Senát asi stvrdí ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní

foto Pistole, zbraň, střelba - ilustrační foto.

Praha - Senát by měl podle očekávání potvrdit svůj souhlas s novelou, která přinese ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek. Senátní bezpečnostní výbor dnes doporučil horní komoře schválit toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Senát o předloze, kterou navrhl, rozhodne příští týden.

Listina základních práv a svobod má podle předlohy nově obsahovat ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon". Ústavní změna podle navrhovatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem; posílí také pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací.

Souhlas Senátu s novelou nebude jednomyslný. Proti jejímu přijetí se postavil senátor STAN Miroslav Balatka. Podle něj jsou současné právní podmínky ochrany lidského života dostatečné a ke změnám ústavního pořádku by se mělo přistupovat konzervativně. Před rokem v Senátu návrh novely podpořilo 41 ze 69 přítomných senátorů, nyní bude třeba souhlasu ústavní většiny tří pětin přítomných senátorů. Při letošním červnovém sněmovním schvalování změnu ústavního pořádku 141 ze 159 přítomných poslanců, 15 členů dolní komory zejména z řad Pirátů a KDU-ČSL se hlasování zdrželo. Proti byli jen tři poslanci..

Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102.000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

Česko neuspělo u Soudního dvora Evropské unie s žalobou na kontroverzní unijní směrnici. Vláda musela Sněmovně předložit novelu zbraňového zákona, která unijní regulaci přebírá v nezbytně nutné míře. Norma zavedla dvě nové kategorie zbraní. Platnost zbrojních průkazů zůstala desetiletá, policie bude nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné, zejména zdravotní podmínky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď