Senát vybídl Babiše k rezignaci do vyšetření kauzy Čapí hnízdo

foto Senátorka Miluše Horská z klubu KDU-ČSL (vpravo) byla 14. listopadu 2018 v Praze na ustavující schůzi horní komory znovuzvolena místopředsedkyní Senátu. Dále na snímku zleva dosavadní předseda a nově místopředseda Senátu Milan Štěch z ČSSD, v popředí nový místopředseda Jiří Růžička z klubu Starostů a Štěchův nástupce v křesle předsedy Senátu Jaroslav Kubera z ODS (sedící).

Praha - Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu. Senát se na tom dnes shodl v usnesení, které podpořila i většina senátorů vládní ČSSD. Zástupci ANO se hlasování zdrželi, nebo byli proti.

"Senát Parlamentu ČR považuje účast Andreje Babiše ve vládě ČR do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou," stojí v usnesení. Babiš ve středu výzvám ke svému odstoupení odmítl vyhovět.

Horní komora své stanovisko přijala poté, co jí předseda vlády nepřišel poskytnout vyjádření k informacím o pobytu svého syna na Ruskem anektovaném Krymu. Babiš mladší je v kauze Čapí hnízdo obviněn také. Premiér se z dnešního jednání omluvil, náhradní termín nenabídl, uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.

"Já jsem velmi rád, kdybych to měl říct obrazně, že před malou chvílí 59 hlasy z celkem 73 přítomných senátorů vlastně Senát Parlamentu České republiky, znovu zdůrazňuji obrazně, vyjádřil vládě nedůvěru," komentoval Vystrčil výsledek hlasování na tiskové konferenci. Považuje to za důležitý signál pro českou společnost i samotného Babiše. "Protože skutečně se ukazuje, a zejména poslední události tomu přidávají, že účast Andreje Babiše ve vládě České republiky ve funkci premiéra může být bezpečnostním rizikem," dodal.

Senátoři ANO takový vývoj v jednání Senátu očekávali, řekla novinářům předsedkyně klubu ANO Zdeňka Hamousová. Debata se podle ní "rozplizla" do dalších kauz a komentářů. Nepovažuje za fér, že se Babiš řádně a včas omluvil, ale přesto se tento bod projednával. "Nechme vyšetřovat odpovědné orgány, musíme věřit tomu, že jsme v zemi, kde platí legislativa, že jsme v právním státě," uvedla.

Mnozí senátoři poukazovali na to, že premiér jako předseda Bezpečnostní rady státu, který má přímý vliv na Generální inspekci bezpečnostních sborů, může ovlivňovat vyšetřování. Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) se pozastavil nad tím, že premiérův syn pobýval v doprovodu zaměstnance holdingu Agrofert, jehož byl Babiš vlastníkem, právě na Krymu "mimo radary českých tajných služeb". Podotkl, že premiér opakovaně říkal, že je schopen za své děti položit život, a měl by tedy za ně být schopen položit i funkci předsedy vlády.

Na nedostupnost tohoto území pro českou policii či diplomaty poukázali také předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý) nebo bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska (Senátor 21). Podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by hůře dostupná byla jen Severní Korea. Podle Tomáše Goláně (Senátor 21) se lze na Krym dostat jen s vědomím ruských tajných služeb, a pokud s nimi premiér spolupracuje, je vydíratelný a nedůvěryhodný. Hamousová řekla novinářům, že chce vznést dotaz na senátora, který s tímto tvrzením přišel. "To jsou taková konstatování, která budeme chtít jasně doložit," uvedla.

"Pohybujeme se v polodiktátorském režimu," uvedl předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar, podle něhož lidé bez dostatku pokory a studu "předvádějí v přímém přenosu, jak se vládne a manipuluje s mocí".

Na obranu předsedy vlády se postavili především zástupci jeho hnutí. "Věříme tomu, že vyšetřování probíhá naprosto regulérně, naprosto nezávisle. Že je záležitost složitá a dejme tomu je protažená lhůta pro to vyšetřování, to je prostě objektivní realita," řekla novinářům předsedkyně senátorů ANO Zdeňka Hamousová. Zuzana Baudyšová (za ANO) řekla, že v kauze hraje "smutnou a špatnou roli závist a nenávist".

Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Ladislav Václavec (za ANO) poukazovali na to, že mnohá trestní řízení vůči veřejně činným osobám jsou zastavena. Čunek se pozastavil nad tím, že stíhání Babiše bylo zahájeno krátce před loňskými sněmovními volbami. Podle Čunka premiér neměl být ke stíhání Sněmovnou vydán a měl být vyšetřován až po skončení svého mandátu.

Kubera: Usnesení Senátu vůči Babišovi je velmi málo ostré

Dnešní usnesení Senátu vůči dalšímu setrvávání předsedy ANO Andreje Babiše ve funkci premiéra je velmi málo ostré a není pejorativní. Senát nechce nic jiného, než aby do doby vyjasnění kauzy Čapí hnízdo nebyla zpochybněna bezpečnostní situace ČR i politická scéna. Novinářům to dnes v Senátu řekl jeho nový předseda Jaroslav Kubera (ODS).

Senát se dnes usnesl, že považuje účast Babiše ve vládě do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou. Babiš ve středu výzvám ke svému odstoupení odmítl vyhovět. Příští týden by se měla sejít Sněmovna a na návrh opozičních stran jednat o vyslovení nedůvěry koaliční vládě ANO a ČSSD podporované komunisty.

Kubera podotkl, že usnesení se ani netýká aktuálního případu kolem Babišova syna Andreje, ale vztahuje se k celé kauze Čapí hnízdo. "To usnesení je velmi málo ostré, není nijak pejorativní. Prostě nic jiného nechce, než aby do toho, než se v tom udělá jasno, nebyla zpochybněna jednak bezpečnostní situace České republiky ve světě, jednak i politická scéna," řekl Kubera.

Horní komora své stanovisko přijala poté, co jí Babiš nepřišel poskytnout vyjádření k informacím o pobytu svého syna na Ruskem anektovaném Krymu. Babiš mladší je v kauze Čapí hnízdo obviněn také. Premiér se z dnešního jednání omluvil.

Na nedostupnost Krymu pro českou policii či diplomaty poukázali někteří senátoři. Podle Tomáše Goláně (Senátor 21) se lze na Krym dostat jen s vědomím ruských tajných služeb, a pokud s nimi premiér spolupracuje, je vydíratelný a nedůvěryhodný.

"Já musím říct, že jsem naprosto v šoku právě pro ten Krym," prohlásil Kubera. "A vysvětluju si to jenom tak, že se to týkalo toho Protopopova, který byl Rus, a proto on mu navrhl tady ten úklid toho syna na ten Krym. Protože Andrej Babiš při svých příjmech a možnostech samozřejmě měl mnohem lepší destinace," dodal. Petr Protopopov byl s premiérovým synem na Krymu. Byl údajně jeho asistentem a v rozhovoru pro dnešní Právo odmítl, že by šlo o únos. Premiérův pětatřicetiletý syn tvrdil, že ho Protopopov držel kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu.

Kubera plánuje, že se s premiérem setká, nebude to však v těchto dnech. "S premiérem, ať to bude kdokoli, tak je nezbytné se potkat v každém případě," řekl. Poukázal na to, že vláda posílá do Parlamentu návrhy zákonů, a tam je podle něj o čem debatovat. Poznamenal však, že jde o technikou, nikoli politickou debatu.

Štěch soudí, že situace ve vládě nepovede k předčasným volbám

Místopředseda Senátu a jeho dlouholetý předseda Milan Štěch (ČSSD) neočekává, že současná situace ve vládě související s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo vyústí do takové vládní krize, která by vedla k předčasným volbám. Politici jsou podle něj schopni tuto situaci vyřešit. Štěch to dnes řekl v Senátu ČTK a České televizi.

"Předpokládám, že z té současné situace nevyplyne vládní krize, která by vedla k předčasným volbám. To nepředpokládám. Myslím si, že jsou politici schopni a jsou možnosti to řešit v rámci současného rozdělení politických sil v Poslanecké sněmovně," řekl. Doufá, že vedení sociální demokracie zváží další postup ohledně účasti ČSSD ve vládě a že rozhodne správně. Upozornil, že jde o obtížnou situaci.

"Hnutí ANO ty volby vyhrálo velmi suverénně. Myslím si, že má nárok být ve vládě, ale myslím si také, že měli být schopní respektovat to, co ostatní politické strany tady respektují, že trestně stíhaná osoba ve vládě být nemá," řekl. Podle něj jde o problém hnutí ANO, který se stále opakuje.

"Kdyby si toho možná více všímala veřejnost, tak by to hnutí ANO nakonec řešilo, ale když vidí, že části veřejnosti je to jedno, že pořád Andrej Babiš je velmi populární osobou, tak holt s tím asi nic nedělají," uvedl místopředseda Senátu. Problémy se však podle jeho soudu budou vršit a bude je nutné za fungování současné nebo obdobné vlády vyřešit.

Vládní krizi vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos. Šestice opozičních stran chce kvůli kauze ve Sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Zástupci krajských organizací ČSSD jsou podle informací ČTK spíše opatrní v názoru na to, zda by jejich strana měla kvůli kauze odejít z vlády. Rozhodnout musí podle některých z nich vedení strany, podle dalších by sociální demokraté opuštěním vlády uvolnili místo pro SPD Tomia Okamury.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď