Shakespearovské slavnosti letos v Brně nabídnou více představení

foto Herci (zleva) Pavla Vitázková, Michal Isteník a Alena Mihulová vystoupili 6. června 2019 v Brně na tiskové konferenci k brněnským Letním shakespearovským slavnostem.

Brno - Letní shakespearovské slavnosti letos v Brně nabídnou více představení a bohatší repertoár. Naplánováno je 20 představení osmi her, tři z nich budou uváděny na slavnostech premiérově. Novinářům to dnes řekli pořadatelé festivalu.

"Zatímco v loňském roce se uskutečnilo 14 představení, letos jich bude 20, abychom tak oslavili 20. ročník shakespearovských slavností," uvedla za brněnskou produkci Jana Vallová.

Diváci na Špilberku uvidí všechny čtyři premiéry letošního ročníku. První premiérou bude Zimní pohádka v režii Pavla Kheka, který do hlavních rolí obsadil Martina Hofmanna, Petru Špalkovou či Veroniku Arichtevu.

V roli Pauliny se na Letních shakespearovských slavnostech poprvé představí herečka Alena Mihulová. "Představení pod širým nebem už jsem si vyzkoušela, z toho obavy nemám. Co mě ale děsí, je počet diváků. Bojím se, aby mě všichni viděli a slyšeli," řekla Mihulová. V hledišti letních představení festivalu totiž bývá kolem tisíce lidí.

Druhou premiérou bude ostravské nastudování Zkrocení zlé ženy v režii Vojtěcha Štěpánka s Kristýnou Leichtovou v roli Kateřiny.

Othello v podání Shakespeare Prague Company bude premiérou hned dvakrát. Kromě samotné inscenace, kterou soubor připravil přímo pro festival, pořadatelé poprvé vyzkouší titulkovací zařízení. "Shakespearovská angličtina je tak specifická, že jí často mají problém porozumět i rodilí mluvčí. Proto jsme se rozhodli poprvé představení v angličtině doplnit tímto zařízením," uvedl za pořadatele Michal Rychlý.

Po roční pauze se na Špilberk vrátí i oblíbené Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou, loňská premiéra Dobrý konec všechno spraví, Mnoho povyku pro nic a slovenská inscenace Komédia omylov. Ve dvojroli Violy a Emilie v ní vystupuje brněnská herečka Pavla Vitázková.

Ač jde o inscenaci slovenskou, její hrdinky mluví česky. "Líbí se mi ta kombinace jazyků, jejich spojení je přirozené. Je skvělé, že se v tomto představení neřeší, kdo mluví česky a kdo slovensky. Nevím, proč se to častěji nevyužívá," poznamenala Vitázková.

Letní shakespearovské slavnosti budou Špilberku od 17. července do 11. srpna. Všechny premiéry už jsou vyprodané, na další představení ještě poslední vstupenky zbývají. Letos pořadatelé museli řešit potíže s internetovým prodejem vstupenek, který musel být na týden přerušen. Znovu obnoven byl 2. května.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď