Senátní komise chce od policie prošetřit Babišův nákup zámku na Riviéře

foto Ilustrační foto - Český senátor Lukáš Wagenknecht

Praha - Počínání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, na který upozornil novinářský projekt Pandora Papers, vykazuje podle senátní komise znaky trestných činů včetně podvodu. Policie a Česká národní banka by to měly prošetřit, uvedl po dnešním jednání komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků její předseda Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Babiš opakovaně jakékoli obvinění odmítl. Nemovitosti s využitím offshorových firem nakupoval na doporučení realitní kanceláře, řekl v České televizi (ČT).

Senátní komise ale zaujala jiné stanovisko než premiér k informaci, že si přes své offshorové firmy poslal do ciziny téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámku. "Toto (Babišovo) jednání vykazuje znaky trestného činu nesplnění oznamovací povinnosti v daňovém řízení a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění společnosti," řekl předseda komise.

Premiérovy transakce podle Wagenknechta vykazují znaky podvodného obchodu podle zákona proti praní špinavých peněz. Není zřejmé, z jakých zdrojů transakci financoval. Pokud tyto peníze byly legálně nabyté a zdaněné, není podle předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry zřejmé, proč Babiš nákup nemovitostí neřešil přes realitní makléře.

Babiš podle Wagenknechta vzhledem ke zjištěním v případu Pandora Papers opakovaně a dlouhodobě podváděl ve svých daňových přiznáních a neuváděl informace o vlastním majetku. Kauza podle předsedy komise rovněž ukázala, že Babiš reálně ovládá holding Agrofert, který musel vložit do svěřenských fondů, a zneužívá dotace.

Komise podle Wagenknechta prověřovala na šest desítek dokumentů. Senátor Michael Canov (SLK) podotkl, že závěry komise byly přijaty jednomyslně. Vyzval Babiše k odstoupení.

Komise si chce na příští jednání pozvat představitele Finančního analytického úřadu a požádá centrální banku, aby premiérovy transakce prověřila, uvedl Wagenknecht. Komise se chce obrátit také na Europol a úřad evropského prokurátora.

Web Investigace.cz v neděli uvedl, že Babiš si v roce 2009 nechal pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně a diskrétně založit firmy s nastrčenými řediteli. Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). Poskytl tak sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu 16 luxusních francouzských nemovitostí včetně zámečku Bigaud, uvádějí novináři. Podle nich by mohlo jít o praní špinavých peněz.

Předseda vlády pochybnosti kolem nákupu odmítá. Tvrdí, že před 12 lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna. Ve vyjádření pro Českou televizi v pondělí připustil, že tehdejší postup sice nebyl vhodný pro politika, on tehdy ale v politice ještě nebyl. Podle Investigace.cz premiér ve schématu s offshorovými firmami figuroval ještě loni. V úterním rozhovoru pro server tn.nova.cz Babiš připustil, že nemovitosti nyní pravděpodobně spadají do jím založených svěřenských fondů.

V ČT dnes Babiš řekl, že při nákupu nemovitostí ve Francii postupoval podle doporučení realitní kanceláře. "Realitní kancelář měla v Praze prezentaci. My jsme projevili zájem o nemovitost. Něco jsme si vybrali a jsme spěchali. Proto jsem tam dal půjčku a potom, jak ta firma dostala úvěr, peníze byly vráceny," řekl. Jde podle něj o běžný způsob nakupování. Neodpověděl na otázku, zda dokumenty offshorových firem podepisoval i jako politik.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď