Šéfka EP v Kyjevě slíbila evropskou pomoc s poválečnou obnovou Ukrajiny

foto Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v Kyjevě na jenání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským

Kyjev - Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová dnes navštívila Kyjev a ujistila, že Evropa stojí za Ukrajinou a pomůže jí po válce s Ruskem znovu postavit její města. Invazí na Ukrajinu se Rusko pustilo do přímého střetu s Evropou, řekla původně maltská politička, která stanula v čele EP v lednu.

"Jsem na cestě do Kyjeva," napsala třiačtyřicetiletá politička v příspěvku, který doplnila fotografií z vlakového nádraží. Metsolaová z bezpečnostních důvodů nesdělila žádné detaily. Její mluvčí pouze uvedl, že v Kyjevě předá poselství podpory a naděje.

Metsolaová rovněž ujistila, že europarlament podpoří úsilí Ukrajiny o zahájení procesu směřujícího k členství v Evropské unie. "Prosím, věřte mi, když říkám, že Evropský parlament, Evropská unie a Evropané stojí za Ukrajinou. Proto jsem dnes tady, protože stojíme za vámi," řekla Metsolaová po příjezdu do ukrajinské metropole, kde se setkala s předsedou ukrajinského parlamentu Ruslanem Stefančukem, premiérem Denysem Šmyhalem a nakonec i s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová v Kyjevě na jenání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem ZelenskýmŠéfka EP na Ukrajinu přivezla tři sliby. "Zaprvé, zločinná invaze (ruského prezidenta Vladimira) Putina na Ukrajinu vystavuje Rusko přímé konfrontaci s Evropou, mezinárodním společenstvím a světovým pořádkem založeným na pravidlech. To není něco, co mu necháme jen tak projít," upozornila.

"Zadruhé, Evropská unie uznává vaše evropské ambice a vaši touhu stát se kandidátskou zemí. A můžete počítat s plnou podporou Evropského parlamentu při dosahování tohoto cíle," pokračovala Metsolaová.

"Zatřetí, pomůžeme vám znovu vybudovat vaše města, až tato ilegální, nevyprovokovaná a zbytečná válka skončí. Už jsme poskytli finanční, vojenskou a humanitární pomoc. To bude pokračovat a ještě se navýší," slíbila Metsolaová na společném tiskovém brífinku se Stefančukem. Ten řekl, že s předsedkyní EP hovořil o mezinárodních sankcích proti Rusku, humanitární a vojenské pomoci Ukrajině a procesu přibližování Ukrajiny k EU.

Už minulý měsíc Kyjev na znamení solidarity s Ukrajinou navštívili premiéři České republiky, Polska a Slovinska. Metsolaováoznámila, že míří do Kyjeva, ve čtvrtek večer. Dnes po příjezdu na twitteru napsala: "Vzdor a odvaha Ukrajinců inspirovaly svět."

Metsolaová pak vystoupila s projevem v ukrajinském parlamentu a setkala se i s prezidentem Zelenským. Ten její "hrdinnou" a osobní návštěvu Kyjeva vysoce ocenil a poděkoval také za podporu Evropského parlamentu Ukrajině. "Nesmírně si ceníme všech takových projevů. A protože už všechno nahlížíme prizmatem přítel či nepřítel,... kdy už pro nás v diplomacii neexistuje šedá zóna, jsme šťastní, že vás vidíme na straně světla a dobra, pokud jde o Ukrajinu," řekl Zelenskyj.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 17:00 2°C

Celá předpověď