Silnice ve vyšších polohách pokrývá uježděný sníh

foto Automobil na zasněžené silnici. Ilustrační foto.

Praha - Ujetá vrstva sněhu je v Libereckém kraji na silnicích nižších tříd v západní části Krkonoš a Jizerských hor. Jinak jsou povrchy mokré či vlhké. Silnice ve vyšších polohách Vsetínska pokrývá dnes ráno uježděná vrstva sněhu o tloušťce deseti až 25 centimetrů krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy na Vysočině jsou po chemickém ošetření mokré nebo holé.

Královéhradecký kraj

Na silnicích ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje leží vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Opatrní musejí být řidiči zejména v Krkonoších a v Orlických horách. Zbytky rozbředlého sněhu jsou i na Jičínsku. V nižších polohách Orlických hor hrozí námraza. Dálnice D11 byla ráno sjízdná bez omezení. Teploty se v kraji pohybovaly od nuly do dvou stupňů, na horách byly minus tři stupně Celsia, zjistila ČTK u silničářů.

Meteorologové na dnešek v kraji předpovídají místy polojasno, jinak oblačno až zataženo. Odpoledne a večer by mělo místy pršet, na horách by měl déšť přecházet ve sněžení. Teploty by se přes den měly pohybovat od čtyř do sedmi stupňů, na horách má být kolem nuly. Na horách by mohl vát vítr rychlostí až kolem 70 kilometrů v hodině.

Liberecký kraj

Ujetá vrstva sněhu je v Libereckém kraji na silnicích nižších tříd v západní části Krkonoš a Jizerských hor. Jinak jsou povrchy mokré či vlhké, opatrní by měli být i řidiči při jízdě po těchto silnicích. V noci na většině území kraje mrzlo a místy viditelnost snižují mlhy, vyplývá z údajů od <a href="http://www.dopravniinfo.cz/">silničářů</a> a <a href="http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/stanice/grafy-automatickych-stanic">meteorologů</a>.

Na silnici 35 mezi Libercem a Turnovem se ráno se staly dvě dopravní nehody. Osobní auto narazilo u Jeřmanic do svodidel a u Hodkovic nad Mohelkou se srazilo osobní s nákladním vozem. Obě nehody se obešly bez zranění.

Teploty byly ráno mezi třemi a minus třemi stupni Celsia, beze srážek. Přes den by mělo být oblačno až zataženo, místy s občasným deštěm. V polohách nad 800 metrů nad mořem budou srážky sněhové, večer by sněžit mělo v polohách nad 400 metrů. Nejvyšší denní teploty budou mezi třemi až šesti stupni, na horách mezi minus jedním a dvěma stupni.

Moravskoslezský kraj

Na silnicích v horách v Moravskoslezském kraji si také dnes řidiči musí dávat zvýšený pozor. Na Frýdecko-Místecku v Beskydech jsou silnice holé a vlhké nebo mokré po chemickém ošetření, ve vyšších polohách je pak na nich zajetá posypaná vrstva sněhu. Na Bruntálsku v Jeseníkách jsou silnice I. třídy suché a vymrzlé. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Řidiči musí být opatrní také na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách na Opavsku. Je na nich zajetá nebo rozbředlá vrstva sněhu rovněž pokrytá inertním posypem. Pro kamiony je stále uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun je uzavřen rovněž úsek silnice I/48 Rybí - Příbor na Novojičínsku, kde se pracuje na přestavbě na dálnici.

Podle předpovědi meteorologů dnes bude v kraji oblačno a teploty dosáhnou až osmi stupňů Celsia. Přes den bude ojediněle sněžit jen na horách, v noci už může sněžit všude.

Olomoucký kraj 

Bez větších problémů by měly být dnes ráno sjízdné silnice v Olomouckém kraji. Většina z nich je již beze sněhu, po chemickém posypu silničářů jsou vozovky holé a mokré. Ujetý sníh krytý posypem zůstává pouze ve vyšších polohách na inertně udržovaných úsecích, vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Jesenicku jsou hlavní tahy i vedlejší cesty sjízdné bez omezení. Se zvýšenou opatrností je potřeba počítat na inertních úsecích, leží tam zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Řidiči na ni narazí ve vyšších polohách a v lesních úsecích. Na Šumpersku jsou vedlejší sinice sice po chemickém posypu holé a mokré, místy je však mlha, a tak silničáři nabádají ke zvýšené opatrnosti. Inertní úseky pokrývá ve vyšších polohách rovněž zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Na Přerovsku, Prostějovsku a Olomoucku jsou již cesty vesměs holé, místy však může viditelnost komplikovat mlha.

Pardubický kraj

Po středeční oblevě zůstává sníh na silnicích v Pardubickém kraji jen ve výše položených oblastech. Většinou tvoří uježděnou vrstvu, místy je i rozbředlý, někde mohou být i zmrazky. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.

Opatrní by měli být řidiči v okolí Lanškrouna, Žamberka a v Železných horách. Na silnici I/11 přes Suchý vrch na Orlickoústecku jsou zbytky ujetého sněhu, je sjízdná i pro kamiony.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou oblačno, foukal slabý vítr. Teploty se pohybovaly mezi minus třemi a plus šesti stupni.

Zlínský kraj 

Silnice ve vyšších polohách Vsetínska pokrývá dnes ráno uježděná vrstva sněhu o tloušťce deseti až 25 centimetrů krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje jsou většinou holé a mokré, případně vlhké, na Uherskohradišťsku hrozí jejich namrzání. Na Vsetínsku místy snižují dohlednost mlhy. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

V kraji je převážně oblačno až zataženo, na některých místech i polojasno. Místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus dvou do plus tří stupňů Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout osmi stupňů Celsia. Přes den bude oblačno až polojasno, ráno se ojediněle objeví mlhy. Odpoledne očekávají meteorologové od severozápadu přibývání oblačnosti a večer ojediněle déšť. Vát bude slabý jižní, během dne mírný jihozápadní vítr.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné, některé se zvýšenou opatrností. Většina cest byla ošetřena chemicky. Během dne by se mohla vyskytnout ledovka. Uzavřená je silnice z Výsluní do Rusové, během dneška nebo pátku by měla být otevřena. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Předpověď na dnešní den hlásí během dne místy polojasno, jinak oblačno až zataženo. Od severozápadu v Čechách se místy očekává déšť. Ve výškách nad 800 metrů nad mořem lze čekat srážky, večer budou od severozápadu ve výškách nad 400 metrů nad mořem přecházet ve sněhové. Nejvyšší teploty během dne budou čtyři až osm stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách kolem nuly.

Kraj Vysočina

Hlavní tahy na Vysočině jsou po chemickém ošetření mokré nebo holé. Na silnicích nižších tříd leží místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, případně zbytky sněhu po pluhování. Silnice jsou s opatrností sjízdné, vyplývá z informací krajských silničářů.

"Na Žďársku jsme přes noc vyjížděli asi s 20 vozy, na Jihlavsku se dvěma. Jinde v kraji byl v noci klid," řekl dispečer krajských silničářů Aleš Hubený. Na Žďársku jsou hlavní tahy po chemickém ošetření mokré, jinde v kraji jsou díky nočním mrazů holé a vymrzlé dosucha.

Teploty v noci na některých místech kraje klesaly až k minus pěti stupňům Celsia. Dnes bude v kraji podle meteorologů nejprve oblačno, později až polojasno. Nejvyšší odpolední teploty budou mezi čtyřmi a sedmi stupni Celsia. Odpoledne a večer může ojediněle pršet. Vítr bude foukat rychlostí okolo 20 kilometrů za hodinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď