Shoptet: Obrat českých e-shopů stále roste, ve 3. kvartálu dosáhl 46,8 mld. Kč

foto Ilustrační foto - Pražské depo logistické firmy Zásilkovna na snímku pořízeném 29. června 2021. Společnost spustí od července službu doručování na adresu pod názvem Zásilkovna domů.

Praha - Obrat českých e-shopů ve třetím kvartálu podle společnosti Shoptet dosáhl 46,8 miliardy korun Meziročně si internetoví prodejci polepšili o tři procenta, oproti roku 2019 o pětinu. Největší nárůst ve srovnání s druhým čtvrtletím zaznamenaly e-shopy nabízející investiční zlato a numismatiku. Přestože léto bývá zpravidla nejslabším obdobím roku, ve třetím kvartálu přibylo 2860 nových internetových obchodů. Momentálně jich v České republice funguje 42.173. Vyplývá to z dat firmy Shoptet, která je největším tuzemským poskytovatelem řešení pro tvorbu a správu e-shopů. Údaje má ČTK k dispozici.

Ve srovnání s druhým čtvrtletím letošního roku zaznamenaly e-shopy za červenec, srpen a září pokles nákupů. Obrat byl mezikvartálně nižší o sedm procent. Klesla i cena za průměrnou objednávku. Lidé za ni ve třetím kvartálu utratili v průměru 1759 korun, zhruba o 13 procent méně oproti období od dubna do června. Nejvyšší byla letos tato částka v květnu, kdy dosáhla 2080 korun.

Nejvíce rostoucí kategorií ve třetím čtvrtletí bylo sběratelství, oproti druhému kvartálu rostlo o 145 procent. Vydělávaly především internetoví prodejci zaměření na investiční zlato a numismatiku. "Nárůst zájmu o drahé kovy v podobě mincí nebo slitků pozorujeme již od prvního čtvrtletí roku 2019 a pokračuje i v současné době. V souvislosti s omezeními, které byly zavedeny na základě opatření covid, se spousta klientů přesunula do on-line prostoru," uvedl Jaroslav Černý z České mincovny. Doplnil, že právě pro Českou mincovnu to znamenalo nárůst prodejů přes e-shop přibližně 30 procent. K významným vlivům zvýšené poptávky o ryzí kovy patří podle něj i informace o míře inflace.

Druhý největší mezikvartální nárůst, a to o 37 procent evidovaly on-line prodejci erotického zboží. "O třetí místo se dělí sektor cestování a kosmetiky, oba vzrostly zhruba o 28 procent. Naopak nejvyšší pokles pocítila kategorie květin a zahradničení," dodal výkonný ředitel společnosti Shoptet Samuel Huba.

Češi loni v internetových obchodech podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a nákupního rádce Heureka.cz utratili 196 miliard korun, meziročně o 26,5 procenta více. Výkonný ředitel APEK Jan Vetyška dříve uvedl, že letos obraty on-line obchodů překonají hranici 200 miliard korun.

Obraty českých e-shopů:

Období Obrat
Q3 2018 33,5 mld. Kč
Q3 2019 38,6 mld. Kč
Q3 2020 45,4 mld. Kč
Q3 2021 46,8 mld. Kč

 

Zdroj: Shoptet

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď