Silné deště zvedly hladiny řek v Libereckém kraji, Lužická Nisa je na dvojce

foto Intenzivní deště zvedly 17. února 2022 hladiny řek a potoků v Libereckém kraji, stále se objevují silné přeháňky i bouřky. Na snímku zásah hasičů a čerpání vody ze sklepů v Liberci-Doubí.

Liberec - Intenzivní deště dnes zvedly hladiny řek v Libereckém kraji. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) překročila ráno druhý povodňový stupeň Lužická Nisa v Liberci. Důvodem byly nejen silné deště, ale Povodí Labe také zvýšilo odtok z přehrady Harcov, aby vytvořilo rezervu pro další srážky a tání sněhu. Voda v řece kulminovala mezi 08:00 a 09:00 na 135 centimetrech, postupně už klesá a hodinu po poledni klesla hladina na úroveň metru.

Zvedly se ale také hladiny dalších toků. Bdělost platí na Jizeře v Železném Brodě, tam byla hladina ve 13:00 na 296 centimetrech, to je těsně pro hranicí pro druhý povodňový stupeň, který se vyhlašuje, když výška hladina překročí tři metry. Bdělost platí také na Ploučnici v Mimoni a na Řasnici ve Frýdlantu, hladiny tam ale jen těsně překročily úroveň prvního stupně povodňové aktivity.

Vzedmuté jsou podle krajského povodňového portálu také další toky. Stav ohrožení platí stále na Olešce na Semilsku, na druhém stupni je Ještědský potok v Křižanech na Liberecku, Dobranovský potok v České Lípě a Bobří potok ve Stvolínkách. Bdělost platí na Olešce v Dětřichově nebo na Harcovském potoce v Liberci.

Za posledních 24 hodin spadlo v kraji až 40 litrů vody na metr čtvereční, nejvíc v oblasti Jizerských hor a Krkonoš. Nejvíc srážek naměřilo Povodí Labe na stanici na přehradě Souš v Jizerských horách, kde spadlo téměř 45 litrů na metr. Déšť zesiloval hlavně v bouřkách. "Ráno se objevovaly i bleskové výboje," řekla ČTK Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Jednalo se podle ní o pás, který přecházel téměř přes celé území severních Čech. V Tuhani na Českolipsku dosáhl vítr v nárazech rychlosti 87 km/h.

Deště vzedmuly Labe na Trutnovsku a Stěnavu na Náchodsku na 3. povodňový stupeň

Deště a tání sněhu dnes vzedmuly hladiny Labe ve Vestřevi na Trutnovsku a Stěnavy v Meziměstí na Náchodsku na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Vyplývá to z dat Povodí Labe. Hasiči na Náchodsku a Rychnovsku asi na 20 místech čerpali vodu ze sklepů a garáží. V Dolní Branné na Trutnovsku voda zaplavila silnici, v Rudníku se sesunul svah.

V Dolní Branné voda zaplavila až do výšky jednoho metru silnici třetí třídy, kterou řada řidičů používá k cestě do Vrchlabí a k vrchlabskému závodu automobilky Škoda Auto. Dopravu v místě záplavy začala řídit policie, upozorňují na ni i dopravní značky. "Žádáme řidiče, aby si k cestě do Vrchlabí vybrali jinou trasu," uvedla mluvčí policie Eva Prachařová. Na odtoku vody podle ní budou pracovat hasiči s bagrem.

Svah v Rudníku se sesunul v blízkosti rodinného domu. "Nikdo nebyl zraněn. Obyvatele jsme evakuovali, na místo míří statik," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Na šesti místech Královéhradeckého kraje dnes dopoledne hladiny řek přesáhly hodnotu prvního povodňového stupně. První stupeň byl na Stěnavě v Otovicích na Náchodsku, na Metuji v Maršově nad Metují, v Hronově a v Krčíně, na Javorce v Lázních Bělohrad na Jičínsku a na Labi ve Špindlerově Mlýně.

Hladina Stěnavy v Meziměstí dosáhla v 10:00 hodnoty 122 centimetrů a hranici třetího povodňového stupně přesáhla o 12 centimetrů. Hladina Labe ve Vestřevi v 09:00 mírně přesáhla hranici dvou metrů, následně klesla na 190 centimetrů. Hranice třetího stupně je ve Vestřevi 160 centimetrů.

V severní části Královéhradeckého kraje za posledních 24 hodin napršelo zhruba od 20 do 60 litrů vody na metr čtvereční.Ve Špindlerově Mlýně úhrn srážek dosáhl 63 litrů vody na metr čtvereční. V Orlických horách na Zakletém Vrchu napršelo přes 50 litrů na metr čtvereční.

Na dvou tocích na Vsetínsku platil první stupeň povodňové aktivity

Tání sněhu a déšť dnes zvedly hladiny některých vodních toků ve Zlínském kraji. První stupeň povodňové aktivity značící bdělost platil po poledni na říčce Bystřici nad nádrží Bystřička a také na Velké Stanovnici pod přehradou v Karolince na Vsetínsku. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Hladina Bystřice nad nádrží dnes ve 12:30 dosahovala 32 centimetrů, první stupeň povodňové aktivity tam začíná platit od úrovně 30 centimetrů. Velká Stanovnice pod přehradou v Karolince byla ve stejném čase na 71 centimetrech, 16 centimetrů nad spodním limitem pro první povodňový stupeň. Ani na jednom z těchto míst však už hladiny nestoupaly.

Podle předpovědi ČHMÚ by odpoledne měla být ve Zlínském kraji proměnlivá, převážně velká oblačnost, na většině území s přeháňkami nebo občasný deštěm. Přechodně očekávají meteorologové i srážky intenzivnější, ojediněle také bouřky, ve vyšších polohách postupně srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty vystoupají na deset až 13 stupňů Celsia, postupně by se mělo ochlazovat. V celé České republice platí do půlnoci výstraha před silným větrem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 5. října 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď