Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19, vyhlásila uzávěru

foto Severokorejský vůdce Kim Čong-un na záběru z televizního vysílání ze 12. května 2022.

Pchjongjang - Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 v zemi a vyhlásila celostátní lockdown. Dosud severokorejské úřady výskyt nemoci na svém území popíraly. Státní média informovala, že v metropoli Pchjongjangu byla zjištěna subvarianta vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. Později uvedla, že v souvislosti s nákazou nejméně jeden člověk zemřel. Svému severnímu sousedovi už nabídla humanitární pomoc Jižní Korea.

Severní Korea uzavřela v roce 2020 krátce po začátku pandemie covidu-19 své hranice, což dále zhoršilo ekonomickou situaci v zemi. Vakcíny, které KLDR měla dostat v rámci programu COVAX určeného chudým státům, Pchjongjang odmítl, stejně jako vakcíny z Číny. Podle agentury Reuters nejsou oficiální zprávy o tom, že by byli někteří občané Severní Koreje očkováni.

Severní Korea rovněž až do dneška oficiálně nenahlásila žádné případy nemoci covid-19 na svém území, což jihokorejští a američtí představitelé opakovaně zpochybnili vzhledem k tomu, že sousední Jižní Korea a Čína zaznamenaly množství případů nákazy. Státní agentura KCNA uvedla, že se v zemi "horečka neznámého původu" začala šířit na konci dubna. Od té doby se u 350.000 lidí projevily příznaky této nemoci a zhruba 188.000 obyvatel KLDR je v současnosti v izolaci. Agentura dodala, že nejméně jeden člověk, u kterého se nákaza koronavirem prokázala, zemřel.

Jižní Korea nabídla svému sousedovi zdravotnickou a humanitární pomoc spočívající v testovacích sadách, zdravotnickém materiálu či lécích proti covidu-19. Jihokorejský ministr pro sjednocení Kwon Jong-se uvedl, že poskytnutí pomoci není podmíněno politickými ústupky ze strany Pchjongjangu. "Ačkoliv Spojené státy nemají v současnosti v plánu sdílet vakcíny (proti covidu-19) s KLDR, nadále podporujeme mezinárodní snahy poskytnout zásadní humanitární pomoc nejzranitelnějším Severokorejcům," uvedl Bílý dům. Washington kritizoval počínání vlády KLDR, která odmítá zahraniční pomoc a současně investuje velké prostředky do svého zbrojního programu, který porušuje rezoluce OSN.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na dnešek svolal zasedání mocného politbyra vládnoucí Korejské strany práce a všem městům a dalším oblastem země nařídil, aby se "přísně uzavřely", a zabránily tak šíření viru. Nákazu chce země překonat "díky silnému politickému uvědomění lidí", uvedla státní agentura KCNA. Kim poprvé vystoupil v médiích s rouškou, kterou si při proslovu sundal. Vyzval k častější dezinfekci na pracovištích i v bytech. Kvůli omezení šíření koronaviru vyzval ke karanténě pracovních míst, kde se nákaza prokáže.

Podle pozorovatelů je politika nulové tolerance v případě KLDR nezbytná, protože podfinancované zdravotnictví by se s výraznější zátěží nedokázalo vypořádat. V kombinaci s dalšími problémy, jako je například vážný nedostatek potravin, by mohlo vyvolat nestabilitu, píše AP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 25. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď