Škoda Enyaq už je čtvrtým nejprodávanějším elektromobilem

foto Elektromobil Renault Zoe.

Zatímco klasické spalovací modely značek koncernu Volkswagen v říjnu vyklidily pozice v žebříčku nejprodávanějších automobilů v Evropské unii, ty s plně elektrickým pohonem jsou na tom podstatně lépe.

Nejžádanějším autem jezdícím výhradně na elektřinu byl sice v desátém letošním měsíci Renault Zoe, ale na druhé příčce je Volkswagen ID.3., na čtvrté pozici se nalézá mladoboleslavská Škoda Enyaq iV a pátý je Volkswagen ID.4. Druhá je levná Dacia Spring.

Mezi plug-in hybridními vozy zákazníci v říjnu nejvíce kupovali typ Ford Kuga, těsně za ním skončil Peugeot 3008.

Celkově bateriové elektromobily a plug-in hybridy dosáhly na celém evropském trhu s novými osobními auty podílu 23 procent, což je dosavadní rekord. Pro zajímavost – před dvěma roky měly elektrická vozidla tržní podíl pouhá čtyři procenta.

Nicméně, jak podotýká Felipe Munoz - hlavní analytik poradenské společnosti JATO Dynamics, celý trh je deformován kvůli nedostatku polovodičů pro výrobu aut. “Výrobci automobilů jsou nuceni upřednostňovat své nejprodávanější segmenty. Tedy se orientují na produkci SUV a rovněž elektrických vozů,” uvedl.

Navíc, ne všechny automobilky jsou postiženy stejně. Volkswagenu například meziročně klesly prodeje o 42 procent, naopak se dobře daří značkám koncernu Stellantis.

Absolutně nejprodávanějšími evropskými automobily tedy v říjnu byly Peugeoty 2008 a 208, společně s Renaultem Clio. Místo v první desítce tak zbylo třeba také na Hyundai Tucson ze slezských Nošovic. Jediným Volkswagenem v TOP 10 je na deváté pozici T-Roc.

Z hlediska typů pohonu pokračuje propad dieselových agregátů. Ještě v roce 2019 měly na celkovém trhu podíl 31 procent, nyní je to už jen 19.

Autonaelektřinu.cz 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď