Silné mrazy v Česku potrvají asi až do noci na úterý

foto Teplá Vltava u Lenory na Prachaticku na snímku ze 14. února 2021. Na Šumavě v posledních dnech vládne mrazivé počasí.

Praha - Silné mrazy s teplotami až pod minus 12 stupňů Celsia v Česku potrvají asi do noci na úterý. Ve většině republiky bude velký mráz ještě v pondělí dopoledne a na východě země po celé pondělí. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Velké mrazy byly v Česku po celý tento týden, na některých místech rtuť opakovaně spadla až pod minus 30 stupňů.

Aktuální výstraha před mrazy platí pro většinu České republiky do pondělních 11:00. V Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji bude silně mrznout asi až do půlnoci. Meteorologové varovali, že lidem hrozí prochladnutí, nebo i omrznutí nechráněných částí těla. Lidé by proto neměli zapomenout, pokud půjdou ven, obléci si několika vrstev oblečení a vzít si vhodné boty. Malé děti nebo starší a nemocní lidé by měli zůstávat venku jen po co nejkratší dobu.

ČHMÚ již dříve vydal výstrahu před silnými mrazy platnou do odvolání. Nyní upřesnil, že v úterý se zřejmě oteplí. "V pondělí večer a v noci na úterý bude přes naše území přecházet od západu okluzní fronta, v úterý přes den a večer teplá fronta," oznámili pracovníci ústavu. Podle předpovědi ČHMÚ se v úterý přes den teplota na jihozápadě země dostane až na dva stupně nad nulou. Ve středu teploty v Česku mohou vystoupat až na plus čtyři stupně Celsia.

Na šumavské Rokytské slati naměřili dnes meteorologové minus 30,6 stupně stupně. Na Jezerní slati bylo dnes minus 29,8 stupně, na Březníku minus 29,9 stupně. ČTK to řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Pod minus 30 stupňů Celsia klesly ráno teploty v Krušných horách. Nejvíce mrzlo v Jelení na Karlovarsku, kde bylo podle grafu automatické stanice až k minus 32 stupňům. Silný mráz byl ale na celém území kraje,

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď