SHRNUTÍ: ČR by mohla přijmout 250.000 uprchlíků, sbírky jsou rekordní

foto Kapacita Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v karlovarské KV Areně se zdvojnásobí. Z důvodu nedostačujících prostor začne centrum fungovat i v centrální hale. Na snímku ze 7. března 2022 jsou provizorní lůžka v restauraci u sky boxů.

Praha - Česko by podle modelů z minulých migračních krizí mohlo přijmout 250.000 uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny, uvedl po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj toto číslo nemusí představovat strop. V úterý chce proto jednat s kraji o počtu uprchlíků, které jsou schopny přijmout. Pražské asistenční centrum pro uprchlíky bylo dnes přehlcené a přestalo dočasně přijímat další žadatele. Sbírky na pomoc Ukrajině v Česku vynesly rekordních více než 1,5 miliardy korun.

Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února. Podle ministra vnitra do Česka dorazilo zatím kolem 100.000 uprchlíků z Ukrajiny, speciálních víz udělilo ministerstvo vnitra více než 57.000. Víc než polovinu uprchlíků tvoří děti, mezi dospělými je asi 80 procent žen.

Rakušan řekl, že úřady musí řešit vlnu nevídaného rozsahu. O počtu uprchlíků a nastavení pomoci proto chce česká strana jednat i v EU. Podle Rakušana by systém měl být v ostatních členských zemích srovnatelný.

Na základě dřívějších modelů z minulých migračních vln by ČR mohla přijmout takový počet uprchlíků, který odpovídá dvěma procentům obyvatel, uvedl ministr vnitra. To je asi 250.000 lidí, ale počet může být vyšší. "Neumíme říct: Tady je strop. S tímto číslem nějak budeme pracovat." Ministr vnitra bude v úterý jednat s hejtmany v úterý jednat o tom, jaká je jejich absorpční kapacita.

Zhruba čtvrtina uprchlíků v Česku míří do hlavního města. Pražské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky v Kongresovém centru muselo dnes kolem 13:00 kvůli velkému počtu čekajících Ukrajinců přerušit provoz. Hasiči žadatele o pomoc převáželi do jiných měst. Další lidi začne pražské centrum přijímat až odbaví zhruba tisícovku těch, kteří nyní čekají, pravděpodobně tedy v úterý, řekl vpodvečer pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Na Pražském hradě dnes v poledne zavlála vlajka Ukrajiny k vyjádření solidarity se zemí, která je více než deset dnů zmítaná válečným konfliktem. Při vyvěšování vlajky zazněla ukrajinská a česká hymna. Hradní stráž vlajku za přihlížení kolemjdoucích na Hradčanském náměstí vyvěsila vedle české státní vlajky na prvním nádvoří, a to na stožárech, kde běžně vlají vlajky ČR a Evropské unie.

Předsedkyně české Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka dnes podpořili protiruské sankce EU zavedené kvůli vojenské agresi Ruska vůči Ukrajině. "Odsuzujeme přepadení Ukrajiny ze strany Ruska," uvedl po jednání v Praze Sobotka, podle kterého platí právo, a nikoli právo silnějšího.

V Česku vyvolal ruský útok na Ukrajinu vlnu solidarity. Jen na finančních sbírkách shromáždily humanitární organizace zatím přes 1,5 miliardy korun. Podle dostupných informací je to nejvyšší částka, která se v Česku vybrala na pomoc lidem trpícím přírodní katastrofou či jiným neštěstím. Rekordem dosud bylo zhruba 1,3 miliardy vybraných po loňském tornádu na jižní Moravě. Další asi půl miliardy korun shromáždilo ukrajinské velvyslanectví v Praze ve sbírce na podporu armády své země.

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině policie zkoumá výroky bývalého poslance Lubomíra Volného ohledně ruské invaze na Ukrajinu, které sdílel na sociálních sítích. Prošetřuje, zda jimi nenaplnil skutkovou podstatu některého trestného činu. ČTK to dnes sdělila mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Zatímco Volného výroky k Ukrajině jsou zatím ve stadiu prošetřování, dalších 57 případů ve vztahu k Ukrajině už policie prověřuje, tedy zahájila úkony trestního řízení. "Z toho v 11 případech pro nenávistné projevy, zejména popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy," řekl první náměstek policejního prezidenta Vondrášek po dnešním jednání Ústředního krizového štábu.

Vondrášek také oznámil, že Česko pošle na Slovensko pomáhat další třicítku policistů. Policisté jsou podle něj připraveni a odjet mohou v úterý v poledne. Pomáhat na slovenskou hranici s Ukrajinou dorazila před týdnem padesátka českých policistů.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu prudce zdražují paliva, v Česku stojí litr benzinu v průměru už skoro 43 korun. Odbory žádají o svolání mimořádného zasedání tripartity kvůli dopadům války. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném videu na sociálních sítích vyzval vládu ke stanovení maximální ceny benzinu a nafty na 35 korun za litr a ke snížení daně z přidané hodnoty prodejcům na nulu.

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr dnes vyzval distributory a prodejce pohonných hmot, aby přistupovali ke zvyšování cen uvážlivě a nenavyšovali neobjektivně marže. Situaci kolem dodávek ropy a ropných produktů na český trh SSHR monitoruje, v tuto chvíli je situace se zásobováním v normálu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď