Senát chce zvýšit daňovou slevu na poplatníka a kompenzaci obcím

foto Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na schůzi Senátu 10. prosince 2020 v Praze. Vlevo je premiér Andrej Babiš (ANO).

Praha - Senát večer po zhruba desetihodinové debatě schválil pozměněnou verzi daňového balíčku. Pokud upravený návrh schválí i poslanci, nahradí supehrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Horní komora také souhlasila se zvýšení daňové slevy na poplatníka. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní. Pro vrácení zákona Sněmovně s přijatými změnami hlasovalo 46 ze 77 přítomných senátorů. Pokud by dolní komora souhlasila se senátní podobou daňového balíčku, mělo by to podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) příští rok dopad do veřejných financí zhruba 98,7 miliardy korun a o rok později asi 120 miliard Kč.

Fotogalerie

Podle rozhodnutí Senátu by se měla zvýšit základní daňová sleva na poplatníka z dosavadních 24.840 korun ročně na 27.840 Kč v příštím roce a na 30.840 Kč v roce 2022. Zaměstnanci by také mohli místo stravenek dostávat stravenkový paušál, který nebude podléhat odvodům a daním. Návrh na zrušení paušálu Senát odmítl stejně jako snahu o vyšší zdanění zahřívaného tabáku. Zamítnutí se dočkal také návrh pirátských poslanců na zdanění prodeje akcií ve výši 20 milionů korun a více, které jsou v držení déle než tři roky.

V rámci rozpočtového určení daní by se měl zvýšit podíl obcí na výnosu z daní z 23,58 procenta na 25,84 procenta a podíl krajů z 8,92 procenta na 9,78 procenta. Kompenzaci pro obce, města a kraje přivítal mimo jiné pražský primátor Zdeňek Hřib (Piráti). "Likvidace samospráv je zčásti odvrácena," uvedl po hlasování na twitteru. Upozornil, že i tak Praha přijde v důsledku daňových změn o přibližně 15 procent rozpočtového příjmu. Peníze podle něj budou samosprávám chybět na provoz MHD, kanalizace, chodníky, záchranku, školy a školky nebo údržbu ulic.

Ministryně financí Schillerová uvedla, že daňový balíček v podobě schválené Senátem bude mít příští rok dopad do veřejných financí zhruba 98,7 miliardy korun. V roce 2022, kdy se projeví další zvýšení slevy na poplatníka, by to mělo být asi 120 miliard Kč a od roku 2023 by to mělo být každoročně 103 miliard korun. Sněmovnou schválená verze, kterou dnes Senát pozměnil, by znamenala dopad do veřejných rozpočtů zhruba 130 miliard korun ročně.

Ministryně zároveň uvedla, že hned v pátek požádá o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, aby ho informovala o Senátem schválené podobě daňového balíčku. Konkrétní termín, kdy by se měla s hlavou státu sejít, neuvedla. Prezident už dříve uvedl, že by vetoval daňový balíček v podobě schválené Poslaneckou sněmovnou. Zemanovi vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje roční daňovou slevu na poplatníka na úroveň průměrné mzdy za předminulý rok, což by v příštím roce znamenalo částku 34.125 korun. Prezident také podmiňoval svůj souhlas s daňovými změnami tím, že horní komora odmítne navýšení slevy na poplatníka. Podle Zemana předpis výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Schillerová řekla, že prezident se rozhodne sám, jak se zachová. Uvedla ale, že udělá vše pro to, aby mu vysvětlila situaci.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala považuje rozhodnutí Senátu o daňovém balíčku za rozumný kompromis, který zajistí lidem více peněz v době, kdy je potřebují. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky návrh prospěje středně a nízkopříjmovým. Výsledek jednání Senátu má podle šéfa KDU-ČSL velký smysl i pro obce, města a kraje, které se budou moci rozvíjet a dokážou financovat sociální či zdravotní služby.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Kalousek zdůraznil, že žádný ze senátorů jeho strany návrh v horní komoře nepodpořil. "Bez zachování zákona o rozpočtové odpovědnosti a úspor ve státním rozpočtu to máme za rozpočtový hazard," uvedl Kalousek po hlasování na twitteru. Dodal, že stejně se zachovají i poslanci TOP 09.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď