Signatářka Charty 77 Dana Němcová se stane čestnou občankou Prahy

foto Ilustrační foto - V rámci oslav 30. výročí listopadových událostí roku 1989 se 17. listopadu 2019 na náměstí Václava Havla u Národního divadla v Praze konala akce názvem Obývák Václava Havla, při které známé osobnosti předčítaly z Havlových textů. Jednou z účinkujících byla i Dana Němcová - psycholožka, kritička a disidentka komunistického režimu, jedna z prvních signatářek Charty 77.

Praha - Vedení Prahy udělí čestné občanství hlavního města psycholožce, disidentce a jedné z prvních signatářek Charty 77 Daně Němcové. Ta s udělením již souhlasila. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Čestné občanství je nejvyšším osobním vyznamenáním udíleným hlavním městem. Získala jej dosud asi šedesátka lidí.

"Život paní Dany Němcové je velmi úzce spjat s Prahou, neboť zde prožila převážnou část svého života. Do Prahy přišla v roce 1953, kdy započala studia psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy," píše se v dokumentu.

Při studiu se seznámila s Jiřím Němcem, kterého si v roce 1955 vzala. Na konci 60. let minulého století získali Němcovi byt v Ječné ulici, který se stal centrem undergroundu. V roce 1976 podpořili Němcovi v soudním procesu skupinu The Plastic People of the Universe. V lednu 1977 Dana a Jiří Němcovi jako jedni z iniciátorů mezi prvními podepsali Chartu 77.

Němcová také založila Poradnu pro uprchlíky. V roce 2010 jí udělila čestné občanství Praha 2. V roce 2013 obdržela osvědčení o účasti ve třetím odboji.

Hlavní město od roku 1990 udělilo čestné občanství mimo jiné Jaroslavu Foglarovi, Zdeňku Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď