Sezonu venkovních festivalů na Vysočině zahájilo dvoudenní Folkaliště

foto Sezonu venkovních festivalů na Vysočině zahájilo dvoudenní Folkaliště u obce Kaliště na Pelhřimovsku. Program 5. června 2021 vrcholí, účastní se necelých 500 návštěvníků. Na snímku hlediště hlavní scény, vpravo moderátoři festivalu a muzikanti kapely Devítka Jindřiška a Jan Brožovi.

Kaliště (Pelhřimovsko ) - Sezonu venkovních festivalů na Vysočině zahájilo dvoudenní Folkaliště u obce Kaliště na Pelhřimovsku. Program dnes vrcholí, účastní se necelých 500 návštěvníků. Kvůli nařízené evidenci příchozích a kontrolám potvrzení, že byli testovaní na covid-19, očkovaní nebo že nemoc prodělali, byl u vstupu proti běžným rokům potřeba i trojnásobný počet pořadatelů, řekl ČTK Pavel Novák z organizačního týmu.

Fotogalerie

Mezi téměř třemi desítkami účinkujících desátého ročníku folkového festivalu jsou kapely Přístav, Pozdní sběr, Žamboši, Bonsai č. 3, Strunovrat nebo Žalman a spol. Hlavní pódium je pod travnatou strání porostlou keři a stromy.

"Já tady chodím úplně jak ve snách, když vidím ty lidi, jak jsou úplně normální, natěšení na muziku," řekl ČTK Petr Novotný z kapely Žalman a spol. Uvedl, že před lidmi hráli naposled loni 5. září. "Sice jsme udělali novou desku a spoustu různých aktivit dalších jsme měli, ale ten kontakt bezprostřední s lidmi, ten chyběl," řekl. Podotkl, že běžně byli zvyklí tak na stovku koncertů za rok, vloni jich měli pět. Festival Folkaliště vznikl v návaznosti na srazy této kapely s jejím fanklubem.

Organizace festivalu byla letos kvůli platným opatřením proti koronaviru o něco složitější. "Normálně bývají u vstupu tři čtyři lidé, teď jsme jich tam v největší špičce měli až 12," řekl Novák. Kontroly prý návštěvníci brali celkem v klidu. "Až na jednoho člověka, který nám nadával, že to je jak za komunistů," dodal. Možnost nechat si na místě udělat antigenní test podle Nováka využilo asi 15 procent vstupujících.

Vloni se festival Folkaliště kvůli epidemii nekonal, vláda podle Nováka opatření tehdy uvolnila dva dny po jeho plánovaném datu. Letos omezili pořadatelé počet návštěvníků na 500, většinu vstupenek prodali v předprodeji. S návštěvností je Novák i tak spokojený. "Ekonomicky nám to vyjde," uvedl. Předloni byla účast 600 až 700 lidí. Už je sice možné pořádat venkovní akce až pro 1000 lidí, ale areál by musel být rozdělený na dva sektory, což místo konání festivalu neumožňuje.

O tom, že festival přes nejistý vývoj epidemie tentokrát připraví, rozhodli organizátoři před měsícem. "Dramaturgie byla hotová z loňského roku, ta se prakticky jen překlopila," řekl Novák. Festival se koná v přírodním areálu, který slouží jako rekreační středisko pro děti, jsou tam tábory. Novák podotkl, že se na přípravě a průběhu festivalu podílí 70 až 80 lidí bez nároku na odměny. Případný výdělek plyne do rekreačního střediska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď