Senát v úvodu schůze uctil památku svého zesnulého předsedy

foto Senátoři uctili v úvodu schůze horní komory 29. ledna 2020 v Praze památku zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery.

Praha - Minutou ticha na památku zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) začala dnes lednová schůze horní komory. Hold mu složil jeho zástupce v čele Senátu Jiří Růžička (za STAN). Zazněla i státní hymna.

"Zpráva o tom, že zemřel náš předseda Jaroslav Kubera nás všechny nepochybně zasáhla jako blesk z čistého nebe. Jaroslav Kubera odešel přesně tak, jak žil - rychle, neočekávaně. Člověk nabitý energií, člověk připravený vždy zažertovat, zaprovokovat. Stálý v postojích i názorech, ať už se nám to líbilo či nelíbilo," řekl Růžička.

Kubera byl pro něj "těžko nahraditelný senátor", se kterým se občas názorově rozcházel, ale nikdy se nerozešli ve zlém. "Vždycky jsme se rozešli spíš s úsměvem na rtech než v naštvanosti," dodal Růžička.

Kubera strávil v horní komoře dvě desetiletí, zhruba čtvrtstoletí stál v čele Teplic. Zemřel náhle minulé v pondělí poté, co ve své teplické kanceláři zkolaboval. Poslední rozloučení s ním se uskuteční 3. února. Vláda na stejný den vyhlásila státní smutek. Prezident Miloš Zeman oznámil, že Kuberovi udělí in memoriam Řád bílého lva.

Jednání o novém předsedovi Senátu politici zahájí 5. února

Předsedové senátních klubů se dohodli, že 5. února zahájí politická jednání o volbě nástupce zesnulého předsedy Kubery. Před začátkem dnešní schůze to řekl první místopředseda Růžička, který převzal po Kuberově úmrtí vedení Senátu. Lídři klubů se také shodli, že Senát by měl mít svého předsedu, není třeba čekat na podzimní volby. Dosud nechtěli senátoři budoucnost vedení Senátu komentovat s ohledem na pietu.

Doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 27. a 28. března. Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman. Vítěz voleb se mandátu ujme na zbytek Kuberova funkčního období, tedy zhruba na čtyři roky do 13. října 2024. Zeman již také oznámil, že udělí zesnulému předsedovi Senátu nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď