Shromáždění i státní smutek k uctění Kubery mají být 3. února

foto Ilustrační foto - Květiny a fotografie předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který zemřel náhle ve věku 72 let, byly umístěny 20. ledna 2020 v prostorách teplického magistrátu, kde byl dlouholetým primátorem.

Praha - Smuteční shromáždění k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se uskuteční 3. února v Krušnohorském divadle v Teplicích. Odpoledne se bude konat pietní shromáždění v pražském Rudolfinu. Na stejný den by měla vláda vyhlásit státní smutek. Pohřeb bude v rodinném kruhu. ČTK to dnes řekli senátní tisková tajemnice Sue Nguyen a vedoucí kanceláře předsedy Senátu Petr Kostka.

"V této souvislosti jsem premiérovi dnes navrhl, aby na 3. února vyhlásil státní smutek," uvedl první místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN).

O organizaci posledního rozloučení jednali dnes s Kuberovými blízkými v Teplicích Kostka a předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Vláda má o vyhlášení státního smutku rozhodovat v pondělí. Termín navrhl kabinetu Růžička jako úřadující šéf horní komory.

V teplickém divadle, kde se uskuteční veřejné poslední rozloučení, má být podle Kostky vystavena rakev s Kuberovými ostatky a státní vlajkou od dopoledních hodin až do večera. Na shromáždění do Rudolfina budou pozváni představitelé státu i regionů. Jediným řečníkem, jehož vystoupení si přála rodina, bude rodinný přítel a někdejší předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), dodal Kostka

Kubera, který zemřel náhle v pondělí ve věku 72 let, patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Političtí pamětníci i souputníci oceňovali jeho humor, přímost a laskavost. Byl znám také svými provokativními či kontroverzními výroky. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic. Senátorem byl dvě desetiletí. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 15. července 2020

Očekáváme v 7:00 16°C

Celá předpověď