jinde bez omezení

Zaměstnanci automobilky Škoda Auto si mohou během odstávky výroby přivydělávat u jiných zaměstnavatelů bez jakýchkoliv omezení. Zákoník práce jim to umožňuje. Ve chvíli, kdy je ale zaměstnavatel povolá zpět do práce, je zapotřebí se vrátit, řekl ČTK mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

"U jiného zaměstnavatele si může zaměstnanec přivydělat bez omezení, neboť zákoník práce v tomto zaměstnance nijak nelimituje, to jest zaměstnanec může mít v jednu chvíli sjednáno několik pracovních poměrů nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr," řekl Kolibač.

Žádné limity pro rozsah práce nebo pro výši přivýdělku stanoveny nejsou. Limity by se týkaly jen případů, kdyby si zaměstnanec měl přivydělat u stejného zaměstnavatele. "Je však potřeba počítat s tím, že omezení práce u zaměstnavatele, u něhož je zaměstnanec na překážkách v práci, může kdykoliv skončit a pak je potřeba se vrátit do práce v plném (nebo dohodnutém) rozsahu," uvedl mluvčí.

Zaměstnavatel si zaměstnance podle Kolibače udržuje právě vyplácením náhrady mzdy. "Přesto, že zaměstnanec v tuto chvíli do práce nedochází, je potřeba vnímat, že zaměstnavatel s ním nadále počítá a toto volno kompenzuje 80 procenty výdělku," řekl Kolibač.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je čtvrtek 18. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 25°C

Celá předpověď