Deštěm vzedmuté řeky o víkendu větší škody v Česku nenapáchaly

foto Ilustrační foto - Vytrvalými dešti rozvodněná řeka Radbuza 14. května 2021 zatopila náplavku v Plzni.

Praha - Následky vydatného deště, který ve druhé polovině pracovního týdne postihl část Česka, nezpůsobily o víkendu žádné výraznější škody. Hladiny některých řek na jihozápadě a ve středu Čech vystoupaly v sobotu a neděli většinou jen na nejnižší povodňový stupeň. V pondělí by se ale podle varování meteorologů měl déšť do Česka vrátit, přičemž na severu a východě Moravy hrozí vylití řek z břehů.

Vydatný déšť a silné bouřky Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na pátek. V sobotu dopoledne hydrologové evidovali dosažení prvního povodňového stupně na přibližně dvou desítkách stanic, hlavně v povodí Lužnice, Sázavy a Berounky, a také na řece Jevišovce na Znojemsku.

Na prvním povodňovém stupni je od páteční noci i Vltava v pražské Chuchli. Pražský magistrát proto nechal v pátek preventivně zavřít protipovodňová vrata na Kampě a zakázal vstup na náplavky. Od sobotního rána je kvůli vysoké hladině Vltavy přerušený provoz všech pražských přívozů.

V noci na neděli stoupala hladina na dolním toku Vltavy a Labe. V Děčíně Labe dosáhlo prvního povodňového stupně, v Ústí nad Labem řeka kulminovala těsně pod ním.

Noc na dnešek byla opět deštivá. V severovýchodních Čechách, na Českomoravské vrchovině a severní Moravě místy spadlo až 20 milimetrů srážek. Dnes odpoledne se na první povodňový stupeň dostala hladina Dyje v Ladné na Břeclavsku.

Na pondělí předpovídá Český hydrometeorologický ústav vydatný déšť na Moravě. Opět proto hrozí záplavy zejména na východě a severu Moravy, včetně Slezska. Řeky tam mohou dosáhnout druhého povodňového stupně, kdy už se voda vylévá do okolní krajiny. Krátkodobě, zejména na menších tocích, nelze vyloučit ani třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Varování před vzestupem hladin bude v pondělí platit i na dalších místech Moravy a na severovýchodě Čech. Meteorologové tam ale očekávají dosažení nejvýše prvního stupně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď